Data publikacji:

Jaka konsola dla 6-latka będzie najlepsza?

Wasze dziecko coraz bardziej zaczyna interesować się grami wideo i myślicie o tym, aby kupić mu konsolę? W tym artykule pokażemy wam, jakie macie możliwości, dzięki czemu będziecie wiedzieć, jaka będzie najlepsza konsola do gier dla 6-latka.
konsola dla 6 latka

Nintendo Switch – konsola przenośna dla 6-latka

Przez wiele lat konsole Nintendo były w naszym kraju mocno pomijane, zaś w centrum uwagi stawiano sprzęty Sony i Microsoftu. Jednakże to właśnie na urządzeniach tej japońskiej firmy udostępnianych jest najwięcej produkcji dedykowanych najmłodszym graczom. Nintendo Switch to bezapelacyjnie najlepsza konsola dla 6-latka, jaka jest obecnie dostępna na rynku – znajdziecie na niej zarówno całą masę fantastycznych tytułów multiplatformowych, jak i gier ekskluzywnych dostępnych wyłącznie na tym sprzęcie.
Biblioteka gier jest tak bogata, że tak naprawdę ciężko jest wskazać najlepsze tytuły dla dzieci. Obowiązkowo musicie pokazać swojemu synowi lub córce produkcje z udziałem kultowego Mario. Do dyspozycji na Nintendo Switch macie zarówno kilka platformówek z jego udziałem (Super Mario Odyssey, Super Mario Maker 2, Super Mario 3D World + Bowser’s Fury), dzieł nastawionych na rozgrywki sportowe (Mario Golf: Super Rush, Mario Strikers: Battle League), wyścigów (Mario Kart 8 Deluxe) bądź gier imprezowych, jak np. Mario Party Superstars.
Do tego dochodzą również projekty opowiadające o przygodach uroczego Kirby’ego (Kirby and the Forgotten Land, Kirby’s Return to Dream Land Deluxe), a także tytuły pokroju Luigi’s Mansion 3, Yoshi’s Crafted World, Animal Crossing: New Horizons, Pikmin 4 czy cała seria Pokemon. Każda z tych marek oferuje treści dostosowane do najmłodszych odbiorców, więc nie musicie obawiać się tego, że wasze dziecko będzie miało do czynienia z brutalnością, wulgaryzmami czy golizną. Co więcej, większość exclusive’ów na Nintendo Switch zawiera lokalną zabawę kooperacyjną, więc będziecie mogli wspólnie spędzać czas przed ekranem.
Największym atutem Switcha jest to, że mamy do czynienia z konsolą hybrydową, z której można korzystać w trybie przenośnym, a jeśli wolimy grać na dużym wyświetlaczu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć urządzenie do telewizora poprzez dołączaną do zestawu stację dokującą. Ponadto sprzęt posiada odpinane Joy-Cony (ta funkcja nie jest dostępna w najtańszej wersji Lite), z których można korzystać jak z dwóch niezależnych padów. Każdy z kontrolerów posiada także funkcje ruchowe, co bardzo często bywa wykorzystywane w wielu grach produkowanych przez Nintendo.
A żeby tego było mało, Japończycy regularnie wypuszczają do sprzedaży całą masę dodatkowych gadżetów, które z pewnością spodobają się waszemu sześciolatkowi. Dobrym przykładem jest chociażby Mario Kart Live: Home Circuit, czyli połączenie gry wideo z technologią rozszerzonej rzeczywistości – gracze układają w swoim mieszkaniu trasę, a następnie sterują zabawkowymi gokartami. Pojazdy posiadają wbudowane kamerki, a obraz przesyłany jest na konsolę, gdzie na ekranie dodatkowo wyświetlane są power upy oraz inne efekty specjalne.
Ciekawie prezentuje się ponadto Nintendo Labo, które można rozwijać poprzez najróżniejsze zestawy. Zabawa polega na tym, że gracze otrzymują dostęp do modularnych kartonów oraz specjalnego oprogramowania, dzięki czemu mogą zaprojektować unikatowe urządzenia bądź kontrolery, a potem z ich pomocą np. sterować poczynaniami postaci w grze. To niesamowicie kreatywne narzędzie łączące w sobie cechy zabawki dla dzieci oraz gier edukacyjnych. To oczywiście tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób można korzystać z Nintendo Switch. Koniecznie kupcie tę platformę, a z pewnością uradujecie swoją pociechę.

Konsola do gier dla 6-latka. PlayStation 5 czy Xbox Series X|S?

Jeśli natomiast nie przekonuje was Nintendo Switch i chcecie kupić konsolę, z której będziecie korzystać zarówno wy, jak i wasze dzieci, to do wyboru macie platformy nowej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Oba urządzenia oferują podobne doświadczenia pod względem jakości oprawy wizualnej i płynności rozgrywki w poszczególnych tytułach. Większość gier dostępnych na jednym i drugim sprzęcie jest dokładnie taka sama, aczkolwiek nie brakuje także tytułów niezależnych, które jednak w większości przypadków są skierowane do dorosłych graczy lub przynajmniej nastolatków.
Mimo wszystko na obu platformach znajdziecie dostęp do wielu fantastycznych gier dla najmłodszych, jak np. Sackboy: Wielka przygoda (PS5), Ratchet & Clank: Rift Apart (PS5), Overcooked: Jesz, ile chcesz (PS5, XSX), LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów (PS5, XSX), Smerfy: Misja Złoliść (PS5, XSX) czy Hot Wheels Unleashed (PS5, XSX). Zarówno konsola Sony, jak i Microsoftu posiada usługę abonamentową (PlayStation Plus Extra/Premium i Xbox Game Pass), dającą dostęp do ogromnej biblioteki produkcji, z których można korzystać dopóki opłacana jest subskrypcja.
Gdybyście chcieli kupić konsolę dla 6-latka, ale mieli mocno ograniczony budżet, to do wyboru macie też Xbox Series S, czyli nieco gorszy model od wersji X. To urządzenie oferuje maksymalną rozdzielczość 1440p, a do tego nie posiada napędu optycznego, więc użytkownicy muszą bazować wyłącznie na cyfrowej dystrybucji. Jest to więc idealna konsola dla osób z wykupionym Game Passem. Sony także przedstawiło PlayStation 5 w edycji Digital, tyle że tutaj podzespoły są te same, co w standardowym wariancie.
Zdjęcie: Envato Elements