Data modyfikacji:

Jaki materac do łóżeczka dla noworodka?

Noworodki przesypiają od 16 do nawet 20 godzin na dobę. Warto zadbać, by w tym czasie – spędzonym zazwyczaj w łóżeczku, kręgosłup maleństwa miał odpowiednio podporę, ważny jest również komfort. Jaki materac dla noworodka spełni te wszystkie wymagania? Oto podpowiedzi, dzięki którym wybór przestanie być aż tak trudny.
jaki materac dla noworodka

Materace do łóżeczka dla niemowląt – jakie mają rozmiary?

Materac dla noworodka czy niemowlęcia może mieć wymiary 120x60 cm lub 140x70 cm, przy czym ten pierwszy jest zdecydowanie popularniejszy. Czy oznacza to, że nie warto przeszukiwać sklepów w poszukiwaniu tego większego? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, jak długo łóżeczko ma służyć maluchowi.

Od kilku lat w sprzedaży są już takie modele łóżeczek, które w późniejszych latach życia dziecka śmiało można przerobić na „tapczanik” dla starszaka. Oznacza to, że jeżeli wybierzemy łóżeczko o wielkości 140x70 cm, to może ono służyć dziecku nawet do rozpoczęcia pierwszej klasy szkoły podstawowej, czyli do siódmego roku życia (przy czym należy pamiętać, że materac i stelaż łóżka powinny być zawsze o minimum 20 cm dłuższe niż wzrost dziecka).
Jeżeli więc jesteśmy zwolennikami oszczędnych rozwiązań i zastanawiamy się, jaki materac dla noworodka będzie służył przez wiele lat, to warto postawić na mebel „rosnący” wraz z dzieckiem, o większych rozmiarach.


Przeczytaj także: Jak wybrać łóżko dziecięce dla niemowlaka?

Materac do łóżeczka dziecięcego – rodzaje wypełnienia

Kupując materac dla noworodka, musimy wziąć pod uwagę także rodzaj wypełnienia. Z czego zrobione są tego typu produkty i które są najlepsze dla maluszka?

  • Materac z pianki poliuretanowej

To najtańszy materac – można go nabyć już nawet za 30 złotych. Warto jednak pamiętać, że według specjalistów, jest to najgorszy wybór. Pianka poliuretanowa bardzo szybko się odkształca – już zaledwie w kilka miesięcy po zakupie można zauważyć na niej nierówności, a nawet solidne wgłębienia. Co istotne, tego typu materace mogą wywoływać reakcje alergiczne – co oczywiście będzie miało swoje przełożenie na jakość snu maluszka oraz jego zdrowie.

  • Materac dla noworodka z pianki termoelastycznej

Materace z pianki termoelastycznej zachwycają dorosłych – uwielbiamy w nich to, że miękną pod wpływem ciepła, idealnie dopasowując się do kształtu ciała. Niestety to kiepski wybór, jeżeli chodzi o materac dla malutkiego dziecka. Może okazać się zbyt miękki, a przez to niekorzystny dla kręgosłupa. 

  • Materac z pianki poliuretanowej wysokoelastycznej

Jak wspomnieliśmy, najtańsze materace z pianki poliuretanowej nie są zalecane przez fizjoterapeutów i lekarzy. Nie dotyczy to jednak modeli z pianki wysokoelastycznej. Jest ona o wiele trwalsza, bardzo sprężysta, przez długi czas zachowuje swój kształt, nie uczula, a do tego wszystkiego stanowi świetne podparcie dla kręgosłupa. Wielu specjalistów uważa, że najlepszy materac dla noworodka to właśnie składający się z tego rodzaju materiału. 

  • Materac lateksowy

Ma naprawdę wiele zalet – przede wszystkim jest to produkt elastyczny, trwały, o odpowiedniej twardości, stanowiącej świetne podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Materace lateksowe już od wielu lat sprawdzają się jako produkty dla niemowląt.

  • Materac kokosowo-gryczany

Rodzice zastanawiający się, jaki materac dla noworodka będzie najlepszy, często słyszą: kokosowo-gryczany. Rzeczywiście, przez wiele lat produkty z roślinnymi wkładami były szalenie popularne. Obecnie jednak uważa się je za nieco zbyt twarde dla noworodka, złej sławy produktom przyniosły także przypadki rozwoju insektów w tego typu materacach. 
Nie oznacza to jednak, że jest to zły wybór – materac kokosowo-gryczany nie odkształca się, zapewnia świetną podporę dla kręgosłupa, jest dość wygodny. Należy jednak pamiętać, że noworodka kładzie się na stronie z wkładem kokosowym. Dopiero po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia można materac przewrócić. 

  • Materac lateksowo-kokosowy

Nowocześniejsza alternatywa dla materaców kokosowo-gryczanych. Tego typu produkt ma dodatkową warstwę lateksu, dzięki czemu staje się automatycznie bardziej miękki, wciąż zapewniając jednak odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Jeśli więc zastanawiamy się, jaki materac dla noworodka będzie ergonomiczny, a zarazem wygodny, to będzie to na przykład właśnie ten.

  • Materac sprężynowy

Zastanawiając się, jaki materac dla noworodka będzie najlepszy, wielu rodziców automatycznie myśli o modelach sprężynowych, które od lat uważane są najlepsze pod względem wygody. Dodatkowo świetnie podpierają ciało, nie ulegają odkształceniom i mogą służyć przez wiele lat. Niestety, nie są one zalecane ani dla noworodków, ani dla niemowląt, ani nawet dla przedszkolaków. Wszystko dlatego, że sprężyny dość intensywnie „pracują”, co może mieć negatywny wpływ na rozwój kręgosłupa. 

Materac do łóżeczka dziecięcego – jaką twardość wybrać?

Pozostaje nam już tylko kwestia twardości. W naturalnym odruchu, myśląc o komforcie dziecka, wielu rodziców kupuje materac miękki. Jak jednak podkreślają fizjoterapeuci, to zła decyzja. 

Zbyt miękki materac spowoduje, że malutkie dziecko, które w celu przemieszczenia się czy choćby zmiany pozycji albo ułożenia głowy musi się czymś podeprzeć, nie będzie miało takiej możliwości. Po drugie, miękki materac nie służy rozwojowi kręgosłupa – a pamiętajmy, że dziecko przebywa w swoim łóżeczku nawet kilkanaście godzin na dobę. 
Czy zatem lepszy będzie twardy materac dla noworodka? Odpowiedź i w tym przypadku brzmi – nie. Na twardym materacu maluszek nie będzie czuł się komfortowo, co wpłynie na jakość snu. Odpowiedni produkt to zatem materac o średniej twardości. 

Uwaga! Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju materaca, jaki wybierzemy dla swojego dziecka, nie powinniśmy wkładać do łóżeczka poduszki. Fizjoterapeuci podkreślają, że układanie na niej dziecka może prowadzić do skrzywień kręgosłupa. Jeśli więc pragniemy, aby główka malca znajdowała się wyżej niż reszta ciała, włóżmy pod nogi łóżeczka kilka książek – to w zupełności wystarczy. 


Przeczytaj także:

  1. Jakie łóżko dla dwulatka? Jak wybrać bezpieczne łóżeczko?
  2. Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka?
  3. Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego one nie chcą spać?! [Pytamy eksperta]


Autor: R. Wojtaś