Data publikacji:

Najlepsze zabawy ruchowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe! A rodzice i opiekunowie powinni zadbać o to, aby malec miał ich pod dostatkiem. W końcu zabawy ruchowe poprawiają kondycję dziecka, a także wzmacniają jego odporność. Nie wiesz, jakie zabawy ruchowe dla dzieci są najlepsze i spodobają się maluchowi? Zapraszamy do poniższego artykułu. Przygotowaliśmy przegląd najlepszych zabaw ruchowych dla dzieci w każdym wieku.
zabawy ruchowe dla dzieci
Jakie zabawy ruchowe dla dzieci będą najlepsze? Poniżej przygotowaliśmy przegląd zabaw lubianych przez dzieci. Te zabawy pokochają nawet te dzieci, które szybko się nudzą!

Tor przeszkód

To zabawa znana wszystkim, a dzieci ją uwielbiają. Najlepiej zorganizować tor przeszkód na zewnątrz, gdzie jest więcej miejsca do zabawy. Ustal start i metę trasy biegowej. Po drodze rozstaw przeszkody. Jakie? Przede wszystkim bezpieczne dla dziecka. Przykłady:
 • opona położona na płasko – dziecko musi przez nią przeskoczyć;
 • nisko zawieszona linka – dziecko musi się pod nią przeczołgać;
 • miska z wodą – dziecko musi przebiec ją dookoła, np. dwa razy.
 • Warto wykorzystać też naturalne przeszkody, np. kamienie, pień drzewa czy krawężnik, po którym dziecko musi przejść, nie spadając z niego. Tutaj najważniejsza jest kreatywność, a wspólne wymyślanie przeszkód do toru to kolejna świetna zabawa.

  Głupi Jaś

  Tę zabawę zna ze szkoły chyba każdy. Do zabawy potrzebne są minimum trzy osoby oraz piłka. Dwie osoby stają naprzeciw siebie w większej odległości. Po środku staje trzecia osoba tzw. Jaś. Teraz osoby stojące naprzeciw rzucają sobie piłkę tak, aby trzecia osoba nie zdołała jej złapać. Osoba po środku ma za zadanie złapać piłkę. Do środka wchodzi ta osoba, której rzut złapał Jaś.

  Skoki przez linę

  Zawieś cienką linę albo gumę na pewnej wysokości – najpierw niskiej, a potem coraz wyższej. Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie przez coraz wyżej powieszoną linę.

  Zabawa z gumą do skakania

  Pamiętasz tę zabawę ze szkoły? Dwie osoby stoją naprzeciw siebie, a na łydkach mają rozciągniętą gumę do skakania. Trzecia osoba skacze i wykonuje po kolei odpowiednie sekwencje. Gdy się pomyli, przegrywa i skacze kolejna osoba. To świetna zabawa ruchowa dla nieco starszych dzieci. Przede wszystkim zapewnia dziecku odpowiednią aktywność, a co więcej, trenuje pamięć.

  Baba-Jaga patrzy!

  Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy! Właśnie na taką komendę dzieci zastygają bez ruchu. Kto się ruszy, odpada z gry. W tę zabawę ruchową lepiej grać z przynajmniej trójką dzieci. Im ich więcej, tym lepiej. Dorosły opiekun staje daleko od dzieci. Odwraca się, a dzieci biegną w jego stronę. Następnie dorosły wydaje komendę „raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy!”. Teraz dzieci muszą się zatrzymać i pozostać w bezruchu w swoich pozycjach. Baba-Jaga chodzi po sali i sprawdza, kto się ruszył. Uwaga – nie można się śmiać! Następną Babą-Jagą zostaje osoba, która jako pierwsza dobiegła do mety.

  Ganianego

  Tak zwany berek. Jedna osoba gania pozostałe dzieci. Gdy kogoś dotknie, to następnie ta osoba goni resztę.

  Gra w klasy

  Na grze w klasy dzieci spędzają całe godziny! I nic dziwnego, ponieważ to cały czas bardzo lubiana zabawa. Wystarczy odrobina kredy, kawałek kostki lub betonu i można rysować klasy, a później przez nie skakać.

  Kolorowe piłki

  Świetna zabawa nawet dla dwóch osób, czyli rodzica i dziecka. Co będzie do niej potrzebne? Trzy kolorowe piłeczki. Teraz każdej piłce należy przypisać odpowiednią aktywność, np. podskakiwanie, przysiady, skłony, skoki na jednej nodze itp. Gdy dorosły unosi w górę piłkę o konkretnym kolorze, reszta osób wykonuje odpowiednią aktywność. W tę zabawę można bawić się nawet w domu, kiedy pogoda na zewnątrz nie sprzyja aktywności.

  Szukanie zaginionych skarbów

  Rodzice chowają dzieciom w domu i/lub na podwórku skarby, np. ich ulubione zabawki, cukierki itp. Teraz zadaniem dzieci jest znalezienie wszystkich skarbów. Aby urozmaicić zabawę, rodzice mogą wykonać dzieciom listę skarbów, które należy odnaleźć. Maluchy będą skreślać z niej poszczególne rzeczy, gdy wreszcie je znajdą. Możecie też pobawić się w szukanie na czas, np. które dziecko znajdzie więcej skarbów w minutę. Ważne jest to, aby wcześniej pokazać dzieciom, jakie skarby zostały poukrywane, aby maluchy wiedziały, czego szukają.

  Zabawa na lato – balony z wodą

  To świetna zabawa w gorące letnie dni. Uwaga – w tę zabawę gra się na zewnątrz! Do zabawy potrzebne są cztery osoby lub więcej – ważne, aby liczba osób była parzysta. Każdy musi mieć swoją parę. Ewentualnie jedna dorosła osoba może być sędzią. Teraz każda para dostaje duży ręcznik kąpielowy. Przydadzą się też balony, które trzeba napełnić wodą, a następnie związać je i przełożyć do miski. Teraz wystarczy tylko włożyć kostiumy kąpielowe i można zaczynać zabawę.
  Zadaniem każdej pary jest położenie balonu z wodą na ręczniku, a następnie przerzucenie go do przeciwnika. Para zdobywa punkt wtedy, kiedy druga para nie zdoła złapać balona na ręcznik i ten pęknie, opluskując przy tym wszystkich wodą. Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone taką aktywnością!

  Bieg z jajkiem

  Zabawa jest prosta. Dzieci trzymając jajko na dużej łyżce, muszą dobiec z punktu A do punktu B i zrobić to jak najszybciej, aby wygrać. Jajko oczywiście nie może spaść z łyżki, bo to oznacza dyskwalifikację. W zabawie mogą brać udział minimum dwie osoby, ale im więcej, tym lepiej. PS Do tej zabawy lepiej wcześniej ugotować jajka. No chyba że razem z dziećmi chcecie się trochę pobrudzić, co dla maluchów z pewnością będzie dodatkową atrakcją.
  Jeśli w zabawie biorą udział dwie osoby, to zawsze możecie mierzyć sobie nawzajem czas i później porównać wyniki. Bieg z jajkiem można urozmaicić też minitorem przeszkód po drodze.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.