Data publikacji:

Gry do samochodu. Z nimi dziecko nie znudzi się w podróży

Długa podróż kojarzy się z narzekaniem i tym jednym, jedynym pytaniem: „Daleko jeszcze?”. Nie musi jednak tak być! Wystarczy sprytnie zająć dzieci, by prawdziwie zaangażowały się w aktywności, które im proponujemy. Pomogą nam w tym gry do samochodu, które umilą każdą podróż. Odczarujmy przekonanie, że długi przejazd z dzieckiem to męczarnia – od teraz jest to przyjemne doświadczenie dla całej rodziny!
gry do samochodu

Najlepsze gry do samochodu – pożądane cechy zajmujących gier do auta

Gra do samochodu, która rzeczywiście zajmuje dziecko, powinna posiadać kilka cech. Kierowanie się tymi zasadami ułatwia znalezienie zabawki, która wciągnie dziecko na dłuższy czas podczas podróży. Oglądając daną grę, zadajmy sobie następujące pytania:
  • Czy ta zabawka to coś nowego dla dziecka?
Wywołajmy efekt nowości! Szczególnie ważne jest, by schować daną zabawkę kilka dni przed wyjazdem, by dziecko nie „rozpracowało” jej za szybko. Wówczas podczas podróży gra będzie dłużej cieszyć dziecko.
  • Czy tą zabawką można bawić się na kilka sposobów?
Zabawki, które pozwalają na swobodną eksplorację i pozwalają na zabawę na więcej niż jeden sposób, są szczególnie mile widziane podczas podróży. Jest to zaoszczędzenie przestrzeni oraz trening kreatywności dziecka, które znudzone siedzeniem w jednym miejscu, posługuje się przedmiotami w różny sposób – np. naklejki wielorazowego użytku. Raz dziecko może stworzyć scenerię miasta, a następnie nakleić naklejki tak, by opowiedzieć jakąś wymyśloną przez siebie historię.
  • Czy ta zabawka jest kompaktowa i łatwo bawić się nią w jednym miejscu?
To ważne, ponieważ gra posiadająca małe pionki czy drobne elementy to strzał w kolano – pionki spadają, przesuwają się podczas jazdy, co szybko zniechęca dziecko.

Gry na podróż – nasze propozycje gier do samochodu

Przedstawiamy nasze propozycje gier, które umilą podróż dziecku i sprawią, że będzie ono oczarowane aktywnością.

Układanki magnetyczne

Układanki magnetyczne to dobra zabawka rozwojowa dla dzieci zarówno do samochodu, jak i samolotu. Dziecko może układać z nich wiele wzorów i tworzyć własne, autorskie kombinacje. W niektórych grach tego typu producent dołącza karty z narysowaną konfiguracją magnesów, które dziecko próbuje odtworzyć. Układanki magnetyczne są estetyczne i pięknie zaprojektowane, a do tego możemy znaleźć różne ich formy. Od przebieranek po tworzenie wyjątkowych pojazdów czy odgrywanie scenek z życia miasta. Szeroki wybór układanek posiada choćby znana i lubiana marka Janod.
Plusem układanek magnetycznych jest fakt, że mimo wielu elementów są one w jednym miejscu – na magnetycznej tablicy. Nie przesuwają się więc, gdy samochód jedzie po nierównościach, i jazda nie przeszkadza w zabawie taką układanką.

Naklejki wielorazowe

Wspomniane wcześniej naklejki wielorazowe to podróżniczy hit. Podczas jazdy najlepiej sprawdzają się naklejki, które posiadają w zestawie plansze tematyczne. W ten sposób dziecko tworzy scenerię miasta, później przenosi się w świat dinozaurów czy kosmosu. Dziecko może obkleić plansze na wiele sposobów, przerabiając wcześniej stworzone kreacje, co sprawia, że jest to wciągająca zabawa na dłuższy czas. Naklejki wielorazowe są również poręczne i lekkie, więc bez przeszkód możemy je zapakować do torby bądź przed podróżą schować je w kieszeni przedniego fotela, przed którym siedzi dziecko. Zaskoczenie, gdy w trakcie podróży dowie się, że tuż przed nim ukryty jest „skarb” do zabawy – bezcenne!
Marką, która posiada w swoim asortymencie szeroki wybór naklejek wielorazowych, jest Melissa & Doug. Świetnym produktem tej firmy są również kolorowanki wodne, które również są odpowiednią zabawką podczas podróży, zwłaszcza dla najmłodszych. W tym przypadku jedynie należy pamiętać o napełnieniu pisaka wodą, by zabawa mogła trwać.

Kosmetyczka pełna niespodzianek

Jest w naszym zestawieniu również coś dla kreatywnych rodziców – kosmetyczka pełna niespodzianek! Jest to patent przekazywany przez zaprzyjaźnione mamy. Kosmetyczka najlepiej gdy jest rozkładana, pełna kieszonek i gumek. Wówczas dziecko może manipulować nią i szukać ukrytych gadżetów. Możemy dołączyć np. trzy kredki i kolorowanki, schować małe puzzle z podkładką, ulubioną (bądź nową) figurkę, naklejki…
Plusem tego rozwiązania jest zajęcie dziecka na długi czas i efekt wow. Gdy dziecko rozgryzie wszystkie zabawki z kosmetyczki i wybawi się już absolutnie wszystkim, wówczas możemy ją przeorganizować na drogę powrotną.

Gry logiczne i manualne

Gry logiczne i manualne są naszymi sprzymierzeńcami podczas długiej podróży: karty do gry, kolorowanki, wydrapywanki i zagadki logiczne to must have! Dla starszych wciągająca gra logiczna to IQ Puzzler.
Jest to mała gra kieszonkowa. Zawiera segmenty, które są połączone w różne kształty. Do zestawu dołączona jest książeczka, w której są pokazane wzory do ułożenia. Są one pogrupowane według trudności. Na przykład możemy tam znaleźć wzór, który jest na początku, a następnie dziecko samo musi pomyśleć, w jaki sposób włożyć resztę segmentów, by zapełnić idealnie całą planszę. Możemy też budować z tych „klocków” piramidy itd. Jest to bardzo wciągająca gra logiczna dla młodszych i starszych. Jest ona nieodpowiednia dla zupełnych maluszków, bowiem po pierwsze: będzie za trudna, a po drugie: zawiera małe elementy. Dla starszych dzieci jednak długa zabawa gwarantowana!
Zdjęcie: Envato Elements