Pielęgnacja ubranek dziecięcych wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Środki przeznaczone do tego celu nie zawierają drażniących i silnie uczulających składników, co związane jest z bardzo delikatną skórą dziecka. W przeciwnym razie nasz maluch będzie odczuwał dyskomfort, ilekroć ubierzemy go w wyprane ubranko (co gorsza, może dojść do podrażnienia, a nawet stanu zapalnego). Łagodne substancje aktywne niestety nie są w stanie wywabić trudniejszych plam, przez co wiele ciuszków trafia szybko do kosza.
Na szczęście istnieją stare, dobre metody: stosowały je mamy naszych babci, mamy naszych mam, a teraz nadeszła kolej na nas. Drogie Mamy, przypominamy Wam 6 sposobów na plamy na ubrankach dziecięcych.
Usunięcie świeżych plam nie jest problemem. Wystarczy je zaprać. Nie zawsze jednak mamy możliwość szybkiej interwencji. Na zaschnięte plamy z moczu zastosuj namaczanie w roztworze wody z octem. Po jakimś czasie odciśnij ubranko i wypierz je w proszku lub płynie do prania (ręcznie lub w pralce).
Soczki i przeciery, a także dania w słoiczkach mają w sobie chyba jakiś złowieszczy, tajemny składnik, gdyż usunięcie powstałych z ich udziałem plam graniczy czasami z cudem! Ale...
Świeże plamy polej gorącą wodą i wypłucz dokładnie. Stare - zapierz w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. W obu przypadkach należy na koniec wyprać poplamione ubranka.
Niewielkie i/lub świeże plamy wystarczy pocierać mokrą szmatką (białą, żeby nie doszło do zabarwienia tkanin) do momentu usunięcia plamy. Stare, trudne do wywabienia plamy potraktuj roztworem wody i amoniaku. Do 3 litrów wody dodaj albo 1 łyżkę stołową amoniaku 8%, albo 1 małą łyżeczkę amoniaku 25%; następnie wypierz w nim ciuszki (ręcznie). Ten tam trik możesz zastosować także do swoich poplamionych bluzek.
Maluszkowi ulało się? O ile zdarza się to sporadycznie, o tyle nie ma co się niepokoić (gdy problem jest częsty, koniecznie udaj się z maluchem do pediatry). Plamy z wymiocin są dość trudne do usunięcia, dlatego nie czekaj aż zaschną. Polej je płynem do naczyń i odstaw na ok. 40 minut. Następnie wypierz ubranko zgodnie z zaleceniami na metce.
Maść cynkowa pozostawia niełatwe dla proszku plamy. Zabrudzone miejsce polej płynem do naczyń i odstaw ubranko na ok. 40 minut. Po upływie tego czasu, wypierz je ręcznie bądź w pralce.
Przed praniem właściwym należy namoczyć tkaninę. Na poskromienie tłustych plam mamy dwa sposoby: namaczanie w wodzie z proszkiem do prania oraz namaczanie w płynie do naczyń. Czterdziestominutowe moczenie tkaniny powinno wystarczyć - pralka dopełni dzieła!