Data modyfikacji:

6 domowych sposobów na plamy na ubrankach dziecięcych

Autor:

Z niektórymi plamami na ubrankach dziecięcych nie poradzi sobie nawet najlepszy płyn czy proszek do prania. Wie o tym każda mama niemowlęcia. Co zrobić, żeby odratować ciuszki naszego maleństwa (i nasze!)? Przedstawiamy 6 sposobów na plamy na ubrankach dziecięcych!

Pielęgnacja ubranek dziecięcych wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Środki przeznaczone do tego celu nie zawierają drażniących i silnie uczulających składników, co związane jest z bardzo delikatną skórą dziecka. W przeciwnym razie nasz maluch będzie odczuwał dyskomfort, ilekroć ubierzemy go w wyprane ubranko (co gorsza, może dojść do podrażnienia, a nawet stanu zapalnego). Łagodne substancje aktywne niestety nie są w stanie wywabić trudniejszych plam, przez co wiele ciuszków trafia szybko do kosza.

Na szczęście istnieją stare, dobre metody: stosowały je mamy naszych babci, mamy naszych mam, a teraz nadeszła kolej na nas. Drogie Mamy, przypominamy Wam 6 sposobów na plamy na ubrankach dziecięcych.

1. Zaschnięte plamy z moczu

Usunięcie świeżych plam nie jest problemem. Wystarczy je zaprać. Nie zawsze jednak mamy możliwość szybkiej interwencji. Na zaschnięte plamy z moczu zastosuj namaczanie w roztworze wody z octem. Po jakimś czasie odciśnij ubranko i wypierz je w proszku lub płynie do prania (ręcznie lub w pralce).

2. Plamy z owoców i warzyw

Soczki i przeciery, a także dania w słoiczkach mają w sobie chyba jakiś złowieszczy, tajemny składnik, gdyż usunięcie powstałych z ich udziałem plam graniczy czasami z cudem! Ale...

Świeże plamy polej gorącą wodą i wypłucz dokładnie. Stare - zapierz w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. W obu przypadkach należy na koniec wyprać poplamione ubranka.

3. Plamy z mleka

Niewielkie i/lub świeże plamy wystarczy pocierać mokrą szmatką (białą, żeby nie doszło do zabarwienia tkanin) do momentu usunięcia plamy. Stare, trudne do wywabienia plamy potraktuj roztworem wody i amoniaku. Do 3 litrów wody dodaj albo 1 łyżkę stołową amoniaku 8%, albo 1 małą łyżeczkę amoniaku 25%; następnie wypierz w nim ciuszki (ręcznie). Ten tam trik możesz zastosować także do swoich poplamionych bluzek.

4. Plamy z wymiocin

Maluszkowi ulało się? O ile zdarza się to sporadycznie, o tyle nie ma co się niepokoić (gdy problem jest częsty, koniecznie udaj się z maluchem do pediatry). Plamy z wymiocin są dość trudne do usunięcia, dlatego nie czekaj aż zaschną. Polej je płynem do naczyń i odstaw na ok. 40 minut. Następnie wypierz ubranko zgodnie z zaleceniami na metce.

5. Plamy z maści cynkowej i innych kosmetyków na odparzenia

Maść cynkowa pozostawia niełatwe dla proszku plamy. Zabrudzone miejsce polej płynem do naczyń i odstaw ubranko na ok. 40 minut. Po upływie tego  czasu, wypierz je ręcznie bądź w pralce.

6. Plamy z tłustych maści i kremów ochronnych

Przed praniem właściwym należy namoczyć tkaninę. Na poskromienie tłustych plam mamy dwa sposoby: namaczanie w wodzie z proszkiem do prania oraz namaczanie w płynie do naczyń. Czterdziestominutowe moczenie tkaniny powinno wystarczyć - pralka dopełni dzieła!

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
plan porodu

Plan porodu – co to jest i jak go napisać?

2019-08-20
Jesteś w ciąży i już za kilka chwil na świecie pojawi się twój maluszek. Chcesz jak najlepiej przygotować się na ten ważny dzień. Być może chodzisz razem z partnerem do szkoły rodzenia, czytasz, oglądasz filmiki instruktażowe. Chcesz poznać dokładny przebieg porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. W twojej głowie pojawiają się już pewne oczekiwania i wyobrażenia. Możesz o nich porozmawiać z położną i spisać je, przygotowując plan porodu.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.