Data modyfikacji:

Grzybica sutka – przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica piersi to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety karmiące piersią, ale nie tylko. Pierwszym objawem grzybicy sutka może być pieczenie i swędzenie w tej okolicy. Skóra w okolicy brodawki sutkowej może też wyglądać nieco inaczej, niż wcześniej - może być pokryta białym nalotem i łuszczyć się. Jak leczyć grzybicę sutka? Czy da się zapobiec schorzeniu? Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny grzybicy sutka, by wiedzieć, jak ją rozpoznać.

grzybica sutka

Przeczytaj również: Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Grzybica sutka – przyczyny

Grzybica sutka jest schorzeniem, które dość często występuje u kobiet karmiących piersią. Sprzyjają temu nawał pokarmu, osłabienie po porodzie oraz nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, co powoduje uszkodzenie wrażliwych brodawek sutkowych. Mikrouszkodzenia w obrębie sutków to doskonałe wrota dla zakażeń nie tylko grzybiczych, ale też tych bakteryjnych.
Grzybem, który najczęściej powoduje grzybicę sutków, jest Candida albicans. Skąd się bierze? Ten grzyb powszechnie występuje np. w drogach rodnych kobiety czy w przewodzie pokarmowym dziecka. W normalnych warunkach nie jest chorobotwórczy i jego obecność nie wiąże się wówczas z wystąpieniem objawów klinicznych. Niestety, w przypadku osłabienia odporności u kobiety, może stać się chorobotwórczy i wywołać nieprzyjemne, a w wielu przypadkach także bolesne objawy.

Infekcji grzybiczej sprzyja wilgoć i ciepło, dlatego okolice brodawek sutkowych są doskonałym miejscem do rozwoju grzyba. Infekcja może też wystąpić np. pod piersiami, jeśli nie wietrzysz ich prawidłowo. Skóra w tym miejscu intensywniej się poci, dlatego warto dbać o higienę nie tylko samych sutków, ale całych piersi i skóry pod nimi.

Grzybica piersi – predyspozycje:
  • kobiety przyjmujące antybiotyki (szczególnie przez dłuższy czas),
  • kobiety po cesarskim cięciu przyjmujące antybiotyki,
  • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną,
  • kobiety karmiące piersią.
Grzybica sutka – objawy:
  • kłujący ból występujący w okolicy piersi,
  • pieczenie i świąd piersi,
  • zaczerwienienie piersi, nadmierne łuszczenie się naskórka,
  • białe grudki na brodawkach,
  • piersi wyglądają jakby były polukrowane, pokryte biało-perłową masą.
W niektórych przypadkach skóra piersi może wyglądać całkowicie normalnie, czyli bez widocznych zaczerwienień czy nadmiernie łuszczącego się naskórka. Grzybicy sutka często towarzyszy też grzybica pochwy lub rzadziej grzybica jamy ustnej.

Bolesność nasila się, gdy zakażenie rozprzestrzenia się wgłąb gruczołu mlekowego (gdy infekcja dotyczy już kanalików mlekowych).

Grzybica sutka – leczenie

Podstawą leczenia jest zażywanie leków przeciwgrzybiczych (najczęściej miejscowo, w okolicy zmian na piersiach) według instrukcji dołączonej do opakowania lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Terapia trwa zazwyczaj minimum 2 tygodnie, choć w przypadku zaawansowanych zmian grzybiczych leczenie może potrwać nawet 4-6 tygodni. Jeśli karmisz piersią, maść należy dokładnie zmyć przed karmieniem dziecka.

Grzybica piersi – zapobieganie

Do zakażeń grzybiczych dochodzi, gdy organizm kobiety jest silnie osłabiony – układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo lub kobieta zażywa antybiotyki przez bardzo długi okres czasu.

Podstawą zapobiegania grzybicy sutka jest dbanie o prawidłowe żywienie, higienę sutków i o kondycję układu immunologicznego. Piersi należy wietrzyć, regularnie myć za pomocą łagodnych produktów do pielęgnacji skóry lub innych, które polecił ci lekarz lub farmaceuta. Nawilżaj też brodawki, jeśli zauważysz, że są nadmiernie wysuszone lub popękane.
Zwróć uwagę, czy twój biustonosz jest wykonany z przewiewnego materiału. Unikaj tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Upewnij się za każdym razem przed założeniem stanika, że twoje piersi (szczególnie brodawki) są suche. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzyba.

Grzybica sutka – karmienie piersią

Grzybica piersi może wystąpić u kobiet karmiących, jako następstwo pleśniawek w jamie ustnej u dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że to kobieta zarazi malucha. Ważne jest, jeśli karmisz piersią i podejrzewasz, że masz grzybicę piersi, by skonsultować się pediatrą w sprawie wprowadzenia leków o działaniu przeciwgrzybiczym u pociechy. W większości przypadków grzybicy u kobiet w czasie laktacji jest to zalecane.
Autorka: Natalia Ciszewska