Data publikacji:

Najlepszy preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania

Jeśli twoje dziecko chodzi już do żłobka albo przedszkola, to z pewnością nie trzeba ci przypominać, że problem z wszami jest dość powszechny. Przenoszą się przez bezpośredni kontakt, stąd też maluchy przebywające często z rówieśnikami są na nie szczególnie narażone. Jeśli zauważysz je u swojego dziecka, to nie zwlekaj i zacznij jak najszybciej działać. Co robić? Kup w aptece preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania, aby wygodnie i łatwo pozbyć się tego problemu.
co na wszy i gnidy

Wszy i gnidy – powszechny i wstydliwy problem

Choć wszy pojawiają się u dzieci dość często, to mimo to są nadal dość wstydliwym tematem. Niektórzy rodzice ukrywają je przed opiekunkami w przedszkolu, narażając inne maluchy na zarażenie. A szkoda, bo zduszenie problemu w zarodku mogłoby ochronić pociechy i ich rodziców przed koniecznością sięgania po płyny, szampony i inne preparaty na wszy.
Co warto o nich wiedzieć? Dla wyjaśnienia wszy i gnidy powodują tę samą chorobę pasożytniczą: wszawicę. Przy czym gnidy to po prostu jaja wszy, które, chociaż są widoczne we włosach, to bardzo często bywają mylone z łupieżem. Nie bez powodu – na pierwszy rzut oka mają podobny kolor i rozmiar. Jednak gdy przyjrzysz się bliżej, gnidy są wypukłe i owalne, a oderwanie ich od włosa wymaga odrobiny wysiłku. Najczęściej nie są obecne na całej głowie, a jedynie za uszami lub przy karku.
Czy jest się czego wstydzić? Zdecydowanie nie, bo wszy wcale nie są efektem braku higieny. Tak naprawdę choroba ta może dotknąć każdego z nas, bo, jak już wspominaliśmy, przenosi się poprzez bezpośredni kontakt. Wystarczy spotkanie z osobą, która zmaga się z tym problemem – wszy wykorzystają każdą okazję, aby znaleźć żywiciela.

Kiedy sięgać po preparat na wszy?

Kiedy w takim razie należy zacząć stosować preparat na wszy? Gdy pojawią się pierwsze objawy. To bardzo uporczywe swędzenie, najczęściej zlokalizowane w okolicach skroni i potylicy. Towarzyszy mu również podrażnienie oraz widoczne gołym okiem zmiany skórne – pokrzywka, obrzęk i zaczerwienienie.
Co ciekawe, innym objawem wszawicy są powiększone węzły chłonne. Oczywiste są także widoczne we włosach gnidy, larwy albo dorosłe wszy (ostatnie stadium rozwoju).

Jaki jest najlepszy preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania?

W przypadku preparatów na wszy i gnidy znajdziesz olejki, aerozole, żele, płyny i szampony lecznice. Nowością są również plastry, które w dyskretny sposób pomagają w walce z wszawicą.
Jaki jest najskuteczniejszy środek na wszy i gnidy bez wyczesywania? Mamy złą wiadomość: większość preparatów wymaga użycia grzebienia. Na rynku znajdziesz jedynie pojedyncze produkty, które samodzielnie rozprawiają się z wszami lub po prostu chronią przed zarażeniem.

Płyn przeciw wszawicy Hedrin

Najpopularniejszy płyn na wszy, który nie wymaga wyczesywania. To bezwonny i bezbarwny wyrób medyczny, który w nietoksyczny sposób rozprawia się z gnidami i dorosłymi osobnikami, blokując ich funkcje życiowe. To wszystko za sprawą jego składu, który obejmuje 4-procentowy roztwór dimetikonu z cyklometikonem 5.
Aplikacja preparatu na wszy i gnidy bez wyczesywania Hedrin jest banalnie prosta. Wystarczy rozprowadzić go na całej długości włosów i pozostawić przynajmniej na 8 godzin. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie skóry głowy i kosmyków szamponem, którego używasz na co dzień. Po 7 dniach należy powtórzyć kurację.

Plastry na wszy Sanity Cicho Wsza

Ciekawy i wygodny sposób nie na walkę, ale ochronę przed wszami, którym powinni zainteresować się rodzice dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Samoprzylepne plastry bazują w 100% na naturalnych substancjach aktywnych – olejku z drzewa herbacianego i rozmarynowym – i zapewniają aż 2 miesiące ochrony.
Oprócz nich w składzie znajdziesz również olejek z kopru włoskiego, wyciąg z szałwii czy olejek eteryczny z mięty pieprzowej. Producent zapewnia, że skuteczność plastrów wynosi 98%.

Spray na wszy PIPI Nitolic Prevent Plus

Kolejny ochronny preparat na wszy, który należy stosować codziennie, nakładając nie tylko na włosy, ale także na skórę głowy. Producent zaleca również używanie sprayu na ubraniach, zwłaszcza jeśli jeden z domowników ma problem z wszami. Podobnie jest w sytuacji, gdy w żłobku albo przedszkolu twojego dziecka rozpoznano wszawicę.
To preparat na wszy zawierający olejek z rozmarynu lekarskiego, drzewa herbacianego i eukaliptusa gałkowego. Oprócz nich skład obejmuje też olejek geraniowy, miętę pieprzową, linalol i olejek z trawy cytrynowej.

Preparat na wszy w zestawie z grzebieniem

Jak już wiesz, preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania jest rzadko spotykany. Być może producenci z branży medycznej prędzej czy później wypełnią tę lukę rynkową. Do tego czasu pozostaje ci sięganie po płyn Hedrin lub preparaty, które wymagają użycia specjalnego grzebienia.
Tu z kolei wybór jest całkiem spory. Możesz zdecydować się np. na płyn do zwalczania wszawicy Alfofarm Sora Med, który zawiera dimetykon (podobnie jak płyn Hedrin), a co za tym idzie – skutecznie rozprawia się i z wszami, i z gnidami. Wyrób medyczny jest bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Po jego użyciu należy wyczesać włosy, korzystając z dołączonego do płynu grzebienia.
Inną opcją jest leczniczy szampon na wszy Sora Forte. To preparat, którego skład bazuje na permetrynie, nadający się dla dzieci już od 3. roku życia. Do jego zalet możemy zaliczyć dużą wydajność, połączenie walki z wszawicą z pielęgnacją włosów oraz dodatek specjalnego grzebienia. Szampon może być stosowany nie tylko w przypadku zauważenia gnid lub wszy, ale także w ramach profilaktyki.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.