Data modyfikacji:

Gry do samochodu. Z nimi dziecko nie znudzi się w podróży

Długa podróż kojarzy się z narzekaniem i tym jednym, jedynym pytaniem: „Daleko jeszcze?”. Nie musi jednak tak być! Wystarczy sprytnie zająć dzieci, by prawdziwie zaangażowały się w aktywności, które im proponujemy. Pomogą nam w tym gry do samochodu, które umilą każdą podróż. Odczarujmy przekonanie, że długi przejazd z dzieckiem to męczarnia – od teraz jest to przyjemne doświadczenie dla całej rodziny!
gry do samochodu

Najlepsze gry do samochodu – pożądane cechy zajmujących gier do auta

Gra do samochodu, która rzeczywiście zajmuje dziecko, powinna posiadać kilka cech. Kierowanie się tymi zasadami ułatwia znalezienie zabawki, która wciągnie dziecko na dłuższy czas podczas podróży. Oglądając daną grę, zadajmy sobie następujące pytania:
 • Czy ta zabawka to coś nowego dla dziecka?
 • Wywołajmy efekt nowości! Szczególnie ważne jest, by schować daną zabawkę kilka dni przed wyjazdem, by dziecko nie „rozpracowało” jej za szybko. Wówczas podczas podróży gra będzie dłużej cieszyć dziecko.
 • Czy tą zabawką można bawić się na kilka sposobów?
 • Zabawki, które pozwalają na swobodną eksplorację i pozwalają na zabawę na więcej niż jeden sposób, są szczególnie mile widziane podczas podróży. Jest to zaoszczędzenie przestrzeni oraz trening kreatywności dziecka, które znudzone siedzeniem w jednym miejscu, posługuje się przedmiotami w różny sposób – np. naklejki wielorazowego użytku. Raz dziecko może stworzyć scenerię miasta, a następnie nakleić naklejki tak, by opowiedzieć jakąś wymyśloną przez siebie historię.
 • Czy ta zabawka jest kompaktowa i łatwo bawić się nią w jednym miejscu?
 • To ważne, ponieważ gra posiadająca małe pionki czy drobne elementy to strzał w kolano – pionki spadają, przesuwają się podczas jazdy, co szybko zniechęca dziecko.

  Jakie gry samochodowe wybrać? 10 pomysłów

  Wybierając się w długą trasę z dziećmi, wcale nie musisz zajmować ich uwagi telefonami lub tabletami. Sprawdź świetnie oceniane gry podróżne, które pobudzają spostrzegawczość oraz wyobraźnię. Przygotowaliśmy listę aż 10 wciągających gier do auta!

  1. Albi, Znaki

  Marka Albi słynie z różnych gier podróżnych, a edycja Znaki cieszy się świetnymi ocenami. Dzięki tej prostej karciance twoje dzieci nauczą się rozpoznawać mijane znaki drogowe oraz numery rejestracyjne samochodów.

  2. The Purple Cow, podróżne łamigłówki – rysowanie komiksów

  Czasem do świetnej zabawy wystarczy tylko kartka i ołówek. Z tą grą podróżną twoje dziecko krok po kroku stworzy samodzielnie swój komiks. To idealny prezent dla każdego małego artysty; gra sprawdzi się nie tylko w aucie, ale także w poczekalni u lekarza czy w domu podczas nudnego deszczowego popołudnia.

  3. Warcaby magnetyczne

  Klasyka klasyki, czyli warcaby, są dostępne także w wersji podróżnej. Magnetyczna plansza zapobiegnie spadaniu pionków. Warto zainwestować w zestaw 2 w 1, który pozwoli dzieciom rozegrać także partię szachów.

  4. Alias, wersja podróżna

  Jak opisać coś innym słowami? Najsłynniejsza gra w stylu „mówiąc inaczej”, czyli Alias, jest dostępna w wersji kompaktowej, idealnej na wakacje. Polecamy wersję imprezową, która zapewni nie tylko skuteczne zabicie czasu w aucie, ale także masę śmiechu. To świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i pozostałych uczestników podróży!

  5. Djeco, Katuvu

  Na pewno nieraz grałeś z dziećmi w grę polegającą na znajdowaniu różnych obiektów za oknem samochodu. Dziś wyręczy cię w tym Djeco Katuvu: ta gra do auta polega na znajdowaniu w otoczeniu przedmiotów, które dziecko zauważy na wcześniej wylosowanej karcie. Prosta, a zarazem bardzo wciągająca rozgrywka zajmie malucha na długi czas.

  6. Dobble

  Dobble to mała kieszonkowa gra karciana, w którą można zagrać praktycznie wszędzie. Rozgrywka polega na szybkim znajdowaniu tych samych obrazków na jednej karcie. To świetna gra do samochodu, która nie zajmuje miejsca, a zarazem bardzo wciąga. Na rynku znajdziesz wielotematyczne edycje, poświęcone na przykład postaciom z bajek i filmów. Na pewno wybierzesz coś, co zainteresuje twoje dziecko.

  7. Bingo!

  Popularna gra w bingo nie wymaga specjalistycznych planszy – wystarczą kartki i ołówek. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako gra do auta. Zabawa polega na zaznaczaniu na karcie liczb, które wyczytuje jeden z graczy. Gdy wszystkie wymienione liczby będą się zgadzać, celem zwycięzcy jest wykrzyczeć: bingo!

  8. Kangur, gra w aucie

  To gra do samochodu idealna dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i pisać. Zasady są proste – gracz, który wypatrzy za oknem najwięcej wymienionych przedmiotów, wygrywa. Gra zamknięta jest w niewielkim kompaktowym pudełku, które doskonale sprawdzi się podczas podróży.

  9. Magnetyczne kółko i krzyżyk

  Zasad tej gry z pewnością nie trzeba nikomu tłumaczyć. Teraz jedną z najprostszych dziecięcych rozrywek można rozegrać także na magnetycznej planszy, idealnej do samochodu. Niewielka puszka, w której zamknięta jest plansza, zmieści się nawet w kieszeni.

  10. Dzieci kontra rodzice – w samochodzie

  Tym razem w poszukiwaniu obiektów za oknem podzielicie się na dwie drużyny: dzieci oraz dorosłych. Reguły już znasz: kto znajdzie ich więcej, zgarnie więcej punktów i wygrywa. To doskonały sposób na zintegrowanie maluchów!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech