Data publikacji:

Hulajnoga dla 10-latka – jaką wybrać?

Jazda na hulajnodze znów wróciła do łask. Na ulicach coraz częściej możemy spotkać osoby poruszające się właśnie na hulajnodze. Część z nich wybiera nowoczesne hulajnogi elektryczne, jednak większość wciąż stawia na tradycyjne rozwiązania. Nie tylko dorośli, ale też dzieci interesują się hulajnogami. Maluchy w wieku 10 lat chcą posiadać własne hulajnogi, a nierzadko potrafią już na nich doskonale jeździć i wykonywać sztuczki. Jesteś rodzicem 10-latka i nie wiesz, jaka hulajnoga będzie dla niego najlepsza? A może chcesz obdarować syna koleżanki albo swojego chrześniaka? Podpowiemy, jaka hulajnoga dla 10-latka będzie najlepsza.
hulajnoga dla 10 latka

Hulajnoga dla 10-latka – co znajdziemy na rynku?

W sklepach sportowych, a także na platformach sprzedaży online znajdziemy mnóstwo propozycji. Istnieje bowiem kilka rodzajów hulajnóg. Najlepszą dla 10-latka będzie ta, która spełni jego oczekiwania i odpowie na potrzeby malucha. Wydawać by się mogło, że każda hulajnoga jest taka sama, a tymczasem diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach.
To, jaką hulajnogę warto wybrać, zależy od tego, do czego będzie ona wykorzystywana. Jeśli chcemy, aby dziecko pokonywało na hulajnodze drogę z domu do szkoły i z powrotem, dobrym wyborem będzie hulajnoga rekreacyjna. Taki model służy do spokojnej jazdy po dość równych powierzchniach. Innym rodzajem hulajnóg dla 10-latka są hulajnogi wyczynowe. Zdadzą one egzamin podczas intensywnego użytkowania. Świetnie nadają się do wykonywania różnego rodzaju trików.

 Cechy dobrej hulajnogi dla 10-latka

Dziecko w wieku 10 lat jest już świetnie rozwinięte fizycznie i ma wszelkie predyspozycje ku temu, by jeździć na hulajnodze zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Jeśli chcesz, aby hulajnoga była prezentem dla 10-latka w rodzinie, zapomnij o modelach trzykołowych! Takie hulajnogi przeznaczone są dla małych dzieci, które mogą mieć jeszcze problemy z utrzymaniem równowagi. W przypadku 10-latka odpowiednia będzie jedynie hulajnoga dwukołowa.
Jeżeli hulajnoga ma służyć jeździe rekreacyjnej lub transportowi z domu do szkoły, warto wybrać regulowany model składany. Taki pojazd po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Dobrze jest wybrać hulajnogę, z której składaniem i rozkładaniem dziecko poradzi sobie samodzielnie. Regulacja jest również istotna – dzięki niej unikniesz konieczności wymiany hulajnogi, gdy tylko dziecko nieco podrośnie.
Wybierając hulajnogę rekreacyjną dla 10-latka, należy zwrócić szczególną uwagę na kółka. Powinny być one wykonane z kauczuku lub gumy. Wpływa to pozytywnie na jakość jazdy oraz zwiększa przyczepność do podłoża. Jeśli zaś chodzi o hulajnogi wyczynowe – tutaj lepszym rozwiązaniem będą koła z metalowym rdzeniem, który znacznie zwiększy ich wytrzymałość.
Hulajnoga wyczynowa dla 10-latka nie powinna być składana. O wiele lepiej sprawdzą się jednoczęściowe elementy. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo dziecka – jeśli wybierzemy nieskładaną hulajnogę, unikniemy problemów z niespodziewanym złożeniem się sprzętu podczas wykonywania trików. Wybierając konkretny model, sprawdźmy również, czy posiada on stery, które umożliwiają swobodny obrót.

 Hulajnoga miejska dla 10-latka – polecane modele

Dwukołowa hulajnoga miejska dla 10-latka to dobry wybór zwłaszcza wtedy, gdy maluch nie miał wcześniej do czynienia z tym środkiem transportu. Sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej. Powinna być zaopatrzona w dobry amortyzator. Najlepiej postawić na model o aluminiowej konstrukcji, który dopuszcza wysoką wagę maksymalną użytkownika. Oto polecane modele rekreacyjnych hulajnóg dla 10-latka:
• Hulajnoga Milly Mally Scooter Smart – występuje w kolorach niebieskim oraz różowym. To składany model, który nadaje się zarówno do jazdy miejskiej, jak i transportu do szkoły. Posiada szeroki podest z antypoślizgową metalową ramą. Jest lekka i bardzo wygodna. Dobrze sprawdzi się dla malucha, który waży pomiędzy 20 a 50 kg.
• Hulajnoga Spokey Vacay – również występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Została zaprojektowana z myślą o dzieciach, jednak potrafi rozwijać duże prędkości. Producent postarał się o zachowanie kompleksowego bezpieczeństwa – hulajnoga została wyposażona w amortyzator oraz nożny hamulec.
• Spokey Nerf Hasbro Noise – świetna hulajnoga dla 10-latka z regulowaną kolumną kierownicy, dużymi kołami i wysokiej jakości łożyskami, które zapewniają płynną jazdę. Dzięki możliwości regulacji, posłuży ona dziecku przez kilka sezonów. Posiada również antypoślizgowy podest oraz stopkę do parkowania.

Polecane hulajnogi wyczynowe dla 10-latka

Hulajnoga wyczynowa dla 10-latka to doskonały prezent pod warunkiem, że dziecko świetnie radzi sobie na hulajnodze rekreacyjnej i jest zainteresowane wykonywaniem sztuczek. Tego typu pojazdy wytrzymują większe obciążenia niż hulajnogi miejskie, mają jednoczęściową kierownicę i wzmacniane koła oraz podest. Nie posiadają natomiast amortyzacji, a zatem konserwacja takiej hulajnogi jest konieczna – należy regularnie sprawdzać stan wszystkich części. Oto polecane przez nas hulajnogi wyczynowe dla 10-latka:
• NILS Extreme HS102 – hulajnoga do trików z aluminium i stali. Została wyposażona w tylny hamulec nożny. Pozwala na swobodne wykonywanie wszelkiego rodzaju trików, a jej maksymalne obciążenie wynosi 100 kg.
• Hulajnoga Spokey Chameleon – to hulajnoga przeznaczona do jazdy wyczynowej. Umożliwia osiągnięcie dużych prędkości. Posiada kółka o średnicy 110 mm, które świetnie sprawdzają się podczas agresywnej jazdy w skateparku. Oczywiście hulajnoga wyposażona jest w hamulec nośny i antypoślizgowy podest.
• Hudora Stunt Scooter Xq-13 – aluminiowa hulajnoga wyczynowa dla wymagających. Posiada wbudowany tylny hamulec ścierny oraz powierzchnię antypoślizgową. Ten model dobrze sprawdzi się do wykonywania sztuczek w skateparku, ale może być też używany do jazdy rekreacyjnej po asfalcie i betonowych powierzchniach.
Wybór dobrej hulajnogi na 10-latka nie jest prosty, jednak na rynku jest tak wiele opcji, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Kupując dziecku hulajnogę, nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Pamiętaj, że ten środek transportu potrafi rozwinąć duże prędkości, dlatego kask oraz ochraniacze dla dziecka powinny być obowiązkowe.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.