Data modyfikacji:

Co oznacza biały język u niemowlaka?

Zauważyłeś u swojego malucha biały nalot na języku? Nie bagatelizuj go, ponieważ może mieć on związek z poważnymi chorobami. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czego objawem może być biały język u niemowlaka.
biały język u niemowlaka
Jeśli twoje maleństwo ma biały nalot na języku, może mieć to związek z odkładaniem się resztek pokarmowych. Innymi powodami obłożonego języka są infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybiczne, których absolutnie nie wolno lekceważyć. Dowiedz się, co oznacza biały język u niemowlęcia i jak reagować, gdy go zauważysz.

Biały nalot na języku u niemowlaka

Wygląd języka sporo mówi o twoim zdrowiu. Nie bez powodu lekarze podczas kontroli tak często proszą o jego pokazanie! A jak jest w przypadku niemowląt? Okazuje się, że również u małych dzieci język stanowi swojego rodzaju barometr zdrowia.

Już u najmłodszych bobasów warto kontrolować jego wygląd i reagować, gdy wzbudza on jakikolwiek niepokój. Nieprawidłowy wygląd języka, w tym biały nalot na jego powierzchni, stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej. Jeśli niepokoi cię stan jamy ustnej maluszka, skontaktuj się z pediatrą, który zleci wykonanie badań kontrolnych.

Co znaczy biały nalot na języku u dzieci?

Co może oznaczać biały język u niemowlaka? Czy to objaw wskazujący na poważne problemy? Dowiedz się, z czym najczęściej wiąże się nalot na języku występujący u malucha.

Pleśniawki – przyczyna białego nalotu na języku

W przypadku małych dzieci, bardzo częstą przyczyną białego nalotu na języku są pleśniawki. To popularna nazwa, stosowana w przypadku grzybicy jamy ustnej. Chorobę wywołują grzyby gatunku candida albicans.

Niemowlęta, ze względu na niedojrzały układ immunologiczny, są podatne na rozwój grzybicy ust. Prócz białego nalotu na języku, zmiany widoczne są również na błonie śluzowej policzków, warg, a nawet gardła.
Dziecko cierpiące na grzybicę jamy ustnej cierpi z powodu dolegliwości bólowych, ma obniżony apetyt. Leczenie polega na podawaniu leków oraz miejscowym stosowaniu preparatów antygrzybiczych.

Biały nalot na języku u niemowlaka po mleku

Inną z częstych przyczyn obłożonego języka u niemowląt jest spożywanie mleka. Jeśli maluch jest karmiony piersią lub pije mleko modyfikowane, jego resztki mogą odkładać się na powierzchni języka. Niemowlęta produkują niewielką ilość śliny, co utrudnia usuwanie resztek z jamy ustnej.
Pamiętaj, że nawet jeśli twoje maleństwo nie ma jeszcze zębów, możesz czyścić jego dziąsła i język specjalną, miękką szczoteczką. Zapobiegnie to odkładaniu się białego osadu.

Biały nalot na języku u noworodka a infekcje

Jeśli prócz nalotu na języku zauważyłeś, że dziecko ma gorączkę, jest płaczliwe i nie chce pić mleka, jak najszybciej zabierz je do lekarza. Obłożony język bywa symptomem infekcji gardła bądź zapalenia migdałków. Dolegliwościom towarzyszy obrzęk oraz zaczerwienienie śluzówki jamy ustnej.

Biały nalot na języku a odwodnienie

Kolejnym powodem, dla którego twoje dziecko ma obłożony język, może być odwodnienie. To stan szczególnie groźny dla niemowląt, dlatego nie wolno do niego dopuścić. Na odwodnienie narażone są dzieci gorączkujące lub te, które borykają się z biegunką. Pamiętaj, że podczas choroby twój maluch powinien przyjmować płyny nawadniające dedykowane małym dzieciom!

Biały język u niemowlaka – nie lekceważ go!

Nalot na języku u dziecka może mieć związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej, a także groźnymi chorobami. Nigdy nie należy go bagatelizować; gdy tylko go zauważysz, przyjrzyj się baczniej swojemu dziecku i w razie obaw, jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą.
Autorka: Joanna Stanuch