Data publikacji:

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: jak dobrać?

Kołdra obciążeniowa podbija szturmem polski rynek i coraz chętniej trafia do naszych domów. Korzystają z niej nie tylko dorośli, ale także dzieci w różnym wieku. Czym różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika? Ta sensoryczna ma zupełnie inne wypełnienie, które nie jest tak lekkie. Nie znalazło się one tam jednak przypadkiem – delikatny nacisk w trakcie snu niesie ze sobą wiele korzyści, o których opowiemy ci w tym artykule. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jaka kołdra obciążeniowa dla dzieci będzie najlepszym wyborem.
kołdra obciążeniowa dla dziecka

Kołdra obciążeniowa dla dzieci – co to takiego?

Kołdra sensoryczna albo obciążeniowa dla dzieci pojawiła się na polskim rynku dość niedawno. Nie trzeba było długo czekać, aby klienci zachęceni jej właściwościami zaczęli kupować je i dla siebie, i dla swoich maluchów. Czym tak właściwie jest?
Tradycyjne kołdry są niezwykle lekkie i delikatnie otulają ciało. Wypełnia się je pierzem albo puchem naturalnym lub syntetycznym. Inaczej wygląda to w przypadku ich sensorycznych odpowiedników. Kołdra obciążeniowa dla dzieci, której opinie zachęcają do zakupu, ma w środku malutkie szklane kulki, czyli środek ciężkości. To właśnie one sprawiają, że po przykryciu się nią tworzy się delikatnie odczuwalny, równomierny nacisk na całym ciele maluszka.

Jakie zalety ma kołdra obciążeniowa dla dzieci? Opinie zadowolonych maluchów i ich rodziców

Chociaż cena kołdry sensorycznej jest wyższa niż tej tradycyjnej, to sprawdzając opinie w internecie, można się przekonać, że dla wielu rodziców jej zakup był strzałem w dziesiątkę, a sama kołdra obciążeniowa – warta każdej złotówki.
Jakie ma zalety? To przede wszystkim jej działanie. Kołdra obciążeniowa dla dzieci:
  • przyspiesza zasypianie i poprawia jakość snu,
  • odpręża i wycisza,
  • pomaga w redukcji napięcia, stresu, a nawet strachu i uczucia lęku,
  • daje poczucie bezpieczeństwa,
  • chroni przed nadmierną stymulacją, 
  • poprawia samopoczucie.
  • Najprościej mówiąc, kołdra sensoryczna wycisza układ nerwowy.

    Kiedy warto kupić kołdrę obciążeniową dla dziecka?

    Już teraz warto podkreślić, że zakup kołdry obciążeniowej dla dziecka warto skonsultować ze specjalistą. Może być to pediatra albo terapeuta integracji sensorycznej, do którego chodzisz z maluszkiem. Skoro o nim wspominamy, to z pewnością już się domyślasz, kiedy warto zainteresować się zakupem sensorycznego produktu – gdy u dziecka rozpoznano zaburzenia SI, czyli integracji sensorycznej.
    Kołdra obciążeniowa jest polecana dla dzieci za autyzmem, ADHD, ADD, zespołem Aspergera i zespołem Downa. Równie świetnie sprawdzi się u maluchów będących w trakcie fizjoterapii lub rehabilitacji.

    Przeciwwskazania do zakupu kołdry obciążeniowej 

    A kiedy należy wstrzymać się z zakupem? Kołdra obciążeniowa nie nadaje się dla dzieci poniżej 2. roku życia. Inne źródła przesuwają tę granicę do 3 lat i wagi wynoszącej 22 kg. Oprócz tego należy zrezygnować z korzystania z niej, jeśli maluch ma klaustrofobię, astmę, bezdech senny albo dystonię mięśniową.
    Każdy przypadek jest inny, dlatego przypominamy, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z kołderki sensorycznej przez twoje dziecko.

    Kołdra obciążeniowa dla dzieci – jak dobrać?

    Sekret skuteczności i bezpieczeństwa korzystania z kołdry obciążeniowej dla dzieci tkwi w jej prawidłowym dobraniu. O czym należy pamiętać w trakcie zakupu?

    Kołdra obciążeniowa dla dzieci – jaka waga?

    Waga kołderki sensorycznej to najważniejszy parametr. Jeśli będzie za lekka – nie spełni swojego zadania. Z kolei za ciężka może powodować dyskomfort, ból czy problemy z samodzielnym ściągnięciem z ciała.
    Jaką wagę powinna mieć kołdra obciążeniowa? Dla dzieci zaleca się dobieranie modeli o wadze wynoszącej 10% masy ciała malucha. Przykładowo dziewczynka ważąca 20 kg potrzebuje kołdry z 2-kilogramowym środkiem ciężkości, podczas gdy dla 40-kilogramowego chłopca najlepszym wyborem będzie model ważący 4 kg.
    Oczywiście, fizjoterapeuta albo pediatra może zalecić stosowanie lżejszej lub cięższej kołdry obciążeniowej. W takiej sytuacji kieruj się rekomendacją specjalisty.

    Rozmiar kołdry sensorycznej dla dziecka

    Razem z wagą kołdry obciążeniowej dla dziecka warto dobrać jej odpowiedni rozmiar. W tym przypadku zaleca się zakup sensorycznego modelu o długości większej o około 20 cm od wzrostu dziecka. Dzięki temu maluch bez problemu zakryje ciało i nie trzeba będzie tak szybko wymieniać kołderki na nową.

    Materiał kołdry obciążeniowej dla dzieci – jak dobrać?

    Nie zapomnij o sprawdzeniu materiału, z którego wykonano interesującą się kołdrę sensoryczną. Dla dzieci polecamy modele z certyfikowanej bawełny, która jest miękka, przyjemna w dotyku i delikatna dla wrażliwej skóry malucha. Jest również wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Jest to szczególnie ważne, bo zaleca się regularne pranie kołdry obciążeniowej (obowiązkowo w niskiej temperaturze). Ciekawą opcją jest też model z bawełną z jednej strony i mięciutkim pluszem z drugiej.

    Kołdra obciążeniowa dla dzieci – jak stosować?

    Masz już kołdrę obciążeniową dla dziecka i nie wiesz, jak ją stosować? Choć działa ona kojąco i odprężająco, to maluchy nie powinny korzystać z niej samodzielnie. Zalecamy, aby np. w trakcie drzemki towarzyszył im jeden z rodziców i sprawdzał, czy dziecko nie zakrywa sobie szyi albo nie ma problemu ze zdjęciem kołderki. A czy może spać pod nią całą noc? Raczej się to odradza.
    Najlepiej wprowadzać kołdrę sensoryczną stopniowo, zaczynając od 10–15 minut przez pierwsze pięć dni. Później, od 7 do 20 dnia maluch może spać lub po prostu leżeć pod nią przez 30 minut.
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.