Data publikacji:

Robaki u dzieci: jakie są objawy? Jak wyleczyć?

Robaki, a dokładniej pasożyty, to częstszy problem u dzieci, niż może ci się wydawać. Powód jest prosty – wcale nie jest tak trudno o zakażenie się jednym z nich, zwłaszcza jeśli twoja pociecha przebywa regularnie w dużych grupach maluchów. Skąd się biorą robaki u dzieci, jakie objawy dają oraz jak przebiega diagnostyka i leczenie zakażeń pasożytniczych? Dowiedz się, czytając ten artykuł.
robaki u dzieci objawy

Skąd się biorą robaki u dzieci? Przyczyny

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, robaki (pasożyty) u dzieci i towarzyszące im objawy są spowodowane najczęściej zarażeniami w trakcie bliskiego kontaktu z rówieśnikami. Bardzo często wystarczy jeden maluch z owsikami, aby wkrótce problem ten zaczął dotyczyć całej grupy dzieci w żłobku czy przedszkolu.
Do zarażenia pasożytniczego może dojść także na placu zabaw, ale nie tylko. Przyczyną może być również brak odpowiedniej higieny – właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby maluch mył dokładnie ręce po skorzystaniu z toalety, po powrocie z piaskownicy czy przed jedzeniem.
Oprócz tego robaki mogą dostać się do dziecięcego organizmu innymi sposobami – podczas spożywania nieumytych owoców i warzyw oraz niedogotowanego mięsa, picia nieprzegotowanej wody, a nawet kontaktu z nieodrobaczonym kotem albo psem.

Robaki u dzieci – objawy

Objawy robaków u dzieci mogą się różnić w zależności od rodzaju pasożyta. U maluchów diagnozuje się najczęściej owsiki, glistę ludzką i lamblię. 

Owsiki – objawy

Najczęściej występujące robaki u dzieci, których objawy trudno jest przeoczyć. To pasożyty, które dostają się do organizmu malucha poprzez dotknięcie przedmiotów, na których owsiki złożyły jaja. To nie tylko jedzenie, ale także ręcznik czy nawet ubrania.
Owsiki powodują nieprzyjemne swędzenie odbytu. Co ciekawe, maluchy skarżą się na nie najczęściej wieczorem i w nocy, przez co nie mogą spać. Innym objawem robaków u dzieci jest zgrzytanie zębami i bladość skóry.

Glista ludzka – objawy

Przyczyną zarażenia glistą ludzką jest spożywanie nieumytych warzyw i owoców. Czasami może być to nieprzegotowana woda (dotyczy miejsc, w której kranówka nie jest zdatna do picia). Co ciekawe, najczęściej spotyka się ją głównie w egzotycznych destynacjach turystycznych z niskim poziomem higieniczno-sanitarnym.
Jakie są objawy takich robaków u dzieci? Glista ludzka może powodować zawroty głowy, osłabienie organizmu, bóle brzucha czy obrzęki twarzy. U niektórych maluchów wpływa także na występowanie reakcji alergicznych.
Jeśli objawy robaków u dzieci zostaną przeoczone, to może dojść do masywnej inwazji pasożyta, która prowadzi do pokrzywki na skórze i gorączki. Może również przenieść się do płuc, wywołując ich zapalenie i krwioplucie. W tej fazie robaki u dzieci dają też inny objaw: kaszel.

Lamblia – objawy

Zarażenie tym pasożytem odbywa się drogą pokarmową, czyli poprzez spożycie zanieczyszczonego pokarmu albo wody. Ale nie tylko! W niektórych przypadkach dochodzi do niego podczas kąpieli w rzece, w której bytują bobry.
Jak objawia się lamblia? Na początku u dziecka występują biegunka i wymioty, typowe do problemów ze strony układu pokarmowego. W późniejszym etapie pojawia się osłabienie, utrata apetytu, bóle brzucha i chudnięcie. Jest to bardzo ważne, aby w porę zauważyć objawy działania tych robaków u dzieci i rozpocząć leczenie, ponieważ przewlekłe dolegliwości mogą doprowadzić do niebezpiecznego dla maluchów niedożywienia.
Wart pamiętać, że rozróżniamy nie tylko pasożyty wewnętrzne, ale także te zewnętrze. To pchły, wszy i nużeniec. Te robaki dają widoczne objawy u dzieci – dolegliwości skórne, swędzenie czy zapalenie powiek.

Jak zdiagnozować robaki u dzieci? Badania

Jak sprawdzić, czy przyczyną problemy są robaki u dzieci? Z pomocą przychodzi specjalistyczna diagnostyka parazytologiczna. W momencie zauważenia objawów należy wykonać badania. Najczęściej pediatra albo parazytolog zaleca badanie kału i ewentualnie wymaz z odbytnicy (w przypadku owsików), który należy pobierać z samego rana. Czasami należy powtórzyć je kilkakrotnie – zazwyczaj 3 razy, aby potwierdzić, czy niepokojące objawy wynikają z obecności robaków u dzieci.
Badanie kału ma na celu sprawdzenie, czy znajdują się w nim fragmenty pasożytów, ich jaja albo cysty pierwotniaków. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie badania krwi, na podstawie którego można zdiagnozować między innymi podwyższony poziom eozynofilów, który jest charakterystyczny dla obecności robaków w organizmie ludzkim.

Leczenie objawów robaków u dzieci

Leczenie objawów robaków u dzieci jest uzależnione od rodzaju wykrytego pasożyta.
  • Owsiki – najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne zarażonego dziecka i pozostałych domowników. Niezbędne jest także zadbanie o higienę – codzienne pranie bielizny, ręczników i pościeli (koniecznie w wysokiej temperaturze). Zaleca się także przeprowadzenie porządków w domu.
  • Glista ludzka – zaleca się podanie leku przeciwpasożytniczego. Po 14 dniach należy sprawdzić, czy leczenie było skuteczne. Jeżeli w kale są nadal widoczne jaja pasożyta, to lekarz zaleci ponowną kurację.
  • Lamblia – przeprowadza się kilkudniową kurację farmakologiczną, która obejmuje nie tylko dziecko, u którego potwierdzono obecność pasożyta w kale, ale także całą jego rodzinę. Podobnie jak w przypadku glisty ludzkiej, zaleca się sprawdzenie skuteczności leczenia po upływie 2 tygodni.
  • Oczywiście, poza leczeniem należy zadbać o higienę osobistą i żywienia dziecka. To najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka zarażeniem się pasożytami.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.