Data modyfikacji:

Jak policzyć BMI dzieci? Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma nadwagi

BMI (z ang. body mass index) to obecnie najprostszy wskaźnik do zdiagnozowania nadwagi bądź niedowagi. Wystarczy dokonanie krótkich obliczeń, aby przekonać się, czy waga jest w normie. Co istotne, jest on przydatny nie tylko dla dorosłych – bez problemu można sprawdzić także BMI dziecka i przekonać się, czy wszystko jest ok.

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. Jeszcze w latach 90. na jedną, trzydziestoosobową klasę przypadał średnio jeden, dwóch, maksymalnie trzech uczniów z nadwagą, a otyłość była traktowana jako anomalia.

Wyliczanie BMI dziecka było rzadkością – rodzice zazwyczaj widzieli, że ich dziecko jest szczupłe bądź wręcz zbyt szczupłe. Obecnie wciąż nie znajdujemy się w niechlubnej czołówce pod względem liczby dzieci z nadwagą (pod tym względem znajdujemy się na piątym miejscu w Europie), ale polskie pociechy tyją zdecydowanie najszybciej na kontynencie. Udowadniają to dane.

Badania przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w latach 1994-1995 wykazały, że nadmierna waga występowała u 8,7% dzieci, otyłość była problemem u 3,4%. 15 lat później, w latach 2009-2010, z powodu nadwagi cierpiało już 18,3% dzieci w wieku 11-12 lat (odsetek dzieci otyłych pozostał bez zmian). Aktualnie szacuje się, że 22% polskich uczniów ma już problem z nadwagą – to aż co piąte dziecko.

Jak policzyć BMI dzieci?

Aby policzyć BMI, należy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu (BMI=kg/m²). Uzyskany wynik należy sprawdzić w specjalnej tabeli – waga prawidłowa to wynik między 18.5 - 24.99, nadwaga występuje po przekroczeniu 25, wynik między 30 a 34,99 oznacza otyłość 1 stopnia.

BMI dzieci oblicza się jednak nieco inaczej niż u osób dorosłych. Mianowicie, interpretuje się go w oparciu o tzw. siatki centylowe, ponieważ wskaźnik wagi różni się w zależności od wzrostu dziecka.

Siatki centylowe obrazują, jaki procent dzieci z całej populacji osiąga daną wagę czy na przykład wzrost. Umieszczone są na nich krzywe linie, wyznaczające kanały centylowe.

I tak, w oparciu o siatkę centylową wagę dzieci interpretuje się następująco:
  • poniżej 3 centyla – niedowaga
  • między 3-25 centylem – szczupłość
  • między 25-85 centylem – waga prawidłowa
  • między 85-97 centylem – nadwaga
  • powyżej 97 centyla – otyłość
A oto kilka przydatnych przykładów:
  • Chłopiec w wieku 8 lat i 7 miesięcy, ważący 35,5 kilograma i mający 138 cm wzrostu, ma już nadwagę, ponieważ znajduje się na 86 centylu. Idealna dla niego waga 30-31 kg.
  • Prawidłowa waga dla 6-letniej dziewczynki mającej 120 cm wzrostu to 22 kilogramy (50 centyl). Gdyby dziecko ważyło 25 kilogramów, miałoby już nadwagę.
  • 11-letni chłopiec ważący 42 kilogramy przy 152 centymetrach wzrostu waży prawidłowo. Gdyby jego waga nagle wzrosła do 45 kg, oznaczałoby to, że dziecko ma nadwagę.
Poniżej możecie znaleźć siatki opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia:

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Skoro już wiesz, jak policzyć BMI dziecka, pozostaje już tylko sprawdzić, czy jego waga jest prawidłowa. Jednak nawet jeśli tak się okaże, pamiętaj o włączeniu aktywności fizycznej do waszej codzienności.

Dzieciom niewiele trzeba – wystarczy nowa piłka albo inny, sportowy gadżet, by natychmiast rzuciły się w wir zabawy. Pamiętaj także, że nasze pociechy biorą z nas przykład – jeśli całą rodzina pokocha spacery, granie w piłkę, basen i zdrowe jedzenie, kwestia BMI dzieci nie będzie spędzała nikomu snu z powiek.

Autorka: Karolina Wojtaś