Data publikacji:

Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny – co robić, jak sobie z nim poradzić? Sprawdź, jakie sposoby na kryzys laktacyjny są najlepsze. Dowiedz się, gdzie szukać pomocy, jeśli domowe sposoby na kryzys laktacyjny nie działają i ile kosztuje wizyta u doradcy laktacyjnego.
  
kryzys laktacyjny

Przeczytaj również: Jakie kapsułki do prania dla niemowląt wybrać?

Kryzys laktacyjny – co to jest?

To moment, w którym karmiąca ma za mało mleka, by wykarmić swoje dziecko. Ten stan jest naturalną koleją rzeczy w przypadku rosnącego dziecka, którego dieta powinna być już rozszerzana. Kryzys laktacyjny w 6. miesiącu ciąży jest całkiem powszechny, jeśli maluszek nie je jeszcze stałych pokarmów, ale może też pojawić się wcześniej – nawet po kilku tygodniach karmienia piersią lub później. Nie ma na to reguły.

Kryzys laktacyjny – kiedy?

Kryzys laktacyjny w 3. tygodniu życia zdarza się najczęściej. Może on także nastąpić później, w 6. tygodniu po porodzie lub nawet kilka miesięcy później. Trwa on zazwyczaj 2-7 dni.

Kryzys laktacyjny – przyczyny

Przyczyny kryzysu laktacyjnego można podzielić na dwie grupy. Pierwsza nie jest związana z matką, tylko z dużymi potrzebami energetycznymi dziecka. Matka nie jest wówczas w stanie wykarmić swojego potomka tylko i wyłącznie za pomocą swojego pokarmu, mimo tego, że produkuje przeciętną ilość mleka, które jest także prawidłowe pod kątem jakości.

Inne przyczyny kryzysu laktacyjnego są związane z organizmem matki. Na obniżenie produkcji ilości mleka mają wpływ stres, niepokój czy zmęczenie, ale nie tylko. Przyczyny kryzysu laktacyjnego są też związane z zaburzeniami hormonalnymi. Na laktację wpływa wiele hormonów, ale najważniejszym z nich jest prolaktyna. Obniżenie jej poziomu wpływa na spadek produkcji mleka.
Zmniejszona produkcja mleka jest też następstwem rzadkiego przystawiania dziecka do piersi. Twój organizm dostaje wówczas sygnał, że maluch nie potrzebuje już tyle pokarmu, co kiedyś, dlatego gruczoły mlekowe pracują mniej wydajniej. Do takiej sytuacji może także dojść, gdy będziesz przystawiać malca do piersi w sposób nieprawidłowy lub gdy dziecko nie ma odruchu ssania. Brodawki sutkowe nie będą wówczas odpowiednio pobudzane.

Dokarmianie dziecka butelką powoduje, że będzie pił mniej twojego mleka niż wcześniej. To też może wpłynąć na pojawienie się kryzysu laktacyjnego.

Kryzys laktacyjny – objawy

Trudno jest dokładnie określić, ile mleka produkują twoje gruczoły piersiowe, jeśli karmisz piersią. Jest to o wiele łatwiejsze do oceny, jeśli odciągasz pokarm za pomocą laktatora (dostępne są laktatory laktatory elektryczne oraz ręczne). Możesz wówczas precyzyjnie sprawdzać, ile mleka produkujesz w ciągu dnia.
Jeśli twoje dziecko płacze, jest niespokojne i marudzi po przystawieniu do piersi, może to oznaczać, że jest głodne i czuje frustrację, bo nie może się najeść do syta. Do lekarza na wizytę należy się wybrać, gdy maluch przybiera na wadze mniej niż 100 g w ciągu tygodnia. Konieczne może się okazać wprowadzenie preparatu mlekozastępczego, poprawa pozycji do karmienia piersią, modyfikacja godzin odciągania mleka lub wprowadzenie stałego pokarmu do diety malucha.

Kryzys laktacyjny możesz także rozpoznać po wyglądzie swojego biustu. Piersi kobiety, którą dotyka kryzys laktacyjny, są zazwyczaj miękkie w dotyku i nie wycieka z nich pokarm.

Kryzys laktacyjny – jak sobie poradzić?

Kryzys w pierwszych tygodniach laktacji jest zazwyczaj przejściowy, co nie oznacza, że można go zlekceważyć – wręcz przeciwnie. Oczywiście nie powinnaś się tym nadmiernie stresować, bo stres jeszcze bardziej obniża produkcję mleka.

Po pierwsze, upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi lub prawidłowo obsługujesz laktator. Po drugie, zastanów się, czy nie za rzadko karmisz dziecko. Być może powinnaś przystawiać malucha częściej, czyli co 1-3 godziny? Laktację bardzo dobrze pobudza, według niektórych źródeł, karmienie w nocy. Odpowiada za to wyższe stężenie prolaktyny, które notuje się właśnie w nocy.

Podawaj maluchowi obie piersi do ssania. Zaczynaj raczej od tej, która była ostatnio ssana, chyba że specjalista zalecił inaczej. Warto zasięgnąć także profesjonalnej opinii doradcy laktacyjnego, który na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy pomoże ci wyjść z kryzysu laktacyjnego.

Pij dużo wody, nawet 2 litry wody w ciągu doby. Zadbaj też o prawidłowe odżywianie się. Spożywaj produkty pełnowartościowe, które są też doskonałym źródłem minerałów i witamin.

Spróbuj odpocząć. Poproś domowników o pomoc w wypełnieniu codziennych obowiązków, przygotuj dla siebie relaksującą kąpiel z ulubioną książką czy serialem. Porozmawiaj też o swoich obawach związanych z wykarmieniem potomka z kimś bliskim – rodziną, przyjaciółką lub psychologiem.

Wypróbuj też suplementy dla matek karmiących, które pomagają przetrwać kryzys laktacyjny i wspomagają prawidłową laktację. Dostaniesz je w aptekach (także tych internetowych).

Doradca laktacyjny – kiedy szukać pomocy?

  • Gdy masz trudności z przystawianiem dziecka do piersi.
  • Gdy odczuwasz bolesność podczas karmienia.
  • Gdy dziecko nie chce ssać piersi.
  • Gdy dziecko ma słabe przyrosty masy ciała.
  • W przypadku nadmiernej laktacji.
  • W przypadku chęci zakończenia karmienia piersią.
  • W przypadku konieczności podjęcia leczenia podczas laktacji.
  • Gdy potrzebujesz pomocy w obsłudze laktatora.
  • Gdy potrzebujesz konsultacji dotyczących częstości odciągania mleka i jego przechowywania.
  • Gdy chcesz odbudować lub zwiększyć wydajność laktacji.
  • Gdy odczuwasz niepokój związany z tym, czy twoje mleko jest wystarczające dla twojego dziecka.

Doradca laktacyjny – ile kosztuje wizyta?

Koszt wizyty u doradcy laktacyjnego to około 100-250 zł.

Doradca laktacyjny – jaki jest najlepszy?

Wybierz specjalistę, który pracuje w twoim regionie. Poniżej znajdziesz listę doradców laktacyjnych, których kwalifikacje są potwierdzone certyfikatami.
Autorka: Natalia Ciszewska