Data modyfikacji:

Karmienie na leżąco. Wady i zalety

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, ale także wiele niewiadomych - w tym wybór pozycji, w jakiej powinno się karmić malucha. Po porodzie możesz czuć się obolała i nie od razu łatwo ci będzie przyjąć wszystkie pozycje do karmienia dziecka. W późniejszych tygodniach karmienie malucha nawet kilkanaście razy dziennie może być nie lada wyzwaniem. Odpowiedzią na ten problemy może być karmienie na leżąco.

karmienie na leżąco

Przeczytaj również: Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Karmienie na leżąco noworodka

W pierwszych dniach po porodzie siłami natury przyjęcie pozycji siedzącej może sprawiać trudność, dlatego dobrym sposobem jest karmienie piersią na leżąco. Jak ułożyć się do takiego karmienia?
  1. Połóż się na boku, ramię oprzyj na łóżku, a głowę na poduszce. Podłóż sobie poduszkę również za plecy, będzie ci wygodniej.
  2. Niemowlę ułóż przy sobie, brzuszek do brzucha. Główka malucha powinna znajdować na twoim ramieniu, przedramieniem podeprzyj plecy dziecka.
  3. Jeśli buzia niemowlęcia znajduje się na wysokości piersi, możesz zacząć karmienie. Jeśli po takim ułożeniu głowa dziecka jest wyżej niż brodawka, ułóż dziecko na łóżku, a twoje ramię niech okala je od strony pleców.
Po cesarskim cięciu karmienie na leżąco na plecach to jedyna pozycja, jaką możesz przyjąć, kiedy dolna połowa twojego ciała znajduje się pod wpływem znieczulenia. By przystawić dziecko do piersi, konieczna będzie pomoc położnej.
  1. Leż na plecach, głowę oprzyj wysoko o poduszkę (pamiętaj, że po znieczuleniu zewnątrzoponowym przez parę godzin nie możesz podnosić głowy wyżej niż poziom tułowia).
  2. Położna ułoży dziecko na tobie lub wzdłuż twojego ciała.
  3. Podeprzyj malucha ramieniem. Sprawdź, czy główka niemowlęcia znajduje się na wysokości piersi.

Karmienie na leżąco piersią - zalety

Pozycja leżąca sprawdzi się nie tylko u noworodków. Jest idealna do nocnych karmień, jeśli decydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem. Będziesz wtedy nieco bardziej wyspana - wystarczy, że obrócisz się na bok, a będziesz mogła nakarmić dziecko. Karmienie na leżąco jest także wygodne w ciągu dnia, gdy maluch zaśnie w trakcie jedzenia – wystarczy wtedy podeprzeć mu plecy i nie trzeba go przenosić. Nie martw się też o karmienie na leżąco a odbijanie – kiedy maluch jest senny, połyka mniej powietrza. Dlatego po takim karmieniu odbijanie często jest zbędne. Pamiętaj jednak, by położyć dziecko na boku.

Karmienie na leżąco - wady

Niestety przyjmuje się, że karmienie na leżąco i zapalenie ucha łączy pewna zależność. Gdy dziecko jest karmione na leżąco, łatwiej o to, by pokarm przemieszczał się do nosogardła, co sprzyja tworzeniu się zmian zapalnych. Dlatego jeśli dziecko cierpi z powodu nawracających infekcji, rozważ zmianę pozycji karmienia.

Karmienie na leżąco a ulewanie

Karmienie piersią na leżąco jest dobrym rozwiązaniem, jeśli maluch często ulewa. Dzieje się tak dlatego, że w tej pozycji pokarm płynie „do góry”, co zmniejsza tempo jego wypływu, a dziecko może spokojnie zająć się jedzeniem. Jeśli jednak masz dużo pokarmu, warto przed karmieniem trochę go odciągnąć, by spowolnić wypływ.

Karmienie na leżąco butelką

Karmienie leżącego na płasko (na pleckach) malucha może być dla niego niebezpieczne – grozi to zachłyśnięciem, zakrztuszeniem i cofaniem pokarmu. Ponadto maluch potrzebuje bliskości rodzica, także podczas karmienia. Dlatego, gdy podajesz dziecku butelkę, wyjmij je z łóżeczka, weź je na ręce, ułóż tak, by jego głowa była ułożona wyżej niż klatka piersiowa. Wtedy dziecko będzie mogło zjeść bez ryzyka zakrztuszenia, a do tego będzie czuło twój dotyk, co na pewno je uspokoi i dobrze wpłynie na waszą bliskość.
Pamiętaj – nie ma złych pozycji karmienia, o ile tobie i dziecku jest wygodnie. Jeśli więc karmienie na leżąco wam odpowiada, nie wahaj się stosować tej metody.
Autorka: Natalia Ciszewska