Data publikacji:

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci

Jak zjednoczyć grupę i sprawić, żeby wszyscy dobrze się w niej czuli? Najskuteczniejsze są zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży, które przełamują pierwsze lody i wprowadzają wesołą, luźną atmosferę. Dzięki nim można lepiej się poznać, pogłębić relacje i nauczyć współpracy. Z pomysłów na ciekawe zabawy integracyjne dla dzieci można korzystać w przedszkolu, szkole, na zajęciach dodatkowych, wycieczkach i podczas imprez urodzinowych. Jakie zabawy sprawdzą się u przedszkolaków, a jakie u starszych dzieci?
pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci

Dorosłym do nawiązania relacji niezbędna jest rozmowa, u dzieci jest inaczej – potrzebują do tego zabawy. Jeśli więc chcesz, żeby twoi podopieczni nawiązali ze sobą więź i poczuli się lepiej w swoim towarzystwie, zaproponuj im odpowiednie zabawy integracyjne dla dzieci. Dzięki nim poczują się ze sobą bardziej związani i nawet ci najbardziej nieśmiali będą mieli szansę poczuć się swobodniej.
Jak dobierać gry i zabawy integracyjne dla dzieci? Bardzo ważny jest wiek uczestników spotkania. Trochę inaczej będą bawiły się przedszkolaki, a inaczej starsze dzieci i młodzież. Sytuacja zmienia się też, kiedy grupa jest mieszana wiekowo lub są w niej również dorośli. Udana zabawa powinna włączać każdego i budzić pozytywne emocje, dlatego zaciekła rywalizacja nie będzie wskazana.

Zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu

Jakie zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym sprawdzą się najlepiej? Skutecznym narzędziem, które możesz wykorzystać, jest chusta animacyjna. Stwarza wiele możliwości, a dzieci za nią przepadają. Wykorzystaj też magię muzyki – maluchy uwielbiają śpiewać i tańczyć, więc trudno im się oprzeć zabawie. Dzięki temu szybko zapominają o skrępowaniu.

Zabawy integracyjne z chustą dla dzieci 3-letnich i starszych w przedszkolu

Chcesz zapoznać ze sobą dzieci, które właśnie zaczęły przedszkole? Wykorzystaj tęczową chustę. Chusta animacyjna otwiera świat ciekawych aktywności:
  • Zamiana kolorów – prowadzący podaje kolor, a dzieci, które trzymają uchwyty przy tej barwie, mają za zadanie zamienić się miejscami, mówiąc jednocześnie swoje imię.
  • Kogo brakuje – wszyscy zamykają oczy, a dziecko dotknięte przez prowadzącego chowa się pod chustą. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, kto się schował.
  • Sztorm – prowadzący rzuca kilka przedmiotów na chustę, a zadaniem dzieci jest wachlowanie wolniej lub szybciej chustą w taki sposób, by nic nie spadło.
  • Róbcie to, co ja

    W tej zabawie mogą brać udział nawet najmłodsi, a także dorośli, dlatego sprawdzi się nie tylko w grupie maluchów, ale też na imprezie w placówce. To jedna z zabaw integracyjnych dla dzieci i rodziców w przedszkolu, do których nie potrzeba ani sprzętu, ani żadnych umiejętności. Jak ją przeprowadzić? Wyznaczasz jedną osobę, która ma być przykładem dla innych, i prosisz ją o zaproponowanie aktywności, na przykład skakania na jednej nodze lub robienia min, reszta ma ją naśladować. Później po kolei rolę „instruktora” otrzymują inni uczestnicy.

    Zabawy integracyjne dla dzieci klas 1–3

    Zabawy integracyjne dla dzieci klas 1–3 są istotnym czynnikiem, który scala klasę, dlatego warto, by nauczyciele sięgali po to proste narzędzie już od początku nauki.

    Niech wstanie ten, kto…

    Zabawy integracyjne dla dzieci w pierwszej klasie powinny pomagać lepiej się poznać, dlatego dobrze sprawdzi się gra w „Niech wstanie ten, kto…”. Jedna osoba stoi na środku i mówi na przykład: „Niech wstanie ten, kto lubi grać w piłkę”. Wszyscy, których to dotyczy, wstają i szybko zamieniają się miejscami. Na środku zostaje kolejna osoba, która wymyśla nowe hasło.

    Zabawy taneczne integracyjne dla dzieci

    Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym również mogą odbywać się przy muzyce, podobnie jak te dla przedszkolaków. Aktywność fizyczna połączona z odrobiną rywalizacji zapewni dzieciakom mnóstwo śmiechu.
    Przykłady zabaw tanecznych:
  • Polowanie na krzesła – gra muzyka i wszyscy krążą wokół krzeseł ustawionych w okrąg, jednego krzesła brakuje, więc kiedy zatrzymuje się muzyka, każdy próbuje usiąść, a ten, któremu się nie udało, odpada.
  • Śmieszny taniec – gra muzyka i wszystkie dzieci tańczą w jak najśmieszniejszy sposób, gdy muzyka się zatrzymuje, każdy zastyga w pozie, którą właśnie przybrał.
  • Raz wolniej, raz szybciej – dzieci tańczą w tempie narzuconym przez grę na instrumencie, np. bębenku, a gdy muzyka przestaje grać, zatrzymują się.
  • Wyspy – dzieci tańczą, a gdy muzyka się zatrzymuje, muszą szybko wskoczyć na „wyspę”, może to być np. hula-hop, szarfa lub dysk do balansowania.
  • Gry i zabawy integracyjne dla starszych dzieci i młodzieży

    Niektóre gry i zabawy integracyjne dla dzieci klas 4–6, mających 10 lat i trochę starszych, mogą jeszcze przypominać te dla młodszych dzieci, ale młodzież to grupa najbardziej wymagająca i wrażliwa na ewentualne ośmieszenie. Jeśli zaproponujesz im integracyjne zabawy typowe dla maluchów, będą protestować. Jakie gry sprawdzą się w przypadku nastolatków?

    Kalambury

    Tytuły filmów, zawody, zwierzęta, przedmioty – pomysłów na kategorie jest wiele, ale cel jeden: zaprezentować i odgadnąć hasło. Zabawę w kalambury lubią osoby w różnym wieku, dlatego sprawdzi się u starszych dzieci i młodzieży.

    Napisz coś miłego o koledze

    To jedna z zabaw integracyjnych nadających się dla dzieci i dorosłych, a także dla młodzieży. Polega na tym, że każdy zapisuje na karteczce swoje imię, a pozostali uczestnicy po kolei dopisują miłe rzeczy na jego temat. Następnie kartka wraca do właściciela.
    Jest wiele pomysłów na ciekawe gry i zabawy dla dzieci – integracyjne i ułatwiające nawiązywanie relacji. Warto z nich korzystać, ponieważ ułatwiają dzieciom przebywanie w grupie, poprawiając ich nastrój i rozluźniając atmosferę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym