Data publikacji:

Konsola dla dzieci: zabawa, nauka i przygoda w jednym urządzeniu! 

Konsole do gier znajdują się bardzo często na szczycie listy życzeń sporej części dzieci, od kilkulatków do nastolatków. Rodzice mają tendencję, by podejrzliwie podchodzić do tego rodzaju urządzenia, dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie miały nigdy specjalnie głębszego kontaktu z elektroniczna rozrywką. Granie na konsoli ma jednak pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych, oczywiście pod warunkiem, że opiekunowie dbają o to, by nie przyćmiło innych hobby i nauki w szkole. Podpowiadamy, jaka konsola dla dzieci będzie najlepszym wyborem.
konsola dla dzieci

Dlaczego warto kupić konsolę dziecku?

Badania i raporty naukowców potwierdzają, że zabawa w wirtualnych światach pobudza wyobraźnię, orientację przestrzenną, myślenie logiczne, refleks oraz zdolności manualne dzieci, a w przypadku gier wieloosobowych także umiejętności pracy w zespole. Wiele gier ma również aspekty edukacyjne, poza nauką języka angielskiego, są one często na pierwszy rzut oka kompletnie niewidoczne dla opiekunów. Gry mogą jednak bardzo łatwo zainteresować najmłodszych historią, sportem, a także różnymi dyscyplinami nauk ścisłych, ucząc najróżniejszych przydatnych faktów poprzez zabawę. 
Uznaje się, że samodzielną zabawę z na konsoli mogą rozpocząć dzieci w wieku 6–7 lat. Są one na tym etapie, że nie będą miały problemów z tym, co oczekują od nich nawet bardziej kompleksowe gry, tu kłania się między innymi umiejętność czytania ze zrozumieniem. Mają też na tyle rozwinięte zdolności manualne, że poradzą sobie nawet ze skomplikowanym sterowaniem postacią w trzech wymiarach. 
Pod opieką rodziców przygodę z grami na konsoli mogą zacząć młodsze dzieci. Dla nich najbardziej atrakcyjne będą kolorowe tytuły zręcznościowe i familijne, które nie wymagają opanowania trudnego sterowania lub wzięcia pod uwagę skomplikowanej mechaniki gry. Oczywiście zależy to też od charakteru malucha i tego, jak radzi sobie z porażkami, a także jak długo jest w stanie utrzymać uwagę. 
W wyborze gry odpowiedniej dla wieku najmłodszych pomagają oczywiście oznaczenia wiekowe PEGI, które znajdują się na pudełkach, a także w wirtualnych sklepach na konsol.

Jaka konsola dla dziecka? Wybieramy odpowiednie urządzenie

Konsole dzielimy tradycyjnie na modele stacjonarne oraz przenośne. Te pierwsze przeznaczone są do zabawy przed telewizorem, choć niektórzy używają także monitorów lub projektorów. Sprzęt ten odznacza się mocnymi podzespołami i na najnowszych urządzeniach można bez problemu uruchomić większość najnowszych gier. Obecnie są to konsole Xbox Series X lub S, a także PlayStation 5.
Oba systemy posiadają bardzo dużą bibliotekę tytułów dla dzieci w różnym wieku, są także wstecznie kompatybilne z grami z poprzednich generacji sprzętu, w przypadku Xboksów są to wybrane produkcje z Xboksa 360, a także prawie wszystkie z Xboksa One. PlayStation 5 odtwarza natomiast wszystkie gry z PlayStation 4. Na obu sprzętach gry dostępne są w formie dysków Blu-ray lub do pobrania z internetu za pośrednictwem wirtualnego sklepu konsoli.
Poza konsolami wiodących marek, w sklepach znajdziemy też bardzo proste konsole do TV różnych, zazwyczaj mniej znanych producentów. Są to najczęściej niskiej jakości urządzenia emulujące kilkudziesięcioletnie gry z konsol Super Nintendo, Sega Mega Drive i Nintendo NES. Zdarza się też, że sprzedawane są z kontrolerami ruchu i bardzo prostymi oryginalnymi grami. Zabawki te nie przykują jednak na długi czas uwagi dziecka i szybko pokryją się kurzem. 
Konsolki przenośne to kompaktowe urządzenia, które dziecko może zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Gadżet posiada kolorowy wyświetlacz, a także przyciski i gałki analogowe umożliwiające sterowanie. Na rynku znajdziemy dziesiątki modeli, praktycznie wszystkie z nich to urządzenia przeznaczone do emulacji starszych konsol.
Wyjątek stanowi tutaj Nintendo Switch Lite, o którym powiemy sobie za chwilę. Konsolka przenośna ma w swojej pamięci często setki klasycznych tytułów, listę tę można dodatkowo rozszerzyć, dorzucając nowe gry na kartę SD urządzenia. Sprzęt ten jest przeważnie dość tani i może odwrócić uwagę dziecka podczas dłuższej jazdy samochodem lub pociągiem. Zwróćmy jednak uwagę na jakość wykonania całości, może być ona bowiem bardzo różna, a także na jasność ekranu i maksymalną długość pracy na jednym ładowaniu.

Nintendo Switch – najlepsza konsola dla dzieci

Obecnie najlepszą konsolą dla dziecka jest wciąż Nintendo Switch. Konsola ta może bowiem działać zarówno jako urządzenie stacjonarne, po podłączeniu do doku ze złączem HDMI sprzedawanego w zestawie ze sprzętem, a także jako typowo przenośna konsolka. W tej drugiej formie przypomina tablet i oferuje wyraźny dotykowy wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala (lub nieco większej w modelu OLED).
Nintendo Switch ma dwa niewielkie kontrolery, które wsuwane są w specjalne szyny po obu stronach ekranu. W każdej chwili możemy je odczepić i korzystać z nich bezprzewodowo. Wystarczą one do zabawy w dwójkę na jednym ekranie, do tego celu nie musimy więc dokupować dodatkowego gamepada. Konsola ma również nóżkę, dzięki czemu da się ją wygodnie ustawić na stole. 
Switch oferuje ogromną bibliotekę świetnie ocenianych produkcji zręcznościowych i familijnych, które są łatwe do opanowania nawet dla kilkulatka. Kontrolery Nintendo Switch mają również czułe sensory ruchu, działają one idealnie z grami ruchowymi, tanecznymi oraz muzycznymi, zachęcającymi dziecko do aktywności fizycznej, których nie brakuje na Switchu.
Nieco starsze dzieci znajdą tutaj również setki świetnie znanych tytułów dostępnych również na konsolach PlayStation i Xbox. Wielkim plusem jest to, że będą mogły je zabrać ze sobą w podróż, na wakacje lub np. do łóżka. 
Produkcje na Switcha sprzedawane są w wirtualnym sklepie, a także w wersjach pudełkowych, na specjalnych kartridżach. Nintendo oferuje również bardzo dobry system ochrony rodzicielskiej. Co ważne, system operacyjny konsoli jest pozbawiony jakichkolwiek dodatkowych aplikacji społecznościowych lub multimedialnych, jak również przeglądarki internetowej, dziecko pozostaje więc kompletnie bezpieczne. Menu jest też dzięki temu niezwykle proste w nawigacji.

Nintendo Switch Lite – całkowicie przenośna wersja konsoli

Nintendo Switch Lite jest tańszą wersją konsoli pozbawione możliwości podłączenia do telewizora. Urządzenia jest w pełni kompatybilne z biblioteką gier wydanych na system, ma prawie takie same wymiary jak oryginalny Switch, ale zamknięte jest w bardzo solidnej obudowie odpornej na upadki. Kontrolery są wbudowane w system, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko tego, że dziecko je uszkodzi lub zgubi. Jest to świetne rozwiązanie, gdy poszukujemy wysokiej klasy konsoli przenośnej.
Zdjęcie: Envato Elements