Data publikacji:

Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię martwić?

Zawroty głowy w ciąży należą do dolegliwości, z którymi przyszłe mamy borykają się najczęściej. W zdecydowanej większości przypadków nie oznaczają one problemów zdrowotnych, a jedynie zwiastują naturalne zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej. Kiedy możesz spodziewać się ciążowych zawrotów i jak właściwie na nie reagować?

zawroty głowy w ciąży

Co jest powodem zawrotów głowy w ciąży?

Jesteś w ciąży i często kręci ci się w głowie? Spokojnie – to normalna reakcja organizmu przyszłej mamy na intensywne zmiany. Zawroty głowy w ciąży w 1. trymestrze mogą dotyczyć nawet 75% kobiet. Są one związane z malejącym ciśnieniem krwi, za którym stoją m.in. zmiany hormonalne.

Mdłości i zawroty głowy niejednokrotnie okazują się jednymi z pierwszych objawów ciąży. Jeśli jednak nie zmagałaś się z nimi w 1. trymestrze, nie oznacza to, że nie pojawią się później.

Sprawdź również, L4 w ciąży - od kiedy wziąć zwolnienie będąc w ciąży?

Zawroty głowy w ciąży w 2. trymestrze

Niestety wiele kobiet boryka się z nieprzyjemnymi zawrotami głowy również w kolejnych trymestrach ciąży. Od 4. miesiąca mogą być one związane z powiększającą się macicą, która wywiera ucisk na naczynia krwionośne w jamie brzusznej. Sprawia to, że krew do mózgu dostaje się znacznie wolniej, czego efektem są zawroty głowy. Nierzadko zdarza się, że po takiej nieprzyjemnej „karuzeli” następuje zasłabnięcie.

Im dziecko staje się większe, dolegliwości mogą być bardziej odczuwalne – zawroty głowy w ciąży w 3. trymestrze są również bardzo częstą sytuacją. Przyszła mama może odczuwać je w różnych sytuacjach – zarówno siedząc, leżąc, a także podczas gwałtownej zmiany pozycji (np. wstając).

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie radzić?

Zawroty głowy w ciąży same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mamy i dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że mogą doprowadzić one do wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadek. Kilka prostych zmian może sprawić, że zawroty głowy będą pojawiały się znacznie rzadziej, a jeśli już wystąpią, będą dla ciebie mniej uciążliwe.

  • Staraj się zmieniać pozycje bardzo powoli. Kładź się, wstawaj i siadaj bardzo ostrożnie.
  • Postaraj się sypiać na lewej stronie ciała. Dzięki temu serce pracuje sprawniej, dokładniej dotleniając organizm. W przyjęciu wygodnej pozycji na boku pomoże ci specjalna poduszka dla mamy.
  • Wietrz mieszkanie, zwłaszcza tuż przed pójściem spać. Unikaj dusznych, słabo wentylowanych pomieszczeń.
  • Zadbaj o zdrową dietę i nawodnienie. Zawroty głowy w ciąży mogą być związane również z niedoborami witamin i zbyt małą ilością wypijanych płynów.
  • Bądź aktywna w ciąży – oczywiście tylko wtedy, gdy nie zachodzą ku temu przeciwwskazania. Uprawiaj lekkie aktywności (np. jogę dla ciężarnych) i dużo spaceruj. Sport działa korzystnie na układ krwionośny i zapobiega spadkom ciśnienia, które są głównym powodem zawrotów głowy w ciąży.

O zawrotach głowy w ciąży informuj lekarza

Zawroty głowy w ciąży nie powinny stanowić powodu do paniki – w większości przypadków są całkowicie naturalnym odruchem. Pomimo to pamiętaj, aby poinformować o nich swojego lekarza prowadzącego. Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, w której zawroty głowy przez długi czas nie ustępują, wiążą się z dusznościami lub wymiotami.

Zawroty głowy w ciąży to objaw, na który powinna być przygotowana każda kobieta spodziewająca się dziecka. Mogą pojawić się w różnych momentach – 1., 2. lub 3. trymestrze – lub nawet trwać od początku do końca ciąży. Niestety czasem nawet dobrze skomponowana dieta, ruch i odpoczynek nie wystarczają, aby całkowicie się ich pozbyć. Wówczas mamie pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż nieprzyjemne objawy ustąpią samoistnie.

Autorka: Joanna Stanuch