Data publikacji:

Zdrowe otoczenie dla Twojego dziecka. Wybierz idealny nawilżacz powietrza!

Właściwy poziom wilgotności powietrza w domu ma wbrew pozorom bardzo duże znacznie dla zdrowia dziecka. Często jego zbyt niski poziom może być przyczyną przewlekłych chorób i dolegliwości, wpływają też negatywnie na samopoczucie malucha oraz całej rodziny. Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza jest zakup dedykowanego temu celowi urządzenia. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór nawilżaczy powietrza, podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę, wybierając model do pokoju dziecka.
jaki nawilżacz powietrza dla dziecka

Dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?

Według ogólnie przyjętych norm, wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym w pokoju dziecka, powinna zamykać się w przedziale od 40 procent do 60 procent. Wartość tą poznamy z łatwością, korzystając nawet z najprostszego higrometru. Zbyt sucha atmosfera w domu nie należy do rzadkości i muszą regularnie zmagać się z nią miliony rodaków. Dotyczy to zwłaszcza rodzin mieszkających w blokach z wielkiej płyty lub w nowym budownictwie deweloperskim. Problem natęża się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy korzystamy z systemu centralnego ogrzewania, a ze względu na niską temperaturę na zewnątrz okna domu pozostają zamknięte
Skutki zbyt suchego powietrza odczuwają szczególnie dzieci oraz osoby starsze, a także alergicy. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej poziomu 40 procent, domownicy i goście zaczynają odczuwać wiele niechcianych symptomów.
Najczęściej jest to uczucie zaschniętego i drapiącego gardła, prowadzące do przewlekłego kasłania, swędzenie oczu, przesuszająca się i swędząca skóra oraz błony śluzowe nosa. W suchym powietrzu znacznie łatwiej unoszą się kurz, pyłki, roztocza i inne alergeny, które są szczególnie groźne dla najmłodszych. Suche powietrze wpływa też negatywnie na poprawne zasypianie oraz prowadzi do ogólnego zmęczenia organizmu. Nie należy też zapominać o tym, że szkodzi ono również domowym roślinom i zwierzętom. 
Wymienione symptomy rodzice bardzo często mylą z przeziębieniem, tym bardziej że w oczywisty sposób będą się nasilać zimą. Przedłużające się przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem może zakłócić prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka, co skutkuje pojawiającymi się przewlekłymi infekcjami. 

Nawilżacz powietrza dla dziecka – czemu warto wybrać taki sprzęt?

Istnieje wiele domowych sposobów na wyeliminowanie problemu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu lub domu, takich jak np. użycie mokrych ręczników lub szmatek rozwieszonych na grzejniku albo ustawienie misek z wodą. Są one jednak mało skuteczne i dają małą kontrolę nad poziomem wilgotności w pomieszczeniach. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego nawilżacza. Urządzenia tego typu generują lekką wodną mgiełkę, która jest rozpylana w całym pomieszczeniu, są przy tym bardzo ciche i nie zakłócają snu niemowlaka lub starszego dziecka. 

Rodzaje nawilżaczy powietrza a dziecko – który będzie najlepszy?

Rozróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy powietrza, które różnią się między sobą metodą rozpylania wody w powietrzu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybierając urządzenie dla dziecka, musimy jednak zwrócić na nie szczególną uwagę.

Nawilżacze ewaporacyjne

Urządzenia ewaporacyjne to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, gdy poszukujemy nawilżacza do pokoju dziecka. W ich wnętrzu znajduje się silniczek elektryczny, napędzający jeden lub kilka wentylatorów zasysających suche powietrze do wnętrza. Jest ono przepuszczane przez specjalny dysk ewaporacyjny zanurzony w wodzie, który obraca się z dużą szybkością, a potem rozpylane pod postacią chłodnej wodnej mgiełki.
Mechanizm nawilżacza jest więc niezwykle prosty, a co bardzo ważne – cichy. Sprzęt nie jest też zagrożeniem dla dziecka i pozostaje przy tym bardzo energooszczędny. W sprzedaży znajdziemy urządzenia przeznaczone do nawilżania pojedynczych pomieszczeń, jak i całego mieszkania. Warto dodać, że urządzenia mają również filtry usuwające kurz i inne zanieczyszczenia z zasysanego powietrza.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe rozpylają w powietrzu wodną mgiełkę, używając do tego celu niesłyszalnych dla ludzkiego ucha strumieni fal dźwiękowych, które rozbijają wodę znajdującą się w zbiorniczku na drobne kropelki i wyrzucają je z dużą siłą na zewnątrz. Sprzęt pracuje praktycznie bezszelestnie i jest przy tym energooszczędny. 
Największą wadą konstrukcji jest jednak to, że należy używać jej wyłącznie z wodą destylowaną. Jeżeli wlejemy do sprzętu standardową kranówkę, w mgiełce znajdzie się również mineralny kamień, pozostawiający biały osad na meblach, a także wszelkiego rodzaju drobnoustroje i zanieczyszczenia znajdujące w wodzie, co jest niewskazane zwłaszcza w pokoju małego dziecka. Niektóre modele wyposażone są w filtry demoralizujące i oczyszczające wodę z kranu, ale nie są one standardem. Co więcej, choć ultradźwięki, kompletnie nierejestrowane przez ludzi, to są one irytującym utrapieniem dla zwierząt żyjących z nami w domu, które mają bardziej wrażliwe uszy.

Nawilżacze parowe

Urządzenia parowe nawilżają powietrze, zagotowując zawartość swojego zbiorniczka. Działają więc na podobnej zasadzie co czajniki elektryczne, wypuszczając przy tym duże obłoki gorącej pary. Z tego powodu stanowczo odradza się ich stosowanie w pokoju dziecka, nawet jeżeli są ustawione w miejscu, w którym maluch ma do nich utrudniony dostęp. Ryzyko poparzenia jest bowiem całkiem realne, zwłaszcza w przypadku bardzo upartej i ciekawskiej pociechy. Dotyczy to również rodzin, które posiadają zwierzęta. 
Wadą konstrukcji jest to, że zużywają one stosunkowo najwięcej energii elektrycznej, są też najgłośniejsze, co przeszkadza zwłaszcza w nocy. Aby uniknąć kamienia, tutaj również zaleca się stosowanie destylowanej lub przefiltrowanej wody. Zaletą modeli jest to, że można stosować je również w aromaterapii oraz do rozpylania zapachu w domu, co ma jednak bardzo małe znacznie dla dzieci. 

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu nawilżacza dla dziecka?

Zbiornik na wodę i wydajność – niezwykle ważnym parametrem każdego nawilżacza jest wielkość jego zbiornika na wodę. Duże urządzenia mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas (np. przez całą noc), poprawiając powietrze nawet w dużym domu, dzięki sporym zapasom wody, bez potrzeby ciągłego dolewania płynu. Nie bez znaczenia jest też wydajność sprzętu, która podawana jest przez producentów w specyfikacji technicznej sprzętu. Nawilżacz dopasowujemy więc do powierzchni pokoju lub mieszkania. 
Wbudowany higrostat i różne tryby pracy – dobry nawilżacz powietrza dla dziecka powinien oferować kilka trybów pracy, a także być wyposażony w higrostat, który automatycznie zmienia je w zależności od pory dnia (w nocy przełącza się na tryb cichej pracy), a także aktualnego poziomu wilgoci.
Opcje oczyszczania powietrza i jego jonizacji – funkcja przydaje się zwłaszcza dzieciom cierpiącym na różnego typu alergie. Poza nawilżaniem powietrza, urządzenie wyłapywać będzie też z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia (pył, kurz, sierść zwierząt), a także zbijać szkodliwa drobnoustroje (jonizacja). 
Zdjęcie: Envato Elements