Data publikacji:

Jaką hulajnogę dla nastolatków wybrać? 

Hulajnogi na stałe wpisały się już w krajobraz polskich miast i miasteczek. Korzystają z nich osoby w każdym wieku, są one bowiem świetnym środkiem transportu, stanowiąc dobrą odmianę dla rowerów oraz środków komunikacji miejskiej i samochodów. Pozwalają też aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, zarówno w pojedynkę, jak i w gronie rodziny lub znajomych. Cechy te sprawiają, że pojazd jest świetnym prezentem dla nastoletniego dziecka. Podpowiadamy zatem, jakiego rodzaju sprzęt najlepiej wybrać.
hulajnoga dla nastolatków

Hulajnoga dla nastolatków – jakiego typu model wybrać?

Dzięki ogromnej popularności hulajnóg, w sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór modeli, różniących się ceną, konstrukcją oraz przeznaczeniem. W pierwszej kolejności powinniśmy więc określić do czego posłuży dziecku jednoślad. Inny model wybierzemy, gdy chcemy zapewnić mu szybszy dojazd do szkoły, a innych gdy jest ono bardzo aktywnym miłośnikiem sportów wyczynowych.
Dla nastolatków wybieramy standardowe modele hulajnóg przeznaczone dla dorosłych użytkowników. Prawie wszystkie dysponują możliwością regulacji wysokości kierownicy, która pozwala dopasować je do wzrostu właściciela.
Przyjrzyjmy się zatem, jakiego typu modele są dostępne w sprzedaży.

Hulajnoga rekreacyjna/miejska dla nastolatka

Uniwersalny i zarazem najpopularniejszy typ hulajnóg przeznaczony do swobodnej jazdy po mieście. Świetnie sprawdza się podczas przejażdżek po parku, a także jako kompaktowy środek transportu. Na pojeździe nie da się rozpędzić do prędkości osiąganych przez modele elektryczne, nie wykona się też widowiskowych trików. Z jazdą poradzą sobie jednak błyskawicznie kompletnie niedoświadczone osoby. Dużą część modeli z tej kategorii można łatwo składać, co ułatwia ich transport oraz przechowywanie.
W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli, które zainteresują każdego nastolatka. Za najtańsze modele z podstawowym wyposażeniem zapłacimy kilkaset złotych, a te najlepsze, posiadające np. duże ogumione koła, dobre amortyzatory i hamulce, to koszt nawet ponad 1000 złotych. Dobre modele będą służyć dziecku przez wiele lat bez znaczących oznak zużycia.

Hulajnoga wyczynowa/freestylowa dla nastolatka

Hulajnogi wyczynowe już na pierwszy rzut oka różnią się budową zewnętrzną od klasycznych modeli rekreacyjnych i miejskich. Modele te zostały bowiem zaprojektowane z myślą o jeździe sportowej, wykonywaniu imponujących skoków i obrotów w powietrzu, a także innych sztuczek. Aby pojazd wytrzymał ogromne obciążenia występujące podczas takiej zabawy, został pozbawionych zbędnych elementów konstrukcyjnych, które łatwo ulegają uszkodzeniu po wielokrotnych upadkach lub zderzeniach z przeszkodami.
Większość hulajnóg wyczynowych nie ma więc hamulców, amortyzatorów, ani regulowanej kierownicy, nisko położone podesty wykonane są natomiast z pojedynczego bloku metali. Sprzęt charakteryzuje się też niewielkimi kółkami o średnicy od 100 milimetrów do 120 milimetrów, które wykonane są z twardego poliuretanu. Waga hulajnogi wyczynowej nie powinna przekraczać 3–3,5 kilograma. Co ciekawe, pojazdy modułowe są bardzo łatwe w modyfikacji, w specjalistycznych sklepach znajdziemy części pozwalające dostosować je do wymagań i upodobań użytkownika.
Hulajnoga wyczynowa nie nadaje się specjalnie do wygodnej jazdy po mieście, jest dobrym prezentem wyłącznie dla aktywnego nastolatka, pragnącego sprawdzić swoje umiejętności. Pamiętajmy, że początkujący zawsze powinni być uzbrojeni w ochraniacze i kaski.

Hulajnoga elektryczna dla nastolatka

Hulajnogi elektryczne są w ostatnich latach prawdziwym przebojem i okupują wysokie miejsca na liście najpopularniejszych prezentów dla dziecka. Z zewnątrz przypominają one standardowe modele, ale kryją w sobie kompaktowy silnik zasilany akumulatorem ładowanym ze zwykłego gniazdka elektrycznego.
Jazda nie różni się tutaj od tradycyjnej hulajnogi, ale w razie potrzeby użytkownik może uruchomić napęd i zapomnieć o samodzielnym odpychaniu się od ziemi. Hulajnogi elektryczne, podobnie jak skutery, pozwalają na regulację prędkości, mają też hamulce zamontowane na rączce.
Wybierając hulajnogę elektryczną, zwracamy uwagę na maksymalny zasięg pojazdu, określający dystans, jaki jest w stanie przejechać na pojedynczym ładowaniu. Na maksymalną szybkość i przyspieszenie pojazdu wpływa moc silnika. Najczęściej spotykane wartości zamykają się w przedziale od 250 W do 350 W. Nie bez znaczenia jest także dodatkowy osprzęt, taki jak solidne amortyzatory, duże koła z oponami, bagażnik, a także wyświetlacz z najważniejszymi informacjami o pojeździe i bateriach.
Ceny solidnych urządzeń zaczynają się w granicach około 1000 złotych, a kończą na kilkukrotnie wyższej sumie. Jazda na hulajnodze elektrycznej wymaga pewnej dozy odpowiedzialności, bowiem pojazd może rozpędzić się według przepisów do około 20 kilometrów na godzinę.
Co więcej, pojazdem należy się poruszać po ścieżkach rowerowych. W przypadku ich braku korzysta się z ulicy lub drogi, ale tylko na odcinkach, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, jeżeli w pobliżu nie ma takich arterii wybiera się chodnik. Zaleca się też, by nastoletni użytkownik miał ważną kartę rowerową i znał podstawowe przepisy ruchu drogowego.
Zdjęcie: Envato Elements