Data publikacji:

Jakie zdrowe krzesło do biurka dla dziecka wybrać?

Wybór zdrowego krzesła do biurka dla dziecka nie jest prostą sprawą. W trosce o postawę ciała dziecka trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów i absolutnie nie decydować się na nieprzemyślany zakup. Czym więc należy kierować się przy podejmowaniu decyzji o pierwszym krześle do biurka dla dziecka? Co świadczy o tym, że krzesło jest zdrowe i jakimi wskaźnikami powinno się charakteryzować? Pomagamy wybrać najzdrowsze krzesło do biurka.
zdrowe krzesło do biurka dla dziecka

Pierwsze krzesło do biurka dla dziecka

Przed wyborem pierwszego krzesła do biurka dla dziecka stajemy zwykle wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej, choć oczywiście zdarza się, że w niektórych domach krzesło pojawia się znacznie wcześniej. Niemniej, edukacja szkolna wiąże się ściśle z odrabianiem lekcji, więc jest naturalne, że rodzice pragną zapewnić pierwszoklasiście jak najlepsze warunki do pracy. Kolejne lata nauki oznaczają jeszcze dłuższy czas spędzany nad książkami i zeszytami, więc dobre krzesło staje się absolutnie niezbędne.
Przed zakupem warto rozeznać się w opiniach, aby wybrać model, który posłuży na lata. Niestety, tańsze produkty są dość często niższej jakości, co przekłada się na konieczność częstszych zmian sprzętów.
W przypadku zdrowego krzesła do biurka dla dziecka z pewnością warto jest postawić na jakość. Najlepsze będzie łączyło w sobie estetykę z praktycznością i wygodą, a nade wszystko zapewni dziecku zdrowe użytkowanie – komfort dla kręgosłupa, nóg, ramion i całego ciała. Niewłaściwie dobrane siedzisko będzie obciążać organizm, pogarszając postawę ciała, a nawet skutkując bólami, między innymi głowy. Dobre krzesło jest więc inwestycją w samopoczucie i zdrowie dziecka, co będzie procentować na przyszłe lata.

Zdrowe krzesło do biurka dla dziecka – czyli jakie?

Aby wybrać najzdrowsze krzesło do biurka, ważne są uprzednie przymiarki do biurka. Zobaczymy wtedy, czy dziecko może przyjąć właściwą postawę, bez nadwerężania kręgosłupa. Dziecko siedząc na takim krześle, przede wszystkim powinno mieć proste plecy, co osiągniemy, jeśli krzesło względem biurka nie będzie zbyt wysokie. Trzeba również zwrócić uwagę, by do wysokości krzesła dopasowana była głębokość siedziska. Wtedy dziecko będzie mogło ugiąć kolana pod kątem 90 stopni. Ponadto kąt 90 stopni powinien być zachowany w przypadku oparcia przedramion. Niezwykle istotny jest także sposób ułożenia stóp.
Ważne jest, aby były swobodnie oparte o ziemię, a nie wisiały w powietrzu. Rozwiązaniem jest stosowanie podnóżka, a najlepiej możliwość regulacji wysokości siedziska. Najlepsze będzie krzesło „rosnące” z użytkownikiem, aby posłużyło nawet do 5 lat. Aby tak się stało, regulacji musi podlegać wysokość siedziska i oparcie (nawet dopasowywanie do długości pleców). Bardzo przydatne jest również dodatkowe wyposażenie w podnóżek czy w podłokietniki.

Rodzaje krzeseł do biurek

Wiedząc, jakie funkcje powinno spełniać zdrowe krzesło do biurka dla dziecka, łatwiej będzie wybrać konkretny model. Niemniej, sam wybór można jeszcze bardziej sprecyzować, biorąc pod uwagę na przykład podstawę krzesła. Na rynku dostępne są różne rodzaje:
  • Krzesło do biurka dla dziecka z podnóżkiem, które pozwala na maksymalne dopasowanie do wzrostu dziecka.
  • Krzesło do biurka bez kółek i krzesło drewniane – sprawdzą się szczególnie w przypadku dziecka ze wzmożoną ruchliwością, któremu obracanie się na mobilnym krześle jeszcze bardziej utrudnia skupienie uwagi.
  • Krzesło obrotowe – najlepiej, aby posiadało możliwość regulacji różnych ustawień.
  • Krzesło z biurkiem – w takich zestawach blat biurka jest często pochylany, co zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania.
  • Bez względu na wybór krzesła, ważne jest, aby dziecko nie przesiadywało przy biurku godzinami. Już w szkole dziecko spędza kilka godzin w ławce szkolnej, dlatego trzeba pamiętać o konieczności zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. Co więcej, jeśli wybierzemy zdrowe krzesło do biurka i nie przypilnujemy, aby dziecko siedziało na nim wyprostowane, możemy nie zapobiec rozwojowi wad postawy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska