Data publikacji:

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – kiedy ją odbyć i jak wygląda?

Wybór lekarza prowadzącego twoją ciążę jest bardzo ważny – to w końcu jemu powierzysz zdrowie swoje i maleństwa na czas kolejnych dziewięciu miesięcy. Wybór specjalisty bardzo często przypada na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży. Kiedy się na nią udać i na co warto być przygotowaną?

pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsze badania w ciąży. Kiedy się zapisać?

Wykonałaś test ciążowy i zobaczyłaś na nim upragnione dwie kreski. Czy to dobry moment na wizytę u ginekologa? A może już pora wykonać swoje pierwsze USG w ciąży? Wiele przyszłych mam zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego udaje się do lekarza i… wychodzi z jego gabinetu bardzo rozczarowana.

Okazuje się, że nie ma powodu do pośpiechu – kobiety bardzo często zjawiają się u ginekologa zbyt wcześnie, aby wykonanie badania USG było możliwe. Podobnie bywa z badaniem krwi na obecność beta-hCG.

Gdy test ciążowy okaże się pozytywny, warto wziąć głęboki oddech i spokojnie poczekać do momentu, w którym pełne badanie ginekologiczne będzie możliwe.

Sprawdź również kiedy pójść na L4 w ciąży.

Kiedy do ginekologa w ciąży?

Na pierwsze badania w ciąży warto zapisać się pomiędzy 6., a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To okres, w którym wykonanie badań będzie możliwe, a ty otrzymasz wiarygodne potwierdzenie, że lada moment staniesz się mamą.

Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać zbytnio z pierwszą wizytą u ginekologia w ciąży. Powinnaś odbyć ją nie później niż w 10. tygodniu, aby w porę zyskać absolutną pewność, że ciąża rozwija się właściwie.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – przebieg

Z pewnością domyślasz się, że wizyta u ginekologa w ciąży będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż badania kontrolne, na jakie dotychczas się zgłaszałaś. Na jakie działania ginekologa należy być przygotowaną?

  • Zgłaszając się do ginekologa na wczesnym etapie ciąży, lekarz najpewniej skieruje cię na badania krwi, które wykażą poziom hormonu hCG. Badanie pozwala stwierdzić ciążę oraz to, ile tygodni upłynęło od zapłodnienia.
  • Podczas pierwszego badania w ciąży możesz spodziewać się standardowej kontroli ginekologicznej, podczas której lekarz sprawdzi widoczne gołym okiem objawy ciąży (np. rozpulchnienie pochwy i szyjki macicy).
  • Kiedy pierwsze USG w ciąży? W 4. tygodniu ciąży lekarz może wykonać USG przeprowadzane dopochwowo. Wówczas na ekranie będziesz mogła dostrzec pęcherzyk ciążowy. Już w 6. tygodniu USG wykaże zagnieżdżony zarodek, a w 7. tygodniu umożliwi posłuchanie bicia serca maleństwa!

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – dodatkowe badania

Podczas pierwszej wizyty u lekarza w ciąży, specjalista z pewnością przeprowadzi z tobą wywiad w celu uzyskania informacji, takich jak wiek, data ostatniej miesiączki, choroby przewlekłe.

Ginekolog bez wątpienia zleci również badanie morfologiczne krwi, badania w kierunku toksoplazmozy, kiły, HIV, zapalenia wątroby typu C, różyczki i cukrzycy.

Dodatkowo lekarz może pobrać wymaz z pochwy, by wykluczyć infekcje oraz obecność komórek rakowych w nabłonku. Wyniki uzyskanych badań należy przedstawić lekarzowi na następnej wizycie.

Jak dbać o siebie na początku ciąży?

Nawet, gdy na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży jest jeszcze za wcześnie, możesz zacząć przyjmować kwas foliowy, który działa pozytywne na rozwój układu nerwowego płodu.

Już teraz warto zrezygnować z papierosów i alkoholu, zadbać o zdrowszą dietę i dostateczną ilość wypoczynku. Choć na początku ciąży jej objawy mogą być bardzo znikome, bądź pewna, za pewien czas przyda ci się sporo zdrowia i energii.

Jak widać, pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży wcale nie trzeba się obawiać. Nie należy się z nią także przesadnie spieszyć, ponieważ „świeża” ciąża bywa niemożliwa do wykrycia za pomocą typowych medycznych metod.

Autorka: Joanna Stanuch