Data publikacji:

Jak zrobić płyn do baniek? Odkryj niekończącą się radość dla dzieci i dorosłych

Zabawa bańkami mydlanymi to kwestia międzypokoleniowa. Z pewnością młodzi rodzice pamiętają, jak sami z zapałem puszczali bańki mydlane i cieszyli się z kolorowych kulek, które pękały przy delikatnym dotyku. Bańki mydlane to świetna, ale też bardzo efektowna zabawa. Obecnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo urządzeń do puszczania baniek mydlanych – od tych podstawowych w postaci patyka z małym okręgiem na końcu aż po te bardziej profesjonalne, wykorzystywane do urozmaicania np. ceremonii ślubnych. Jednak to często nie urządzenie do puszczania baniek ma kluczowe znaczenie, ale płyn! Jak zrobić płyn do baniek, aby były one duże, kolorowe i stosunkowo trwałe? Czy istnieje domowy sposób na bańki mydlane? Z czego zrobić płyn do baniek? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
płyn do baniek

Płyn do baniek mydlanych – co oferuje nam rynek?

Na rynku znajdziemy nie tylko urządzenia do puszczania baniek mydlanych, ale też gotowe mieszanki płynów. To duże ułatwienie dla rodziców, którzy nie chcą bawić się w domowe laboratorium. Płyny do baniek mydlanych dostępne są w bardzo różnych pojemnościach. Znajdziemy je w niewielkich opakowaniach po 200–300 ml. Możemy też zrobić prawdziwe zapasy i pokusić się o zakup płynu do baniek mydlanych o pojemności 5 litrów. Im większa pojemność, tym niższa cena za 1 litr specyfiku. Gotowy płyn do baniek mydlanych to koszt około 10–15 zł/l. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami na temat konkretnego produktu, by dowiedzieć się, czy spełni on nasze oczekiwania.

Przepis na płyn do baniek mydlanych

Nie musimy jednak kupować gotowych produktów. Istnieje bowiem przepis na domowy płyn do baniek, który może powstać z produktów, znajdujących się w niemal każdym mieszkaniu. Jak zrobić płyn do baniek? To prostsze niż myślisz. Do wykonania płynu potrzebne będą:
  • 1 litr ciepłej wody (najlepiej filtrowanej lub destylowanej), 
  • 30 ml płynu do mycia naczyń (najlepiej sprawdzą się te o gęstej formule, ale bez dodatków balsamów), 
  • 15 ml gliceryny.
  • Do ciepłej wody należy dolać płyn do mycia naczyń oraz glicerynę, wszystko powoli wymieszać i gotowe. Dzięki dodatkowi gliceryny bańki będą trwalsze. Kupisz ją w aptece bądź online.

    Płyn do baniek mydlanych bez gliceryny

    Jeżeli akurat nie masz możliwości zakupu gliceryny, możesz wykonać płyn do baniek mydlanych bez gliceryny. Wystarczy, że do mieszaniny wody i płynu do mycia naczyń dodasz łyżeczkę cukru albo cukru pudru (cukier puder znacznie szybciej się rozpuści i połączy z pozostałymi składnikami). Wystarczy dokładnie wymieszać i domowy płyn do baniek mydlanych gotowy!

    Jak zrobić domowy sprzęt do puszczania baniek mydlanych?

    Skoro wykonaliśmy już domowy płyn do puszczania baniek mydlanych, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli własny sprzęt, który sprawi, że poświęcimy długie godziny na tę wyjątkową zabawę z mydlinami. Aby wykonać najprostszy domowy sprzęt do puszczania baniek mydlanych, potrzebujemy giętkiego drutu, taśmy klejącej oraz patyka (może być to patyczek do szaszłyków). Drucik wyginamy na kształt pętelki, przytwierdzamy go do patyka przy pomocy taśmy i gotowe! Teraz możemy przetestować domowy płyn do puszczania baniek. 
    W domu możemy też wykonać sprzęt do puszczania naprawdę dużych baniek mydlanych. Do tego będziemy potrzebować bawełnianego sznurka – wystarczą dwa kawałki o długości 20 cm i 30 cm. Konieczne będą również dwa patyki. Mogą być to pałeczki do jedzenia sushi. Do patyków przytwierdzamy oba sznurki za pomocą taśmy w taki sposób, by powstała pętelka. Dłuższy sznurek powinien swobodnie zwisać, a krótszy pozostać naprężony. Gotowe – teraz możemy puszczać duże bański mydlane z wykorzystaniem domowego płynu do baniek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.