Data publikacji:

Jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem?

Wiele polskich rodzin mieszka w blokach, a co za tym idzie – muszą liczyć się z ograniczeniami przestrzennymi. Gdy dzieci są młodsze, mogą z powodzeniem dzielić pokój. Jednak gdy podrastają i zaczynają potrzebować coraz więcej prywatności, niewystarczająca liczba pokojów może okazać się problemem. Co w takiej sytuacji? Wiemy, jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem, aby zapewnić każdemu z nich odpowiednią ilość światła i komfort codziennego korzystania z własnej przestrzeni.
jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem

Jakie powody przemawiają za tym, aby podzielić pokój na dwa dla dzieci?

Zanim przejdziemy do praktycznych propozycji, jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem, warto sprawdzić, kiedy warto się na to zdecydować. Jak wspomnieliśmy wyżej, sygnałem, że już czas pomyśleć o przearanżowaniu przestrzeni, jest moment, gdy dzieci potrzebują prywatności i zaczynają wyrażać niezadowolenie z konieczności dzielenia pomieszczenia z rodzeństwem. O ile nie jesteś w stanie dobudować drugiego pokoju, to na szczęście jedno okno nie musi być przeszkodą, aby podzielić wnętrze tak, aby każde z dzieci było zadowolone.

Jak budżetowo podzielić pokój dzieci? Rozwiązaniem są zasłony

Przeglądając internet w poszukiwaniu pomysłu na to, jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem, znajdziesz jeden szalenie budżetowy i łatwy w realizacji sposób. Mowa o zamontowaniu zasłon mniej więcej na środku pomieszczenia w taki sposób, aby każde z dzieci mogło cieszyć się odrobiną prywatności. W ten sposób nie tylko nie wydasz fortuny, ale także zapewnisz swoim pociechom odpowiednią ilość światła.
Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie szyn sufitowych. Możesz zainstalować je na całej długości pokoju albo wyłącznie tak, aby pozwalały zasłaniać łóżka. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest nie tylko cena, ale także możliwość dopasowania zasłon do gustu dzieci. Mogą przyjmować wszystkie kolory tęczy i rozmaite wzory. Gdy przestaną być potrzebne, wystarczy je zdjąć i gotowe.
Jeżeli nie chcesz montować szyn sufitowych, to alternatywą jest zakup parawanu. W przeciwieństwie do zasłon jest mobilny, dzięki czemu dzieci mogą go dowolnie przestawiać. Nie wymaga również instalacji dodatkowych akcesoriów oraz może być używany przez pozostałych członków rodziny. W razie potrzeby można odstawić parawan w kąt lub wykorzystać np. w sypialni rodziców.

Jak podzielić pokój na dwie strefy bez ściany? Zrób przemeblowanie

Jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem? Strzałem w dziesiątkę jest zaplanowanie przemeblowania. Możesz wykorzystać do tego aktualne wyposażenie pomieszczenia albo zainwestować w nowe meble, np. regały. To właśnie one sprawdzają się najlepiej do wydzielania dwóch osobnych stref, i to nie tylko w pokoju dziecięcym. Bardzo często takie rozwiązanie wykorzystuje się w kawalerkach, aby oddzielić część sypialnianą od dziennej.
Dobrym rozwiązaniem jest otwarty regał, który przepuszcza światło. Można z powodzeniem postawić na nim książki, gry i inne przedmioty, nie martwiąc się o to, że strefa któregoś dziecka będzie za ciemna. Możesz też zafundować maluchom biurka z dodatkowymi szafkami, które połączysz ze sobą od tyłu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko podzielisz pokój, ale także zapewnisz dzieciom jeszcze więcej miejsca do przechowywania czy nauki.

Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki? Rozwiązanie do pomieszczeń z wysokim sufitem

Mieszkasz w kamienicy i należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się wysokim sufitem? W takim razie mamy dla ciebie sposób na to, jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki w taki sposób, aby każde z nich miało własną strefę urządzoną zgodnie z ich preferencjami. Już teraz chcemy jednak podkreślić, że poniższy sposób jest dość kosztowny oraz wymaga większych nakładów czasowych w porównaniu do pozostałych rozwiązań, którymi podzieliliśmy się z tobą w tym artykule.
O czym mowa? O dobudowaniu antresoli, w której stworzysz przestrzeń chłopca i dziewczynki. Możesz zmienić kolor ścian, ozdobić je tapetą, a nawet dodać meble. Brzmi, jak coś, co może zachwycić twoje dziecko? W takim razie najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z ekipą budowlaną i porozmawianie o dostępnych możliwościach oraz sposobach na zabezpieczenie antresoli. Aby jednak nie zajmować zbyt wiele przestrzeni użytkowej w dolnej części pomieszczenia, możemy polecić ci zastąpienie schodów barierką.

Inne sposoby na to, jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem

Jak jeszcze podzielić pokój dla dwójki dzieci? Ciekawym rozwiązaniem, które może spodobać się młodzieży, jest dodanie paneli w taki sposób, aby oddzielały np. wnętrze na środku, zasłaniając z dwóch stron łóżka. W zależności od budżetu możesz zdecydować się na panele mobilne albo stałe, czyli instalowane za pomocą nóżki, która jest przytwierdzana do podłogi. Alternatywą może być niepełna ścianka działowa.
Niektórzy proponują również przedzielenie pokoju przy użyciu luksferów. My jednak, chociaż zapewniają one dużo światła, nie rekomendujemy takiego rozwiązania. Wnętrze może stracić swoją przytulność i urok.
Coraz większą popularnością cieszą się również… transparentne ściany! To rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale zarówno w niskich, jak i wysokich przestrzeniach. Odpowiednio rozplanowane może optycznie je powiększyć, jednocześnie zapewniając każdemu dziecku wystarczająco dużo światła. Możesz postawić ścianę wyłącznie na części długości lub w całości przedzielić pokój dziecięcy na pół, montując dodatkowe drzwi.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.