Data modyfikacji:

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Sączące się mleko podczas laktacji jest zjawiskiem normalnym, ale wciąż wstydliwym. Wkładki laktacyjne zwiększają komfort mam karmiących, umożliwiając im normalne funkcjonowanie w środowisku. Wystarczy mieć kilka wkładek ze sobą i regularnie je zmieniać w razie potrzeby. Poznaj rodzaje wkładek laktacyjnych. Dowiedz się, jak używać wkładek laktacyjnych i poznaj sytuacje, w których wkładki dla kobiet karmiących mogą się szczególnie przydać. Przeczytaj.

jakie wkładki laktacyjne

Kiedy używać wkładek laktacyjnych?

Mleko wycieka, gdy organizm produkuje go więcej, niż dziecko potrzebuje. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w końcowej fazie ciąży i w pierwszych dniach po porodzie, ale nie tylko. Wystarczy, że nie nakarmisz noworodka przez 2-3 godziny, wzruszysz się lub emocjonalnie zareagujesz na jakąś sytuację. Produkcja mleka jest uwarunkowana hormonalnie, dlatego mleko może zacząć się sączyć nawet wtedy, gdy będziesz oglądać komedię romantyczną lub inny wzruszający film czy serial.

Wkładki laktacyjne – kiedy stosować?
  • W końcowej fazie ciąży i po porodzie;
  • w przerwie między karmieniami, która wynosi 2-3 godziny;
  • gdy kobieta produkuje dużo mleka;
  • przy odstawianiu dziecka od piersi;
  • w trakcie powrotu do pracy;
  • podczas uprawiania sportu;
  • podczas snu;
  • podczas seksu.

Rodzaje wkładek laktacyjnych

  • Jednorazowe wkładki laktacyjne

To wkładki, których używa się tylko raz, jak podpaski jednorazowe. Takie produkty posiadają najczęściej podszewkę z tworzywa sztucznego, która zapobiega przeciekaniu mleka do ubrania. Jednorazową wkładkę laktacyjną należy umieścić między brodawką sutkową a biustonoszem. Wkładki  laktacyjne jednorazowego użytku to bardzo wygodne rozwiązanie, ale też droższe, w porównaniu do wkładek, które można użytkować wiele razy.

  • Wielorazowe wkładki laktacyjne

Wielorazowa wkładka laktacyjna jest grubsza w porównaniu do tej jednorazowej. Jest wykonana z tkaniny, która nadaje się do prania w pralce. Po wypraniu i wysuszeniu nadaje się do kolejnego użycia. To rozwiązanie jest o wiele bardziej ekologiczne, bo nie generuje odpadków. Musisz jednak mieć świadomość, że jedna wkładka laktacyjna wielorazowego użytku ci nie wystarczy, bo nie zdążysz jej wyprać i wysuszyć. Trzeba kupić przynajmniej kilka takich wkładek, by nie musieć w kółko nastawiać prania.
Takie wkładki poleca się szczególnie kobietom, które zamierzają karmić dziecko przez dłuższy czas - minimum przez pół roku lub dłużej. Wówczas ich zakup szybko się zwróci. 


Przeczytaj także: Cztery ważne rzeczy, które powinnaś wiedzieć, planując karmienie piersią

  • Silikonowe wkładki do karmienia

Silikonowe wkładki laktacyjne nie wchłaniają mleka, ale jednocześnie chronią ubranie przez zabrudzeniem. Jak to możliwe? Każda wkładka ma smoczek, który po naciśnięciu po prostu zbiera sączące się mleko. Wkładki silikonowe do karmienia sprawdzą się np. na basenie.

  • Hydrożelowe wkładki do karmienia

Najważniejszą funkcją tego produktu jest łagodzenie uczucia obolałych piersi i posiniaczonych sutków. Takie wkładki można chłodzić w lodówce przed użyciem. Zimna hydrożelowa wkładka będzie działała jak kompres, zmniejszając dolegliwości bólowe, wyciszając zapalenie i zmniejszając objawy zapalenia.

  • Domowe wkładki laktacyjne

Okazuje się, że możesz łatwo i szybko zrobić wkładki laktacyjne w domu. Wkładki laktacyjne możesz stworzyć z podpasek, które należy odpowiednio przyciąć, by zmieściły się w biustonoszu (jednorazowe domowe wkładki laktacyjne) lub ze starej poszewki na poduszkę, którą trzeba pociąć na kilka-kilkanaście małych kawałków, i następnie zszyć je ze sobą. Tak przygotowaną wkładkę wystarczy umieścić między sutkiem a biustonoszem. Będzie to domowa wielorazowa wkładka laktacyjna, która posłuży ci przez dłuższy czas, o ile będzie wykonana z dobrej jakości bawełny, która dobrze wchłania.

Wkładki laktacyjne – jak używać?

Instrukcja zakładania wkładek powinna być dołączona do opakowania. Należy się z nią zapoznać przed użyciem. Jednorazowa wkładka laktacyjna posiada z tyłu warstwę chroniącą stronę klejącą. Należy ją usunąć i umiejscowić wkładkę w taki sposób, by zakrywała brodawkę sutkową w całości. 

Pamiętaj, by wkładkę nakładać na oczyszczone, suche piersi. Resztki mleka w okolicy brodawki mogą sprzyjać infekcjom, dlatego warto przecierać brodawkę za pomocą miękkiego ręcznika podczas każdej zmiany wkładek.

Wkładki laktacyjne po porodzie – jakie wybrać?

Wyciek mleka w końcowej fazie ciąży i w pierwszych dniach po narodzinach dziecka jest najbardziej intensywny, dlatego należy zaopatrzyć się w grubsze wkładki, które są dedykowane kobietom, które mają bardzo dużo pokarmu.

Wkładki laktacyjne – czy warto? Po co używać wkładek laktacyjnych?

Jeśli jesteś już rodzicem, to na pewno wiesz, że karmieniu piersią może towarzyszyć spontaniczny, niekontrolowany wyciek mleka, który jest oczywiście naturalny, ale może być po prostu wstydliwy dla niektórych kobiet, szczególnie, jeśli przytrafi się to akurat w najmniej odpowiednim momencie. Wkładka laktacyjna zapewnia karmiącym mamom komfort, poprzez ochronę ich ubrań przed wyciekającym mlekiem. Jej działanie można porównać do podpaski lub wkładki higienicznej, których używa się podczas menstruacji.

Kobiece mleko sączy się i wycieka z piersi  w sposób niekontrolowany, ale intensywność i częstość tego zjawiska jest kwestią indywidualną. Ani wielkość piersi, ani wielkość brodawek nie mają na to wpływu. Stąd wkładki laktacyjne dla jednej kobiety są przepustką do normalnego funkcjonowania, a dla innych niepotrzebnym gadżetem. 


Przeczytaj także:
  1. Jak zakończyć karmienie piersią?
  2. Kapturki do karmienia - czym są i jak z nich korzystać?
  3. Bielizna dla karmiących piersią