Data publikacji:

Jaki dywan do pokoju dziecięcego?

Dywan dla dzieci to bardzo ważny element wyposażenia każdego pokoju dziecięcego. Jakie modele wybieramy najczęściej? Które podbijają serca dzieci, a które rodziców? Sprawdziliśmy trendy i przejrzeliśmy ofertę Ceneo.pl. Oto nasze podpowiedzi.


dywan dla dziecka
Dywan dla dzieci to niemal nieodzowny element wystroju w pokoju dziecięcym. Warto zadbać o to, by wybrany model był piękny, dobrej jakości i by podobał się najważniejszej osobie w pokoju dziecięcym, czyli dziecku. Dywan wyznacza przestrzeń zabawy najmłodszych, gdy np. układają klocki lub puzzle, jest także idealnym miejscem do leżenia i turlania się. Wiedzą o tym doskonale osoby pracujące z dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w młodszych klasach w szkole – nauczyciele wykorzystują fakt, że dywan w naturalny sposób wyznacza pole, na którym siadają dzieci np. podczas porannych spotkań w kręgu czy wspólnego czytania książki po obiedzie.

Istnieją jednak okoliczności, w których dywan nie jest wskazany. Dzieje się tak, gdy młody człowiek jest uczulony np. na wełnę lub roztocza. Oczywiście wszelkie chodniczki i dywany trzeba utrzymywać w czystości – prać, wietrzyć, trzepać lub odkurzać, by nie gromadziły się tam szkodliwe dla zdrowia alergeny.

Zielony dywan dla dzieci – klasyk do zabaw samochodowych

Dywan dziecięcy w kolorze zieleni z zaznaczonymi trasami, znakami drogowymi i budynkami to jeden z najpopularniejszych, głównie chłopięcych, modeli dywanów dla dzieci. I jednocześnie wprost idealna makieta do zabawy samochodzikami. Taki dywan dla dzieci może pomóc wprowadzić młodego człowieka w podstawowe zasady ruchu drogowego, możemy bawić się na nim nie tylko autami, ale też laleczkami lub jakimikolwiek innymi figurkami, które wcielą się w role pieszych. Zielony dywan przedstawiający fragmenty ulic z pewnością będzie wspaniałym prezentem dla każdego młodego człowieka zafascynowanego traktorami lub motorami.

Długowłosy dywan do pokoju dziecięcego

Dywan imitujący sztuczne futro to ciągle bardzo popularna ozdoba wnętrz, także tych dla dzieci. Jest miękki i przyjemny dla stóp, sprawdza się zwłaszcza jako dywanik przy łóżku. Zachęca do tulenia się i turlania. Pokochają go też zwierzaki domowe – kot, pies lub świnka morska zapewne chętnie ułożą się na takim futrzanym posłaniu. Tego dywanu nie wybiorą jednak raczej osoby, które są wegetarianami i nie chcą przyczyniać się do krzywdy zwierząt, a sztuczna skóra niewątpliwie może się kojarzyć ze zwierzęciem, którego już nie ma. Popularne i lubiane są za to dywany z długim włosem. Sprawią, że pokoik stanie się jeszcze bardziej przytulny. Możesz wspólnie z pociechą wybrać jego kształt – klasyczny, podłużny, kwadratowy lub coraz bardziej popularny, okrągły.

Dywan skandynawski – nowoczesny design w dziecięcym świecie

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne są dywany skandynawskie – rozmiarem bardzo przypominają chodniki, choć mogą oczywiście też mieć większe rozmiary. Wyróżnia je też to, że są produkowane z naturalnych włókien – bawełny, juty lub wełny. Często też są ręcznie wykonywane. Dywan skandynawski ma też stonowaną kolorystykę – szarości i biel przeplatają się z delikatnym różem, fioletem i żółcią. Charakterystyczne bywa też wzornictwo kontrastowe – czarno-białe kształty ułożone są często na szarym tle. Dywany te szczególnie dobrze wyglądają w pokojach z jasnymi ścianami, o minimalistycznym wystroju. Ładnie też komponują się z drewnianą podłogą. Dywaniki łatwo się czyści – te tkane z bawełny można po prostu prać w pralce.

Dywan dla dzieci z postaciami z Disneya

Każde dziecko ma za sobą etap fascynacji bajkami Disneya, a jeśli czas ten jeszcze trwa, to dywan przedstawiający księżniczki, auta czy Kubusia Puchatka będzie wspaniałym pomysłem na ozdobienie królestwa młodego człowieka. Do kompletu można dobrać też pościel z motywami disneyowskimi lub zasłonki.

Dywan zrobiony na szydełku lub na drutach

Dywan dla dzieci powinien być jak najbardziej naturalny. A jeśli podczas jego powstawania, ktoś pracował z otwartym sercem, tworząc dywan na specjalne zamówienie, to taka dekoracja z pewnością wniesie do pokoju dziecka dobrą energię. Szczególnie piękne są dywany dziergane – robione na szydełku lub na drutach. Nawiązują do tradycyjnych serwet, np. w góralskim stylu, ale są jednocześnie nowoczesne i powstają z dobrej jakości, miękkiej włóczki.