Data publikacji:

Gdzie na narty z dziećmi – Włochy, Czechy, Polska, Austria, Słowacja

Uwielbiasz jeździć na nartach? Bakcylem narciarstwa zaraziłeś swoją pociechę? Sprawdź, gdzie wybrać się na narty z dziećmi, aby urlop był udany.
dziecko na nartach
W nartach można zakochać się od pierwszego zjazdu. Jazda na nartach lub desce wyzwala endorfiny jak każdy sport. Aczkolwiek jej miłośnicy często są zdania, że w tym przypadku nie mają konkurencji. Przede wszystkim zimą.

Otwarte przestrzenie i pęd, jaki osiąga się szusując po stoku, to namiastka prawdziwej, atawistycznej wręcz wolności. Nie dziwi więc fakt, że ten, kto uwielbia narty, pragnie zaszczepić tę miłość u swojego dziecka.

Czy może być coś przyjemniejszego niż wspólny wypad w góry? Dni spędzone na stoku można śmiało zaliczyć do najprzyjemniejszych zimowych wspomnień.

Zazwyczaj, kiedy za nami Boże Narodzenie i emocje związane ze swoistą rodzinną atmosferą Świąt, przychodzi czas na zmianę. I coraz głośniej wzywa białe szaleństwo. Zabieramy malucha na narty - o czym musimy pamiętać? Sprawdź!
Jeśli jedziesz na narty z maluchem, zwróć uwagę na to, czy miejsce, które wybierasz jest dostosowane do umiejętności twojego dziecka. Najlepiej ich nie przeceniać i wybrać stok, który będzie dostosowany do wieku i potrzeb najmłodszych.

Wybierz miejsce, w którym maluch będzie trenował swoje umiejętności. Przedszkola narciarskie, czyli tzw. „ośle łączki” znajdują się właściwie w każdym ośrodku narciarskim. Warto jednak wybrać się i na taki stok, który sam w sobie będzie polem do ćwiczeń dla początkującego narciarza.

Stok taki będzie mieć odpowiednią długość, ale niewielkie nachylenie. Wystarczy, żeby twoje dziecko świetnie się bawiło. A ty – abyś nie nudził się, asekurując jego pierwsze zjazdy.

Jak rozpoznać stopień trudności trasy zjazdowej?

Trasy zjazdowe w ośrodkach narciarskich oznaczone są odpowiednimi kolorami. Ma to ułatwić narciarzom wybór odpowiedniej trasy. W Polsce od początku 2012 roku obowiązują trzy oznaczenia.

Kolor niebieski określa trasę łatwą, czerwony trudną, czarny – bardzo trudną. Taki sam podział dotyczy tras w Czechach, na Słowacji, w Austrii i w Niemczech. We Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dodatkowo, na określenie trasy bardzo łatwej, stosuje się kolor zielony.

Na wyjazd z dzieckiem wybierz stok o niewielkim nachyleniu, taki, który oznaczony został na niebiesko lub zielono. Jak sprawdzić kolor stoku narciarskiego?

Każdy większy ośrodek posiada stronę internetową, na której dodano mapki tras. Wystarczy spojrzeć, aby być pewnym, że pod względem trudności stok dostosowany jest do potrzeb i umiejętności dziecka.

Dziecko powoli będzie uczyć się korzystania z różnego rodzaju wyciągów. Najwygodniejszy jest dla niego wyciąg dywanowy. Zwróć uwagę, czy znajduje się taki na stoku, który wybierasz.

Czytaj także: Jak wybrać strój narciarski dla dziecka

Jak przygotować się na wyjazd na narty z dzieckiem?

Wyjazd na narty to nie tylko godziny spędzone na stoku. Najczęściej wyjeżdżamy na kilka dni. Warto najpierw dowiedzieć się więc, jak wygląda baza noclegowa w okolicach ośrodka narciarskiego.

Dowiedz się, czy miejsce, w którym się zatrzymasz, jest przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi. Dobrze, po godzinach spędzonych na stokach narciarskich, móc odpocząć w miejscu przyjaznym dziecku.

Jeśli nie chcesz nocować w hotelu, ale w prywatnej kwaterze, sprawdź, jak ciepło jest w pomieszczeniach. Po dniu na nartach i wielu upadkach w puch, ubranie twojego malucha z pewnością będzie przemoczone. Musisz mieć możliwość wysuszenia go w ciągu jednej nocy.

Weź ze sobą więcej niż jedną parę rękawiczek. Nieocenione będą także podgrzewacze do rąk, które możesz w każdej chwili „aktywować” na stoku.

Przed wyjazdem zajrzyj na internetową stronę z „kamerką”. Zobaczysz, jakie są warunki na stoku, jak szybko zjeżdżają narciarze, jaki jest stosunek ilości dzieci do dorosłych.

Sprawdź: Kurtka narciarska dla dziecka - jak ją wybrać?

Kompleks Zagroń w Istebnej – stok przyjazny dzieciom

Zagroń jest typowym „naleśnikiem”. To płaski, szeroki (najprawdopodobniej najszerszy w Polsce) stok o trasach oznaczonych na niebiesko. Kto jeździł tam na nartach wie, że uczęszczany jest przez początkujących narciarzy, pośród których większość to właśnie dzieci.

Maluchy są uczestnikami szkółek narciarskich – widok zjeżdżających za instruktorem wężykiem grup w ogóle nie dziwi. Najbardziej początkujący korzystają z wyciągu orczykowego. Ci, którzy szlifują niedawno nabyte umiejętności – z kanapy.

Wyciąg krzesełkowy ma długość 840 m, orczyk – 260 m. Ponieważ stok jest płaski, przez co nie do końca odpowiadający oczekiwaniom zaawansowanych narciarzy, dziecko może czuć się na nim zupełnie bezpiecznie.

Użytkownicy nie rozwijają tam szalonych prędkości. Jednakże – zjazdy są bardzo przyjemne. Szczególnie, gdy dziecko osiąga już pewien stopień umiejętności, można zjeżdżać tuż za nim i naprawdę świetnie się bawić.

Dla dzieci, które nie chcą jeździć na nartach czy desce, Zagroń przygotował krótki zjazd pontonowy. Do odwiedzenia Istebnej zachęca też fakt, że skipassy nie są tam najdroższe w porównaniu z okoliczną alternatywą.

Jedziesz na narty z dzieckiem i spędzasz z nim dzień na naleśniku, natomiast wieczorem chciałbyś wybrać się na stok dla bardziej wymagających? Zaraz obok jest wjazd na Złoty Groń. Dla każdego coś miłego.

Gdzie w Polsce wybrać się na narty z dziećmi?

  • Białka Tatrzańska – ten bardzo nowoczesny ośrodek narciarski posiada bardzo szerokie trasy zjazdowe o stopniu trudności dostosowanym do umiejętności dziecka.
  • Czarna Góra – mimo tego, że kompleks przeznaczony jest dla wytrawnych narciarzy, wyodrębniono tu specjalną strefę dla dzieci. Stok jest lekko nachylony i jazda na nim sprawia najmłodszym prawdziwą frajdę.
  • Jaworzyna Krynicka – spośród innych stoków przyjaznych dzieciom wyróżnia go fakt, że strefa dziecięca znajduje się tuż pod szczytem Jaworzyny.
  • Bałtów w Górach Świętokrzyskich – znajdują się tam trasy o niewielkim nachyleniu. W sam raz dla maluchów.

Gdzie na narty z dzieckiem za granicę?

  • Słowacja. Warto wybrać się do ośrodków narciarskich: Tatrzańska Łomnica, Jasna i Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso). To miejsca świetnie przygotowane na pobyt dzieci. Specjalnie wyznaczona strefa pozwala na naukę szusowania w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze.
  • Czechy. Odwiedź Harrachov lub ośrodek Bílá. To resorty, w których dzieci będą na pewno świetnie się bawiły. Harrahov oferuje siedem tras treningowych, natomiast w Bilej znajdziesz mnóstwo udogodnień dla maluchów, takich jak karuzela na śniegu, trampolina czy huśtawki.
  • Austria. Wybierz się do Tyrolu. Łagodne Fageralm i Riesneralm zapewnią dzieciom komfort pierwszych zjazdów. A może raczej Obertauern w Alpach Centralnych? W Rodzinnym Parku Misia Bibo najmłodsi będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych pod ich kątem tras.
  • Włochy. Val di Sole to region, który przyciąga początkujących narciarzy. „Panoramica” to naprawdę łatwa, ale malownicza trasa. Nie sposób się na niej wywrócić. Świetną opcją na narty z dziećmi jest też ośrodek Folgaria. Niezatłoczony, a godny polecenia. W sam raz, aby stawiać tam pierwsze narciarskie kroki.
Autorka: Barbara Szega
Autor: Barbara Szega