Data modyfikacji:

Kapcie do nauki chodzenia: jakie wybrać?

Wybór pierwszych butów dla dziecka to odpowiedzialne zadanie. Nie mogą to być buciki, które po prostu nam się podobają. Wybierając kapcie do nauki chodzenia, musimy także kierować się innymi parametrami niż tylko wygląd. Na co więc zwracać uwagę oraz co jest istotne podczas wyboru dziecięcych kapci? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego zakupu. Wyjaśnimy również, dlaczego paputki do nauki chodzenia powinny być idealnie dopasowane i nie mogą być przypadkowo zakupionymi bucikami.
Buty

Pierwsze kapcie dla dzieci do nauki chodzenia

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym powinno zacząć nosić buty. Wielu pediatrów oraz ortopedów spiera się na temat tego, kiedy przychodzi odpowiedni czas na założeniu dziecku kapci, w których powinno ono zacząć stawiać swoje kroki. Niektórzy uważają, że nauka chodzenia powinna odbywać się w tradycyjnych butach z zapiętkiem i gumową podeszwą. Inni z kolei doradzają, że lepsze są kapcie niemowlęce do nauki chodzenia. Wśród matek spotkać można opinie, że lepiej sprawdzą się kapcie antypoślizgowe. Od powszechnie krążących opinii można dostać zawrotu głowy, dlatego warto kierować się własnym doświadczeniem i przede wszystkim rozsądkiem. Owszem, warto zasięgnąć wiedzy w naszym poradniku, aby zorientować się, jakie są możliwości. Postaramy się więc rzeczowo i konkretnie przybliżyć temat tak, aby każdemu ułatwić wybór.
Podstawową kwestią, której należy dopilnować, to wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Kiedyś mamy mierzyły stópkę dziecka za pomocą patyczka lub kawałka sznurka. Dzisiaj te metody nadal są skuteczne, ale mogą odejść niebawem do lamusa. Idąc z duchem czasu, coraz więcej sklepów wprowadza do swoich lokali sprzedażowych skanery, które ułatwiają mierzenie długości stopy. Te bardziej zaawansowane technologie potrafią nawet dobrać odpowiedni model do małej stópki. Dzięki temu wybór paputek do nauki chodzenia jest niezwykle prosty, a co najważniejsze, kapcie są idealnie dopasowane. Jeśli jednak sklep, w którym zdecydujemy się dokonać zakupu bucików, nie posiada tego typu sprzętu, pozostaje nam wykorzystanie metod naszych babć do mierzenia długości stóp. Najprostszym sposobem jest przyłożenie patyczka do nóżki dziecka i oznaczenia odpowiedniej długości.

Jakie powinny być pierwsze kapcie do nauki chodzenia?

Aby kapcie dla dzieci do nauki chodzenia były komfortowe w noszeniu oraz spełniały swoją funkcję, powinny być prawidłowo dobrane do małej stópki dziecka. Jednak co to oznacza w praktyce? Jak wybrać kapcie do nauki chodzenia, aby stopa mogło zdrowo rosnąć, a dziecko czuło komfort i wygodę? Dokonując wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Należą do nich między innymi:

  • stabilność - to ważna kwestia, aby buciki dobrze trzymały stópkę i nie ograniczyły przy tym jej ruchów. Stopa nie powinna być aż nadto usztywniona. Co za tym idzie, zapiętek powinien być elastyczny, bo inaczej buty mogą obcierać delikatną skórę dziecka. Wiązane kapcie antypoślizgowe do nauki chodzenia są mocno stabilne, ale dla starszaków wygodniejsze będą modele na rzep,
  • giętkość - sprężysta podeszwa to podstawa. Dobrze dobrane paputki powinny posiadać podeszwę, która zgina się w miejscu paluszków dziecka, a w okolicy śródstopia jest twarda,
  • długość - zawsze wybieramy buciki o jeden centymetr dłuższe niż stopa dziecka,
  • zaokrąglony nosek - dzięki temu paluszki mogą swobodnie się poruszać,
  • skórzana wkładka - ułatwia ona oddychanie stopie, dzięki czemu nie poci się,
  • waga - dziecko musi czuć się w butach wygodnie i lekko. To znacznie ułatwi mu naukę chodzenia,
  • przewiewność - dobre kapcie niemowlęce do nauki chodzenia są wykonane ze skóry lub innych nowoczesnych materiałów, które zapewniają stopom dostęp powietrza,
  • estetyczność wykonania - to ważny element szczególnie zimą i jesienią, kiedy szybko robi się ciemno. Odblaskowe elementy ułatwiają widoczność,
  • ciepło - to kolejna kwestia, która jest bardzo istotna w okresie jesienno-zimowym. Na śniegu sprawdzają się grube podeszwy, które chronią przed zimnem.

Kiedy kupić pierwsze paputki do nauki chodzenia?

Dzieci zaczynają chodzić w wieku około jedenastu miesięcy. W początkowej fazie jest to niestabilne stawianie pierwszych kroków i przytrzymywanie się ściany, stołu i wszelkiego rodzaju napotkanych po drodze mebli. Chód dziecka w tym momencie jest niestabilny i dość niepewny, co może niepokoić rodziców. Niemniej jednak sytuacja tego typu to nic nadzwyczajnego. Z czasem dziecko nabiera pewności w chodzeniu, a jego kroki stają się coraz bardziej pewne.

Dziewczynki dojrzewają troszkę szybciej od chłopców, a dzieci pulchniejsze wolniej od szczuplejszych. Dlatego też nie ma powodów do obaw, jeśli twoje dziecko ma prawie rok, a nie chodzi samodzielnie. Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki, bez niczyjej pomocy, dopiero w wieku czternastu lub piętnastu miesięcy. Zdecydowanie wcześniej, bo już w wieku kilku miesięcy, a najczęściej w wieku od ośmiu do dziesięciu, niemowlak zaczyna raczkować. To duże wyzwanie dla niego oraz rodziców, którzy od tego momentu muszą mieć oczy dookoła głowy. Aby zachęcić pociechę do raczkowania, należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo na podłodze.

Część opiekunów sądzi, że moment raczkowania, to czas, w którym należy pomyśleć o pierwszych kapciach do nauki chodzenia. Niemniej jednak na to jest jeszcze za wcześnie. Na tym etapie wystarczą skarpetki antypoślizgowe. W momencie, gdy nasza pociecha zaczyna dreptać po dworze, powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiednich kapci do nauki chodzenia. W okresie letnim wystarczą paputki, a w okresie zimowym pomyślmy o cieplejszych botkach, które będą dopasowane nie tylko do małej stópki dziecka, ale i do aury panującej na zewnątrz.
Autor: Joanna Szaj