Data modyfikacji:

Kreatywne zabawy dla dzieci. Sposoby na nudę

Dzieciństwo to czas, kiedy młody człowiek potrzebuje różnych bodźców stymulujących jego rozwój, dlatego warto w tym okresie zadbać o kreatywne zabawy, które mu w tym pomogą.
dzieci
Dzieci uwielbiają kreatywne spędzanie czasu, dlatego z pewnością docenią twoją inwencję i propozycje ciekawych zabaw. Podczas przygotowywania listy takich, pobudzających wyobraźnię aktywności, postaraj się nie ograniczać i zaproponuj dziecku zabawy, w które można się bawić zarówno w domowym zaciszu, jak i na zewnątrz.

Lepienie z plasteliny

Zabawa plasteliną to świetna rozrywka dla każdego malucha. Najprościej zaproponować dziecku lepienie rozmaitych figurek np. zwierzątek. Starsze dzieci warto zachęcić do wylepiania plasteliną szklanych słoików, tworząc przy tym piękne, kolorowe wazony. Aby stworzyć takie oryginalne naczynie wystarczy przyklejać spłaszczone w dłoniach kawałki plasteliny do słoika.

Kartonowe budowle

Kolejnym pomysłem na kreatywną zabawę dla dzieci jest tworzenie kartonowych konstrukcji. Dzięki wycinaniu otworów w starych kartonach lub pudełkach po butach i odpowiedniemu ich łączenia można stworzyć imponujące domki dla lalek, garaże samochodowe i zamki.

Zabawa z dzieckiem w teatrzyk

Wymyślanie historyjek i scenek pomaga rozwinąć wyobraźnię, dlatego warto podarować dziecku pacynki i poprosić o wymyślenie spektaklu na dany temat. Takie przedstawienie maluch może później zaprezentować przed rodziną.

Malowanie kredą

W czasie, kiedy większość dzieci nie odrywa się od swojego smartfona, komputera czy tabletu, czas spędzany na świeżym powietrzu jest na wagę złota. Aby zachęcić swojego malucha do wyjścia z domu, zaopatrz go w kolorowe kredy, dzięki którym będzie mógł tworzyć wyjątkowe rysunki na chodniku,

List do samego siebie

Jedną z zabaw, która w przyszłości może zaowocować piękną, wzruszającą pamiątką jest napisanie przez dziecko listu do dorosłego siebie. W takim liście dziecko powinno opisać swoją codzienność, swoich przyjaciół i rodziców. Za kilka lat przeczytanie tego listu może wywołać wiele pięknych wspomnień.

Zabawa w poszukiwanie skarbu

Dzieci uwielbiają wyzwania, dlatego zabawa w poszukiwanie skarbu może być wielką przygodą. Jej przygotowanie będzie wymagać trochę zaangażowania z twojej strony, ale gwarantujemy, że dzięki temu twoje dzieci będą mieć wielką frajdę. Zacznij od ukrycia w domu jakiegoś skarbu – może to być jakiś łakoć lub mała zabawka, a następnie przygotuj mapę, która będzie zawierać wskazówki dotarcia do ukrytej skrytki.

Pokaz mody

Zorganizowanie domowego pokazu mody to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do zrobienia porządków w szafie. Pozwól swojemu dziecko wyłożyć wszystkie ubrania, a następnie stworzyć z nich dowolne stylizacje, które wspólnie sfotografujecie. Aby urozmaicić to zadanie, możesz zaproponować różne tematy stylizacji np. ubiór na przyjęcie, zestaw sportowy itp.

Kręcenie filmu

Obecnie właściwie każdy z nas posiada smartfon z opcją nagrywania filmu, dlatego możesz wspólnie z dzieckiem wcielić się w rolę filmowców i nakręcić film, którego scenariusz również możecie wspólnie stworzyć. Taka zabawa rozwinie kreatywność malucha, ale także nauczy go myślenia obrazem.

Wspólne gotowanie

Gotowanie z dziećmi może być bardzo rozwijającym zajęciem. Dziecko poczuje się docenione przez to, że wpuszczasz go do świata dorosłych. Naukę gotowania warto zacząć od prostych potraw. Oczywiście cały proces powinien się odbywać pod czujnym okiem dorosłych. Możecie zacząć do przygotowania przysmaków malucha np. naleśników, ciasteczek lub kanapek.
Autorka: Oliwia Stradowska