Data modyfikacji:

Jak zważyć niemowlaka w domu?

Po urodzeniu niemowlak ważony jest w szpitalu każdego dnia. Rodzice nie muszą codziennie sprawdzać zmian w wadze swojej pociechy, o ile nie zalecił tego lekarz. Sposobów na to, jak zważyć noworodka w domu jest kilka. Sprawdź, które metody dają najbardziej precyzyjne wyniki, a które pozwalają zaspokoić ciekawość rodziny przy użyciu ogólnodostępnych przedmiotów.

Podstawowe zasady ważenia niemowlaka w domu

Jeśli lekarz zalecił ci stale kontrolować wagę dziecka najlepiej zaopatrz się we własną wagę. Ważne, aby podczas sprawdzania różnić w ciężarze korzystać tylko z jednego urządzenia. Wyeliminuje to w dużym stopniu ryzyko przekłamań.

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, unikaj codziennego ważenia dziecka, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z naturalnymi wahaniami wagi. To normalne etapy rozwoju niemowlęcia, których nie powinnaś się obawiać. Optymalnie jest ważyć dziecko raz w tygodniu.

  • Pamiętaj, aby przed zważeniem dziecka zdjąć ubranka oraz pieluszkę, która także może przekłamywać wynik.
  • Podtrzymując dziecku główkę ostrożnie przenieś je na płytę wagi.
  • Nie zapomnij, aby podścielić zwykłą, czystą pieluszkę. Uchroni to malucha przed kontaktem z zimną powierzchnią wagi.
  • Aby uzyskać dokładny wynik, wytaruj wagę po położeniu pieluszki. Sprawi to, że sprzęt pokaże tylko wagę dziecka – bez dodatkowego obciążenia tkaniny.
  • Połóż dziecko na wadze i odczytaj wynik.

Poniższe wideo instruktażowe pokaże Ci krok po kroku w jaki sposób zważyć niemowlaka.

Jak wybrać najlepszą wagę dla noworodka

Praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie wagi dla noworodków są urządzeniami elektronicznymi, wyposażonymi w prosty panel z wyświetlaczem.
Jeśli zależy ci na bardzo dokładnym odczycie danych, szukaj wag o dużej precyzyjności.

Niektóre modele charakteryzują się precyzją pomiaru rzędu 5g. W przypadku wyjątkowo ruchliwego dziecka  wybieraj również modele, które posiadają system ułatwiający zważenie go. Zawsze sprawdzaj maksymalną możliwą wagę dziecka. 

Przed zakupem upewnij się, czy waga posiada funkcję tarowania, a więc zerowania wyniku ważenia, co jest niezbędne w użyciu. W niektórych modelach znajdziesz także wygodną funkcję podwójnego ważenia, która umożliwia sprawdzenie ilości mleka wypitego podczas karmienia. Praktyczne są także dodatki, jak wbudowany centymetr do kontroli wzrostu dziecka.

Jak zważyć dziecko w domu w późniejszym okresie życia?

Potrzeba kontrolowania wagi dziecka nie kończy się wraz z odrzuceniem pieluszek. Ważne jest, aby dobrze działająca waga kontrolna znajdowała się w każdym domu. Dzięki temu będziesz na bieżąco w rozwojem swojej latorośli.

Dobrym wyborem jest zakup wagi, która rośnie raz z dzieckiem. Na przykład model marki Visiomed odpowiedni jest zarówno do ważenia niemowlaków, jak i starszych dzieci.

Intuicyjne i proste w użyciu urządzenie zapisuje i zapamiętuje dane ważenia. Wykorzystuje ono dwie wymienne płytki do kontroli wagi dziecka leżącego lub stojącego.

W kolejnych etapach rozwoju korzystaj z wag łazienkowych o dużej dokładności pomiaru. Aby uprzyjemnić dziecku moment ważenia, wybierz kolorowe modele wag.

Waga łazienkowa przyda się także do szybkiej kontroli wagi dziecka. Wystarczy, że weźmiesz dziecko na ręce, zważysz się razem z nim, po czym skontrolujesz własny odczyt po odłożeniu pociechy. Metoda ta daje jednak jedynie orientacyjny wynik i nie zapewnia dokładnego pomiaru.

Artykuły, które warto przeczytać: 


Autor: Joanna Szczygłowska