Data modyfikacji:

Wybieramy łyżwy dla dziecka

Szukasz łyżew dla dziecka? Sprawdź, jakie łyżwy będą najlepsze i jak dobrać łyżwy dla dziecka. I dalej – na lód!

łyżwy dla dziecka

Łyżwy dla dziecka – jak wybrać odpowiednie?

Uprawianie zimowych sportów to przyjemność, której nie warto sobie odmawiać. Sezonowość sprawia, że ze stoku narciarskiego lub lodowiska korzystamy tak często, jak tylko się da. Wybierając się na narty, szczególnie z całą rodziną, musisz liczyć się z określonymi wydatkami. Wyjazd często łączy się także z noclegami w górskiej miejscowości.

Łyżwiarstwo w dużej mierze ogranicza się do zakupu dobrych łyżew dla dziecka. Otwarte lodowiska to coraz powszechniejsza atrakcja polskich miejscowości. Bilety zazwyczaj są tanie.

Obok mieści się wypożyczalnia sprzętu, a obsługa lodowiska bardzo często zapewnia ostrzenie łyżew. Dla najmłodszych dostępne są też jeżdżące podpórki ułatwiające naukę jazdy – często w formie zwierząt, np. pingwinów lub niedźwiadków. Zanim jednak ruszycie wspólnie na lodowisko, zastanówmy się, jakie łyżwy kupić dla dziecka.

Od kiedy pierwsze łyżwy dla dziecka?

Zastanawiasz się, od kiedy można postawić na łyżwy dla dziecka? Jeżeli twoja pociecha ma prawie cztery lata, to pewnie poradzi sobie na łyżwach. Pierwsze kroki na lodzie może stawiać pod okiem instruktora lub twoim. Potrafisz dobrze jeździć i jesteś w stanie przekazać swoją wiedzę i umiejętności? Z pewnością sprawdzisz się więc w roli trenera.

O tym warto pamiętać, ucząc dziecko jazdy na łyżwach:

  • Nie ciągnij dziecka za rękę. Stań z tyłu i podtrzymuj je pod pachami.
  • Poinstruuj, w jaki sposób wstawać samodzielnie – z klęku prostego.
  • Naucz dziecko hamować.
  • Wpój zasadę – na lodowisku nie jesteś sam. Zwracaj uwagę na innych użytkowników.

Ostatni punkt jest ważny dlatego, że dzieci szybko uczą się jeździć na łyżwach. Od razu zauważają też, że szybka jazda to większa frajda. Zwracanie uwagi na innych jest istotnym elementem kodeksu łyżwiarza. Fajnie jest, gdy jest bezpiecznie.

Na dwa, trzy pierwsze wyjścia na lodowisko wystarczą łyżwy dla dziecka z wypożyczalni. Warto najpierw sprawdzić, czy dziecku spodoba się ta forma aktywności. Jeśli rzeczywiście złapie sportowego bakcyla, pora na pierwsze własne łyżwy dla dziecka.

Dobrze dostosowane do stopy łyżwy dla dziecka sprawdzą się o wiele lepiej niż ten z wypożyczalni. Pamiętaj, że oprócz łyżew do sprzętu łyżwiarskiego zaliczmy także kask. Uderzenie głową o lód może być groźne. Zabezpiecz swojego malucha przed urazem.

Jak dobrać rozmiar łyżwy dla dziecka?

Łyżwy dla dzieci zazwyczaj mają regulowany rozmiar, więc nie trzeba aż tak bardzo dbać o to, by stopa została dokładnie zmierzona. Rozmiar buta to rozmiar łyżwy. Jeśli jednak zdarzyłoby się, że kupujesz dziecku łyżwy, w których dokładnie należy określić rozmiar stopy, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Zmierz długość stopy w grubej skarpetce. Dopasuj ją do długości łyżwy podanej przez producenta.
  • Dodaj to tego 5 mm. Stopa podczas wysiłku puchnie.
  • Nastolatki o małych stopach niech nie decydują się na zakup łyżew typowo dziecięcych. Młodzież jest już na tyle silna, że lepiej zainwestować w bardziej wytrzymały sprzęt.

A może łyżwy dla dziecka saneczkowe?

Łyżwy saneczkowe to łyżwy dwupłozowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych, jednopłozowych łyżew kupuje się je jako nakładki na własne buty. Rozmiarówka jest szeroka, więc z tego typu sprzętu może korzystać zarówno trzy-, jak i pięciolatek.

Łyżwy saneczkowe są świetną opcją dla dzieci, które chciałyby bawić się na lodowisku, ale nie dość pewnie czują się na tradycyjnych, jednopłozowych łyżwach. To dobra opcja łyżew dla małych lub początkujących dzieci.

Jakie łyżwy dla dziecka: hokejowe czy figurowe?

Hokejówki to dobre łyżwy dla początkujących dzieci. Łyżwy do jazdy figurowej mają z przodu ząbki, które zwiększają zwrotność oraz umożliwiają wykonywanie piruetów i innych elementów choreograficznych. Figurówki są też wyższe od hokejówek. Poleca się je tym, którzy potrafią już jeździć.

Hokejówki są krótsze i węższe. Łatwiej się nimi hamuje, łatwo wchodzi w szerokie zakręty. Oferta skierowana dla najmłodszych to więc właśnie przede wszystkim łyżwy hokejowe.

Producenci łyżew dla dzieci oferują modele, które pozwalają na regulowanie rozmiaru. But rośnie wraz z nogą malucha. Od ciebie zależy, czy zdecydujesz się na skórzany czy plastikowy.

Najwięcej znajdziesz butów plastikowych. Wybór tego typu sprzętu przekłada się na wygodę zakładania i zdejmowania łyżew. Jednak pamiętaj, że obuwie skórzane „bardziej oddycha”.

Łyżwy dla dzieci włada się na nogę całkiem łatwo. Pomaga w tym zestaw rzepów i klamer. A także wspomniany już fakt, że cholewka jest niezbyt długa.

Pamiętaj, że maluch może zwracać na kolory butów łyżwiarskich taką samą uwagę jak na kolor każdego innego elementu garderoby. Jeśli nie robisz dziecku niespodzianki, razem wybierzcie odpowiedni model.

Łyżwy rekreacyjne dla dziecka – co to jest?

To połączenie hokejówek i łyżew do jazdy figurowej. Są bardziej miękkie od hokejówek, budową nieco przypominają rolki. Świetne łyżwy dla początkujących dzieci, których serce rwie się do figurówek, a rozum pcha ku łyżwom do hokeja.

Czy warto kupić suszarkę do butów?

Po powrocie z lodowiska buty dziecka będą wilgotne. Suszarka do butów lubiana jest przede wszystkim przez narciarzy. Jednak świetnie sprawdzi się w każdym przypadku, kiedy zachodzi konieczność wysuszenia obuwia. Jeśli planujesz częste rodzinne wizyty na lodowisku, a nie chcesz, aby łyżwy pół zimy przeleżały pod kaloryferem w sypialni, zdecyduj się na suszarkę.

Autor: Barbara Szega