Data modyfikacji:

Komiksy dla dzieci. Najlepsze historie dla najmłodszych

Komiksy to doskonały sposób, żeby oderwać dzieci na chwilę od komputera lub konsoli. Nie tylko nadal będą mogły obcować z fantastycznymi światami, ale na dodatek istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób prędzej zainteresują się również książkami. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym komiksom dla dzieci.

komiksy dla dzieci

Polskie komiksy dla dzieci

Poniżej znajdziecie propozycje ciekawych komiksów dla najmłodszych, które powstały na terenie Polski.

Sprawdź również najlepsze książki dla dzieci polecane przez psychologów.

Komiksy „Tytus, Romek i A’Tomek”

Jedna z popularniejszych serii komiksowych stworzonych w naszym kraju, która początkowo była publikowana na łamach magazynu „Świat Młodych” w 1957 roku. Obecnie w sprzedaży można znaleźć kompletne, odnowione wydania zawierające wszystkie historie o tytułowych bohaterach. 

„Tytus, Romek i A’Tomek” to opowieść o dwóch harcerzach, którzy razem z człekokształtną małpą wyruszają w pokręcone przygody, pełne abstrakcyjnego humoru. Ciekawe jest to, że w każdym z tomów Tytus zajmuje się inną profesją (kosmonauta, olimpijczyk, żołnierz), dzięki czemu dzieci mogą w ciekawy sposób poznawać świat oraz jego historię.

Komiksy „Kajko i Kokosz”

Cykl komiksów Janusza Christa traktuje o dwóch tytułowych słowiańskich wojach, mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Twórca umieszczał swoich bohaterów w coraz to bardziej skomplikowanych sytuacjach, co było jednocześnie sposobem na zaprezentowanie humoru.

Dużą zaletą komiksów o Kajko i Kokoszu byli sami bohaterowie, którzy bardzo się od siebie różnili – jeden był niski, sprytny i inteligentny, zaś drugi to wysoki, brzuchaty osiłek o wielkim sercu. Podobieństwa do starszej serii o Asteriksie i Obeliksie zdecydowanie nie są przypadkowe.

Komiksy „Maja i Minizaury”

Jeśli szukacie dla swoich dzieci trochę nowszych komiksów narysowanych w Polsce, to koniecznie powinniście zainteresować się serią „Maja i Minizaury” – pierwszy zeszyt zadebiutował w 2017 roku. 

Dzieło Kajetana Wykurza skupia się na jedenastoletniej dziewczynce, która pewnego dnia natrafiła na trzy niewielkie dinozaury. Istoty przybyły z innej planety w celu znalezienia bezpiecznego azylu, lecz perspektywa obcowania z wielkimi ludźmi trochę je przeraża. Sytuacja się zmienia, gdy na ich drodze staje Maja.

Europejskie komiksy dla dzieci

Komiksy do zestawienia dobierane były na podstawie popularności w danej kategorii w serwisie Ceneo.pl. Każdy z wymienionych tytułów oferuje treści przyjazne dla dzieci.

Komiksy „Smerfy”

„Smerfy” zyskały w Polsce ogromną popularność dzięki serialowi animowanemu. Warto jednak pamiętać, że zanim niebieskie stworki zagościły na ekranach telewizorów, wcześniej można było je spotkać na kartach komiksów. 

Za pomysł i wykonanie odpowiada belgijski rysownik tworzący pod pseudonimem Peyo. To właśnie on wykreował od podstaw ciekawy świat miniaturowej społeczności skrzatów żyjących gdzieś w lesie w czasach średniowiecznej Europy.

Komiksy „Lucky Luke”

Lucky Luke to kolejna popularna komiksowa postać z belgijskim rodowodem. Seria o nieustraszonym kowboju zadebiutowała w 1946 roku, a odpowiadał za nią artysta Maurice de Bevere, znany bardziej jako Morris. W sklepach dostępne są odświeżone wydania z poprawioną warstwą wizualną.

Akcja cyklu „Lucky Luke” osadzona została na Dzikim Zachodzie i skupiała się na perypetiach tytułowego bohatera, który dumnie dzierżył miano najszybszego rewolwerowca. W podróży towarzyszył mu zawsze inteligentny koń oraz niezbyt ogarnięty pies. Głównymi przeciwnikami Luke’a byli natomiast upierdliwi bracia Daltonowie.

Komiksy „Asteriks”

Historię o Asteriksie i jego kompanie Obeliksie zapoczątkowali dwaj francuscy artyści – René Goscinny oraz Alberto Uderzo. Pierwszy pełnoprawny komiks poświęcony tym bohaterom trafił do sprzedaży w 1961 roku. Na polskie wydanie trzeba było czekać aż dwadzieścia dziewięć lat.

Seria francuskich komiksów opowiada o mieszkańcach wioski Galów, którzy chcą wieść spokojne życie. Sielankę zaburzają jednak Rzymianie, chcący za wszelką cenę podbić ich osadę. Nie udaje im się to jednak, co jest zasługą magicznego płynu Panoramiksa, dodającego Asteriksowi i Obeliksowi nadludzkiej siły.

Amerykańskie komiksy dla dzieci

Komiksy kojarzone są przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego poniżej przedstawimy przykładowe opowieści rysunkowe dla dzieci z USA.

Komiksy „Kaczogród”

„Kaczogród” to amerykańska seria komiksów o Kaczorze Donaldzie i innych mieszkańcach tego fikcyjnego amerykańskiego miasta. Do sprzedaży trafiło zaledwie kilka tomów, lecz poszczególne opowieści są kontynuowane w magazynie „Komiksy z Kaczogrodu”.

Oprócz tej serii polecam również wszystkie komiksy Disneya, których akcja została osadzona w tym uniwersum. Obcowanie z Myszką Miki, Sknerusem McKwaczem i innymi charakterystycznymi bohaterami jest dla dzieci nie lada gratką.

Komiksy ”Star Wars”

Opowieści obrazkowe z uniwersum „Gwiezdnych wojen” przeznaczone są dla trochę starszych dzieci. Od kiedy jednak pieczę trzyma nad nimi Disney, to przedstawione w nich treści dalekie są od prezentowania brutalności czy wulgarności.

Jeśli wasze dziecko oglądało kinowe filmy ze świata „Star Wars”, to bez problemu może również zapoznać się z komiksami traktującymi o nieustannej walce pomiędzy Jasną a Ciemną stroną Mocy.

Komiksy superbohaterskie

Amerykański rynek komiksowy bazuje przede wszystkim na dziełach poświęconych superbohaterom ze stajni DC lub Marvel. Jeśli szukacie komiksów o trykociarzach dostosowanych do młodszych odbiorców (takich powyżej 10 roku życia), to prędzej znajdziecie coś w bibliotece Marvela. 

Zdecydowanie najbardziej dla dzieci nadaje się Spider-Man, choć i tutaj można natrafić na treści dla dorosłych. Dlatego zapoznajcie się najpierw z opisem konkretnych zeszytów, zanim kupicie je swoim pociechom. Zdecydowanie unikajcie historii o Punisherze czy Deadpoolu, ponieważ przeznaczone są one wyłącznie dla dorosłych czytelników.