Data modyfikacji:

Dziecko nie może zrobić kupy. Jak zwalczać zaparcia u dzieci?

Zaparć u dzieci nie wolno lekceważyć – choć od czasu do czasu zdarzają się każdemu, pojawiające się regularnie zatwardzenia mogą zwiastować kłopoty zdrowotne. Jak zachować się, kiedy dziecko nie może zrobić kupy? Po czym poznać, że maluchowi doskwierają zaparcia?

Jak często dziecko powinno się wypróżniać?

Częstotliwość prawidłowych wypróżnień u dzieci zależna jest od ich wieku. Niemowlęta, pozostające głownie na diecie płynnej, mogą załatwiać się nawet 7 razy dziennie. Wraz z wprowadzaniem do diety maluszka pokarmów stałych, częstość wypróżnień będzie spadała. Dzieci w wieku 1-4 lat powinny oddawać dwa stolce dziennie. Podobna tendencja powinna pojawić się u starszych dzieci, jednak w tym przypadku normą może być robienie kupy raz na 1-2 dni.

Dlaczego dziecko nie może zrobić kupy?

Przyczyn powstawania zaparć u dzieci jest kilka. Najpopularniejszą pozostaje nieodpowiednia dieta, uboga w produkty z błonnikiem oraz płyny. Wcale nierzadko zdarza się, że zaparcia u dzieci mają podłoże emocjonalne – maluch może świadomie wstrzymywać stolec i tak doprowadzać do zatwardzenia na skutek stresu czy wstydu, np. w przedszkolu.

Do rzadszych przyczyn zaparć u maluchów zalicza się choroby w rejonie odbytnicy czy przyjmowanie niektórych leków (np. zbyt dużych dawek witaminy D3).

Zaparcia u dzieci. Jak je rozpoznać?

Młodsze maluchy nie zawsze potrafią zakomunikować rodzicom, że mają problemy z wypróżnianiem. Możesz podejrzewać, że twoje dziecko cierpi na zatwardzenie, jeśli zauważalnie rzadziej chodzi do toalety „za potrzebą”. Nie jest to jednak powód, by od razu pędzić do lekarzy. Powszechnie uważa się, że powodem do niepokoju powinny być zaparcia u dzieci utrzymujące się przynajmniej miesiąc.

Niepokoić powinny cię następujące sygnały:
  • dwukrotnie mniejsza częstotliwość oddawania stolca przez dziecko,
  • bolesność wypróżnień, stolce o twardej konsystencji,
  • stolce o zwiększonej objętości,
  • epizody nietrzymania kału (u starszych dzieci).
Jeśli podejrzenia co do wystąpienia zaparcia u dziecka towarzyszą co najmniej dwóm z powyższych sygnałów, zabierz malucha do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę problemu.

Dziecko nie może zrobić kupy. Jak działać?

Jeśli lekarz stwierdzi wystąpienie zaparcia u dziecka, działania lecznicze będą skupiały się na usunięciu zalegającego w jelicie kału. Popularnym sposobem na usuwanie zatwardzenia u maluchów jest syrop na zaparcia.

W zależności od nasilenia problemu, lekarz może przepisać także czopki lub zalecić wykonywanie lewatywy. W przypadku każdego sposobu leczenia, poprawa pojawi się właściwie natychmiast – należy natomiast pamiętać, aby pełną kurację przeciw zatwardzeniu stosować przynajmniej przez kilka tygodni, aby zapobiegać nawrotom problemu.

Dieta na zaparcia u dzieci

Najważniejszym elementem profilaktyki zaparć u dzieci jest dieta. Maluch powinien dużo pić – najlepiej podawać mu wodę niegazowaną. Dobrym rozwiązaniem będą również naturalne soki owocowe i warzywne.

Zadbaj o to, by dieta twojego dziecka była bogata w produkty bogatoresztkowe – czyli bogate w błonnik. Pełnoziarniste pieczywo, makarony, naturalny ryż czy dobrej jakości musli  na pewno przyniosą poprawę. Dziecko powinno o graniczyć spożywanie białego pieczywa, słodyczy i produktów przetworzonych.

Zaparcia u dzieci są dość powszechnym problemem, a wczesne ich rozpoznanie i leczenie daje gwarancję szybkiej poprawy samopoczucia maluszka. Obserwuj uważnie swoje dziecko i reaguj na każdy kłopot związany z jego trawieniem.
Polecamy:

Autorka: Joanna Stanuch