Kąpiel w krochmalu to metoda pielęgnacji skóry małych dzieci, którą znały i z dobrym skutkiem stosowały jeszcze nasze babcie. Taka kąpiel to nic innego jak mycie z użyciem skrobi ziemniaczanej, która łagodzi podrażnienia skóry, wypryski, potówki, a także koi uczucie swędzenia i pieczenia.
Krochmal wygładza skórę, sprawia, że krostki i drobne ranki goją się szybciej. Przy przygotowywaniu takiej zdrowotnej kąpieli ważne jest jednak, by krochmal zrobić samodzielnie, gdyż gotowe preparaty krochmalowe mogą być pozbawione wartości leczniczych. Ponadto, są też dużo droższe od mieszanki przygotowanej w domu.
Sposób przygotowania kąpieli: 5 łyżek mąki ziemniaczanej (skrobi) rozpuścić w szklance zimnej wody tak, aby nie było grudek. Mieszaninę należy wlać do garnka z gotującą się wodą (1 litr), dokładnie wymieszać i wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut w temperaturze ok. 38°C.
W trakcie mycia nie należy używać mydła i w miarę możliwości nie spłukiwać skrobi. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż skóra po takiej kąpieli jest śliska – po zabiegu dziecko delikatnie osuszmy ręcznikiem.
Regularne stosowanie takich kąpieli sprawia, że objawy alergii czy innych problemów powinny zniknąć bądź zmniejszyć swoje nasilenie. Stosując kąpiel w krochmalu należy jednak pamiętać o tym, iż ma on właściwości wysuszające - musimy zadbać o dodatkowe nawilżenie skóry naszego malca.
Przy okazji warto również wspomnieć o możliwości krochmalenia materiałów, a zwłaszcza pościeli – zabiegu, który jest niemal zbawienny dla małych alergików. Krochmalenie wpływa na dłuższą świeżość i higieniczność pościeli, a także niemal idealne jej wygładzanie i brak możliwości gniecenia.
W wykrochmalonej pościeli nie będą zagnieżdżać się drobnoustroje - roztocza oraz bakterie, Nie będzie gromadził się też tam martwy naskórek.
Delikatna skóra maluszka wymaga łagodnej i skutecznej pielęgnacji. Kiedy nie pomagają nowoczesne specyfiki, warto uciec się do naturalnych i sprawdzonych sposobów naszych babć. Można wypróbować też kąpiele: