Data publikacji:

Bezpieczeństwo na drodze: wybierz najlepszą podstawkę samochodową dla swojego dziecka

Choć to foteliki cieszą się największą popularnością, to nadal niektórzy rodzice decydują się na zakup podkładki do samochodu dla dzieci. Jesteś jednym z nich i szukasz nowego akcesorium, które przyda się podczas krótszych i dłuższych podróży? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jaka jest najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka, czym różni się od fotelika i jakie produkty warto mieć na oku w trakcie zakupów.
najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka

Podstawka do auta dla dzieci a fotelik – czym się od siebie różnią?

Czym różni się podkładka dla dziecka do auta od fotelika? Przede wszystkim budową, która wpływa nie tylko na wygodę podróżowania, ale także na ochronę malucha w przypadku niespodziewanej sytuacji na drodze. Najpopularniejszy produkt w tej kategorii, czyli fotelik, ma zabudowaną konstrukcję, w tym również oparcie i osłony po lewej i prawej stronie, która chroni dziecko z boku i od tyłu. Ma również specjalne pasy bezpieczeństwa, a do jego wykonania wykorzystuje się specjalne materiały, które dodatkowo amortyzują siłę uderzenia.
A jak to wygląda w przypadku siedziska? Podkładka do samochodu dla dziecka ma znacznie prostszą konstrukcję. To po prostu podstawka, dzięki której maluch może siedzieć wyżej, aby móc zapiąć go standardowymi pasami w aucie. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka nie jest wyposażona w systemy bezpieczeństwa.
Warto pamiętać, że podkładki do samochodu dla dzieci nie sprawdzą się w przypadku najmłodszych członków rodziny. Zgodnie z prawem maluch musi ważyć powyżej 15 kg i mieć wzrost wynoszący przynajmniej 135 cm. Zazwyczaj kryteria te spełniają dzieci w wieku 3–4 lat.

Siedzisko dla dziecka do samochodu – zalety

Jakie zalety mają najlepsze podstawki samochodowe dla dziecka? Są przede wszystkim tańsze od fotelików i o wiele lżejsze. Dzięki nim możesz posadzić malucha w takiej pozycji, aby był chroniony dzięki pasom bezpieczeństwa, i to bez ryzyka zsuwania się czy spadania. Zwolennicy podkładek do auta dla dzieci zwracają również uwagę na większy komfort podróżowania.

Wybieramy podkładkę do auta dla dzieci. Jaka jest najlepsza?

Bez względu na to, czy chcesz kupić fotelik, czy podkładkę do samochodu dla dziecka – absolutną podstawą są atesty i certyfikaty jakości oraz spełnienie konkretnych norm. To właśnie one potwierdzają, że wybrany produkt może być używany w aucie, a jego produkcja odbyła się zgodnie z najwyższymi standardami.
Konieczne jest również dopasowanie siedziska dla dziecka do samochodu do jego wagi. Zazwyczaj tego typu produkty są odpowiednie dla maluchów ważących od 15 kg do 36 kg. Tak szeroki przedział sprawia, że nowe akcesorium posłuży chłopcu czy dziewczynce przez dłuższy czas.
Wybierając najlepszą podstawkę samochodową dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na dodatek systemu ISOFIX który pozwala na stabilne zamontowanie siedziska w samochodzie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nawet w przypadku gwałtownego skrętu czy hamowania podkładka pozostanie na swoim miejscu.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem podkładki do auta dla dzieci? Praktycznym rozwiązaniem może okazać się zdejmowana tapicerka z możliwością prania, dzięki której bez problemu utrzymasz siedzisko w czystości. 

Najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka – polecane produkty

Jaka jest najlepsza podstawka samochodowa? Znamy odpowiedź. Poniżej znajdziesz produkty popularne wśród rodziców, zapewniające maluchom wygodę w trakcie podróży autem.

Podstawka BabySafe Booster

Jedną z najlepszych podstawek samochodowych dla dziecka jest model BabySafe Booster. Siedzisko przeznaczone dla dzieci o wadze od 15 kg do 36 kg jest montowane przodem do kierunku jazdy (standardowe rozwiązanie) przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Do jego zalet możemy zaliczyć lekkość, ergonomicznie wyprofilowany kształt, wykonanie z przewiewnego materiału (tapicerka może być prana) oraz dodatkowy pas, który zwiększa bezpieczeństwo w trakcie podróży.

Podstawka Oximo Booster

Kolejną propozycją jest podkładka do samochodu dla dziecka Oximo Booster. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? Podstawka jest wykonana z wytrzymałego tworzywa HDPE-plastik bez metali ciężkich i BPA, ma wyprofilowany kształt i została wyposażona w praktyczne podłokietniki. Jest również bezproblemowa w montażu (może być używana w autach z 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa). Co więcej, siedzisko Oximo Booster uzyskało certyfikat zgodności z normą ECE – R44/04 oraz zostało wyprodukowane w Polsce.

Podstawka Osann Junior ISOFIX I-Size z pasem Gurtfix

Podkładka do auta dla dzieci Osann Junior to świetna propozycja dla dziewczynek, które z pewnością będą zachwycone jej kolorem. Polecane siedzisko jest montowane przy użyciu systemu ISOFIX, który zwiększa bezpieczeństwo pociechy w trakcie jazdy samochodem. Nie zabrakło również dodatkowego pasa Gurfix oraz wysuwanego złącza, które umożliwia dopasowanie podstawki do auta.

Podstawka Graco Eversure Lite I-Size

Popularna wśród rodziców jest także podkładka dla dzieci do auta Graco Eversure Lite I-Size. To model spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa UE, zaskakujący swoją lekkością (jedynie 2 kg) oraz wykonany z pianki memory, która zapamiętuje kształt, zwiększając tym samym komfort podróżowania. Producent dodał także trwałą skorupę oraz praktyczne podłokietniki i wbudowane uchwyty na kubki.

Podstawką Osann Hula ISOFIX

Przegląd najlepszych podstawek samochodowych dla dziecka zamyka model Osann Hula ISOFIX. Siedzisko może być montowane albo przy pomocy wspomnianego systemu ISOFIX, albo przy użyciu 3-punktowego pasa bezpieczeństwa. Do zalet podkładki zaliczamy zdejmowaną tapicerkę, wygodne podłokietniki oraz wyprofilowane, anatomiczne siedzisko. Aby mieć pewność, że pas jest odpowiednio zapięty, producent wzbogacił konstrukcję podstawki samochodowej o specjalną prowadnicę.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.