Jaki kask rowerowy dla 2-latka wybrać?

Kask rowerowy dla 2-latka. Jedni są za używaniem go, inni bagatelizują problem. My jesteśmy za tym, żeby kask na rower dla dziecka 2 lata był obecny na głowie dziecka na każdej przejażdżce – nawet tej najkrótszej i po podwórku. Jaki kask rowerowy dla 2-latka wybrać?
kask rowerowy dla 2-latka

Każde dziecko powinno mieć kask rowerowy

Jazda na rowerku biegowym, hulajnodze oraz w foteliku rowerowym zamocowanym przy rowerze dla dorosłych wymaga kasku na głowie dziecka. Także dwulatka. Najczęściej maluchy rozpoczynają swoją przygodę na dwóch kółkach około 18. miesiąca życia. Przed pierwszą jazdą – kup dziecku kask rowerowy – niech się przyzwyczaja, że zawsze ma go na głowie.

Po co dwuletniemu dziecku kask rowerowy?

Kask rowerowy stanowi podstawowe zabezpieczenie dziecka w razie kolizji na drodze, zderzenia z chodnikiem i upadkiem z siodełka. Chroni także głowę i czoło przed ewentualnymi uderzeniami kamyczków wypadających spod kół przejeżdżających aut. Sprawi, że gałęzie przydrożnych krzaków nie wplączą się w dziecięce loczki. Chroni także przed słońcem.

To, co najważniejsze, to bezpieczeństwo. I my – jako rodzice i opiekunowie dziecka – mamy obowiązek o nie zadbać. I choć polskie przepisy rowerowe nie nakładają na żadnego rowerzystę, niezależnie od wieku, obowiązku noszenia kasku, to warto kask dla dziecka 2-latka kupić, jeśli takie dziecko będzie przemieszczać się rowerem.

Warto więc kształtować dobre nawyki w maluchu od najmłodszych lat. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że jeśli wyrobisz w dziecku przyzwyczajenie jazdy w kasku za młodu, to sięganie po kask w momencie, kiedy dziecko podrośnie oraz w życiu dorosłym, będzie dla niego rozwiązaniem naturalnym. Kask dla 2-latka na rower jest więc zalążkiem bezpieczeństwa na przyszłość.

Jaki rozmiar kasku dla 2-latka?

Po pierwsze – dlaczego w sklepach nie ma kasków dla bardzo malutkich dzieci? Czyli takich mniej więcej do 18. miesiąca życia? Dlatego, że takie bobo nie powinno jeszcze jeździć w foteliku rowerowym, przymocowanym za osobą dorosłą oraz dlatego, że maluch w wieku do 1,5 roku nie będzie jeszcze (zapewne są wyjątki od reguły, o nich w następnym podrozdziale) jeździł nawet na rowerku biegowym.

Jeśli wybierasz pierwszy kask rowerowy dla dzieci 2 lata, celuj w rozmiar około 48-52 cm (w zależności od firmy oraz modelu).

Za duży oraz za mały kask na rower dla 2-latka nie będzie spełniał dobrze swojej funkcji ochronnej. Nie kupuj jednak kasku „na zapas”. Weź jednak pod uwagę to, że najmniejsze kaski są na obwód około 48-52 cm i ten rozmiar faktycznie może okazać się za rok za mały. Dobra wiadomość jest jednak taka, że kolejny kask rowerowy wystarczy dziecku na dłużej, bo głowa malucha co prawda nadal rośnie, ale już nie tak szybko. Jeśli obwód głowy dziecka to 50 cm, kup kask w rozmiarze 50-54 (a nie ten, którego rozmiarówka kończy się na 52 cm).

Kask dla dziecka rocznego

Są też niewielkie modele kasków dla roczniaków. Sprawdzą się one na okazjonalne przejażdżki w foteliku z przodu czy też w przyczepce. Należy do nich na przykład Bobike XS.

Jak dobrać kask na rower dla 2-latka?

Jaki rozmiar kasku dla 2-latka będzie odpowiedni dla dziecka? Zacznij od zmierzenia głowy malucha centymetrem krawieckim w jej najszerszym miejscu, czyli około 1 centymetr nad brwiami. Miarkę rozłóż równo dookoła i pilnuj, aby się nie przekrzywiła. Ma przylegać do skóry, ale nie może jej opinać. Voila! Otrzymana ilość centymetrów to dokładny rozmiar głowy dziecka, więc i kasku!

Ale na tym niestety się nie kończy. Miara obwodu powinna być dla ciebie jedynie orientacyjna. Dlaczego? Bo każdy kask przed zakupem warto przymierzyć, by sprawdzić, jak leży on na głowie dziecka. Zwróć uwagę na to, czy głębokość jest odpowiednia, czy daje się optymalnie do głowy dopasować, jaki ma sposób zapinania przy brodzie. Ważna jest też możliwość łatwej regulacji długości pasków.

Mierzenie kasku na rower dla dwulatka

Mierzenie kasku rozpocznij od sprawdzenia, czy pasuje rozmiarem na głowę malucha. Rozepnij paski oraz poluzuj kask, używając do tego pokrętła regulacyjnego, znajdującego się z tyłu kasku. Załóż kask na głowę dziecka w taki sposób, aby linia boczna kasku ułożona była równolegle do podłoża. Chodzi o to, by kask nie był nasunięty na czoło ani przesunięty na tył głowy. Kask dla 2-latka na rower powinien osiąść około 2-3 cm ponad oczami dziecka. Na pomiar do sklepu weź też czapkę – przecież nawet w maju jest chłodno, a na rower miło iść.

Dokręć pokrętło regulacyjne, aby kask „trzymał się” głowy. Zapnij pasek pod brodą, zachowując przestrzeń pomiędzy podbródkiem a paskiem na około 1 cm. 

Czy warto kupić używany kask dla dziecka na rower 2 lata?

Jeśli decydujesz się na zakup kasku dla dziecka z rynku wtórnego, upewnij się kilkukrotnie, czy kask nie brał udziału w żadnym wypadku, kolizji i nawet najmniejszej stłuczce, niepozornie wyglądającej. Nie staraj się za wszelką cenę oszczędzić na kasku. Nie zawsze warto kupić model najtańszy albo model z niesprawdzonego źródła.

Jaki kask dla dziecka 2 lata?

Wiek nie ma znaczenia. Każdy kask powinien być możliwe jak najlżejszy oraz dobrze wentylowany. Lekki kask pozytywnie wpłynie na komfort podróżowania dziecka. Lekki kask nie zsuwa się z głowy dziecka, dziecko się też nie męczy podczas jazdy. Kask na rower dla 2-latka z wieloma otworami do wentylacji nie pozwoli dziecku przegrzać się podczas jazdy w ciepłe dni.

Zwróć uwagę, aby otwory wentylacyjne wyposażone były w siatkę przeciwko owadom. Mucha, komar i osa we włosach dziecka to niepożądani goście.

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.