Data modyfikacji:

Gdzie na wakacje z dziećmi?

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez wszystkich czas wakacji. Rodzinne podróże wewnątrz granic naszego państwa cieszą się niesłabnącą popularnością. W końcu prawdziwy wypoczynek nie musi oznaczać drogo i daleko! Gdzie udać się na wakacje z dziećmi w Polsce, by możliwy był maksymalny wypoczynek? Jakie destynacje są przyjazne rodzicom z dziećmi i nie zrujnują przy okazji naszego portfela? Sprawdźmy!
gdzie na wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi w Polsce

Wakacje z dziećmi to czas zacieśniania rodzinnych więzi, a także przeżywania wyjątkowych chwil, pełnych nowych wrażeń. Wielu z nas planuje wakacje z dzieckiem w Polsce. Nic dziwnego, w końcu nasz kraj oferuje wiele różnorodnych miejsc odpowiednich do wypoczynku. Godne polecenia miejsca na wakacje z dzieckiem muszą być przede wszystkim bezpieczne, co do tego nie ma wątpliwości. Cała reszta jednak należy do naszej wyobraźni! Fajnym miejscem na wakacje z dzieckiem w Polsce może być zarówno nadmorska miejscowość, jak i camping w lesie.

A może nad morze? Wakacje nad morzem z dziećmi

Wypoczynek nad naszym Morzem Bałtyckim wydaje się być oczywistą destynacją na podróż z dziećmi. Morskie fale, piasek, a także mnóstwo atrakcji dla dzieci są zachęcającą wizją, sprowadzającą tysiące Polaków nad popularne wybrzeża. Niestety, wielu z nas wypoczynek nad morzem w sezonie kojarzy się z przeludnionymi plażami i hałasem. Jak zatem zaplanować wypad nad morze z dziećmi, by nie wrócić jeszcze bardziej zmęczonym?
Jedna z naszych propozycji to podróż z konkretnym motywem przewodnim. Można na przykład pokusić się o odwiedzenie latarni morskich, przy okazji odkrywając nowe miejsca, niekoniecznie przepełnione turystami. Szlak latarni morskich obejmuje latarnie czynne oraz te wyłączone z użytku. Wystarczy zapoznać się z mapą polskich latarni morskich i wybrać odcinek, który nas interesuje i jest na nasze siły. Od małej, urokliwej latarni w Stilo po latarnię morską w Ustce – z pewnością znajdziemy latarnię morską w pobliżu planowanego miejsca wyjazdu, która zachwyci swoim majestatem zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Ciekawą opcją jest również przeplatanie miejsc znanych z tymi na uboczu. Nie musimy przecież mieszkać w centrum Łeby, by wybrać się z dziećmi na niesamowite wydmy. Tutaj liczy się nasza kreatywność oraz wyszukiwanie polskich „perełek”.

Gdzie z dziećmi na wakacje? Wiwat Mazury, pojezierza, wsie!

Wakacje z dziećmi w Polsce nie muszą oznaczać jedynie budki z goframi przy sopockim molo. Ci, którzy nie przepadają za tłumami turystów i nastawiają się na sielski wypoczynek na łonie natury, z radością powitają Mazury i okolice!
Wakacje nad jeziorem z dziećmi mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Bez obaw możemy pozwolić dzieciom eksplorować teren, wybrać się na wspólne wycieczki rowerowe oraz popularne w regionie kajakowanie. Zazwyczaj okoliczni mieszkańcy proponują szereg regionalnych aktywności dla małych i dużych – pieczenie chleba, garncarstwo, wytwarzanie mydła. Dzieci ciekawe świata zwierząt znajdą tu również gospodarskie zwierzęta, które będą mogły podziwiać z niewielkiej odległości.
Życie toczy się tutaj spokojnie, a przy ognisku zawiązują się nowe przyjaźnie. Jeśli zatem planujesz wakacje z dziećmi w trybie slow, Mazury oraz liczne pojezierza (np. Pojezierze Brodnickie) to dobry wybór. Starajmy się przy tym omijać najbardziej znane miejscowości, by uniknąć imprezujących do rana sąsiadów – jeśli oczywiście nastawiamy się na relaks z naszymi pociechami. Wakacje na Mazurach z dziećmi to wspaniały sposób na ucieczkę od codziennego stresu.

Góry rodzinnie

Wakacje w górach z dziećmi to sposób na aktywny wypoczynek. Ten rodzaj spędzania wakacji z dziećmi dla niektórych może być zbyt wymagający, z drugiej jednak strony nic nie daje takiej satysfakcji jak widok ze szczytu góry. Zabierając dzieci w góry, uczymy je wytrwałości i samodzielności. Pokazujemy, że dążenie do celu może wymagać podjęcia wysiłku, jednak jego osiągnięcie daje poczucie spełnienia i satysfakcji. Poza tym zaznajamiamy dzieci z posługiwaniem się mapą. Miejsca takie jak Błędne Skały pobudzą dziecięcą wyobraźnię – te niezwykłe formy skalne dzieci będą wspominać przez długi czas! Poza górskimi wędrówkami możemy również zobaczyć miejscowy folklor oraz zorganizować spacer urokliwymi dolinami. Dla ambitnych natomiast szukanie wodospadów będzie emocjonującą rozrywką. Jest zatem w czym wybierać!

Zróżnicowana Polska – magia mniejszych miejscowości

Mamy to szczęście, że w Polsce mamy zarówno morze, góry, jak i pojezierza. Jest tak wiele regionów wartych odwiedzenia! Polska jest na tyle zróżnicowana, że właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto więc przed wyruszeniem w podróż zastanowić się, jakie konkretnie mamy potrzeby i na czym nam zależy. Niektórzy rozsmakują się zatem w kuchni regionalnej, inni zaś z chęcią będą podziwiać miejscowe tradycyjne wyroby.
Wiele rodzin zastanawia się, gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi, aby było tanio. Jeśli interesują nas wakacje, które nie nadszarpną zbytnio domowego budżetu, warto postarać się o rezygnację z noclegu w hotelu czy spa i wziąć pod uwagę wiele innych, tańszych form noclegu. Od swojskiego pobytu w agroturystyce ze zdrowymi posiłkami po kemping, nocleg w namiocie czy domku letniskowym. Lepiej również omijać najbardziej turystyczne miejscowości, w których ceny zazwyczaj są wywindowane. Zamiast tego poszukajmy alternatywnych, urokliwych miejsc, których w Polsce nie brakuje. Wydaje się wam, że dzieci mogą się nudzić podczas przebywania w naturze? Nic bardziej mylnego! Wiele agroturystyk to miejsca z duszą – właściciele odkrywają przed gośćmi miejscowe atrakcje i legendy, a także zapewniają świetne rozrywki jak tropienie zwierząt, rozpalanie ogniska, a nawet… nocne wędrówki. Po takim pobycie dzieciom nie brakuje wrażeń, a scyzoryk staje się ich wiernym towarzyszem. Nagle nasze „maluchy” pokazują, że są odważne i samodzielne. A rodzice mają w końcu szansę na gorącą kawę i długie rozmowy. Nic, tylko korzystać!

Podróż z dzieckiem – czy to dobry pomysł?

Wielu z nas rezygnuje z podróży z dziećmi. Fakt, kojarzą się one z godzinami spędzonymi w samochodzie i stresem związanym z pilnowaniem dziecka na zatłoczonych ulicach. Nie musi jednak tak być. Pamiętajmy, że dzieci uczą się w podróży wielu przydatnych umiejętności życiowych. Jeśli zatem wszystko nie jest „na gotowe” – nic nie szkodzi. Przecież możemy wspólnie z dzieckiem przygotować śniadanie czy ognisko, a także pokazać, jak pakujemy się na wyjście na plażę czy wycieczkę. Pozwólmy dziecku aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach. Jeśli planujemy wyjazd z maluchem – przygotujmy wózek terenowy oraz nosidło. Zachęcajmy dzieci do odkrywania świata, stawiając granice dotyczące bezpieczeństwa.
Pamiętajmy również o przygotowaniu napojów oraz przekąsek na wyprawy bliższe czy dalsze – najedzone oraz nawodnione dziecko to szczęśliwe dziecko! Możemy również wybrać się wspólnie na lokalny targ czy odwiedzić rękodzielników. Oczywiście sale zabaw mogą okazać się wytchnieniem na naszej wspólnej trasie, jednak jeśli w pobliżu miejsca docelowego nie ma wielkich atrakcji, bez obaw. Dziecko na pewno zainteresuje się nowym otoczeniem i zadziwi nas swoją spostrzegawczością i zaradnością. Musimy mu jedynie na to pozwolić.
Autor: Justyna Belkiewicz