Data modyfikacji:

Skandynawskie plakaty do dziecięcego pokoju

Lubisz styl skandynawski? Cenisz minimalizm także w każdym pomieszczeniu, także w pokoju twojego dziecka? Chcesz udekorować ściany plakatem skandynawskim? Podpowiadamy, co wybrać.
plakaty skandynawskie
Styl skandynawski to minimalizm. W aranżacjach wnętrz dominują spokojne, jasne kolory,  tj. różne odcienie szarości, biel, pastele, brąz. Na białych ścianach bardzo efektownie prezentują się plakaty tworzone przede wszystkim za pomocą techniki flat design.

Flat design jest projektowaniem grafiki zakładające eliminowanie gradientów i cieni, ograniczenie palety barw, skupienie się na nieskomplikowanych kształtach.

To styl typowy dla internetu, bo stawia na czytelność i optymalizację. Wywodzi się jednak z tzw. szkoły szwajcarskiej,  rozwijającej się już od siedemdziesięciu lat.

Plakat skandynawski jest elementem pomieszczenia, który zdobi, ale nie krzyczy. Mimo wszystko mocno przyciąga uwagę. A w odpowiednio zaaranżowanych wnętrzach staje się świetnym wykończeniem stylizacji.

Jeśli zastanawiasz się, czy powiesić go w pokoju dziecka, nie wahaj się. Będzie to strzał w dziesiątkę. Bardzo popularne są minimalistyczne ilustracje w książkach dla dzieci. Mimo tego, że ze wszech stron - szczególnie jeśli mowa o topowych animacjach - dzieci bombardowane są przez styl, który z minimalizmem nie ma nic wspólnego, proste ilustracje zapadają w pamięć. I w serca. Zostawiają pole dziecięcej wyobraźni. Pobudzając ją, wyciszają malucha, gdyż eliminują zbędne bodźce.

Jeśli pokój twojego dziecka urządzony jest więc w jasnych lub pastelowych odcieniach, dobierz odpowiedni plakat. Bardzo „gra” w tym przypadku także jasne drewno.

Obrazy określane jako te w stylu skandynawskim często mają w sobie wiele elementów czarnych. Na pewno świetnie sprawdzają się jako dekoracja salonu, przedpokoju, nawet sypialni. Jednak to od ciebie zależy, czy tego typu kolor chcesz wprowadzić do pokoju dziecka.

Plakaty w stylu skandynawskim – typowo dziecięce

To piękne ilustracje zwierząt, przedmiotów, fantastycznych postaci. Dla grafiki, która przedstawia żywe stworzenia charakterystyczny jest bezbrzeżny spokój.

Szary lis, na którego głowie przycupnął motyl ufnie patrzy przed siebie, szaro różowy zajączek z zamkniętymi oczami unosi się w niebo na trzech balonach, baletnica ze skupieniem wykonuje taneczną figurę, wróżka w jasnożółtej sukience rozsiewa swój czar, słonik bawi się z motylem.

Często pośród typowo pastelowych, bardzo wyciszających barw można znaleźć i takie, które z właściwą sobie gracją  i bez zaburzania przekazu stylizacyjnego, przełamane są nieco mocniejszym akcentem.

Szop – Indianin, którego pióra, kołczan i strzała zaznaczono mocniejszym różem i turkusem na ścianie dziecięcego pokoju będzie prezentował się wyjątkowo interesująco.

Tak samo, jak szary królik w czarnym swetrze i żółtym szaliku. Lub czarno- biały kot w czerwonych okularach i biało -czerwonej muszce.

Plakat skandynawski odpowiedni do pokoju dziecka

Obrazy skandynawskie nie muszą być przeznaczone stricte dla dzieci, aby dekorować dziecięcy pokój. Już sama forma i kolorystyka sprawiają, że także motywy nie związane z bajkową rzeczywistością, będą interesujące także dla dziecka.

Jasnoszare, żółte i zielone liście wyglądają pięknie na szarym tle i z pewnością będą przypominać maluchowi wyprawy na spacery w jesienne słoneczne dni. Kwiat przywiedzie na myśl wakacyjną łąkę. Kwiaty w doniczce – odwiedziny u ukochanych dziadków. Spadająca gwiazda – chwilę, kiedy mówiliście, aby pomyślał życzenie.
Autorka: Barbara Szega