Mądre książki edukacyjne dla dzieci

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą edukację i jak najbardziej wartościowe pomoce naukowe oraz książki. Udowodniono, że dzieci najlepiej uczą się, obserwując i doświadczając rzeczywistości w praktyce. Dlatego mądre książki dla dzieci są nieocenioną pomocą, wsparciem i inspiracją dla rodziców i nauczycieli. Oto niektóre z nich.

mądre ksiązki dla dzieci

Bardzo głodna gąsienica, Eric Carle

By mądra książka zainteresowała dzieci, powinna rozbudzać u nich ciekawość i emocje. Jest duża szansa, że najmłodszych czytelników zainteresują te pozycje, w których odnajdą podobieństwo bohaterów do swojej aktualnej sytuacji. Jeśli zatem jesteś rodzicem przedszkolaka, który ma kłopoty z jedzeniem, przeczytaj mu pięknie zilustrowaną książkę pt. „Bardzo głodna gąsienica”, którą ponad 50 lat temu napisał Eric Carle, a przetłumaczono ją już na 27 języków.

To prosta opowieść o żarłocznej gąsieniczce, która na każdej stronie zjada kolejne warzywa i owoce, a na końcu zamienia się w pięknego motyla. To motywująca bajka, zachęcająca niejadki do jedzenia lub do urozmaicania jadłospisu albo po prostu do próbowania nowych smaków.

Kicia kocia w kosmosie, Anita Głowińska

Jeśli twoje przedszkolne dziecko interesuje się planetami i właśnie zastanawiacie się, czy istnieją kosmici i życie pozaziemskie, pomocna może być mała i cienka, ale za to bogata w treść książka edukacyjna dla przedszkolaka i starszaka pt. „Kicia Kocia w kosmosie”.

Razem z sympatyczną bohaterką obejrzycie gwiazdy i dowiecie się, jak i czym polecieć w kosmos. Zobaczycie też ilustrację toalety w rakiecie kosmicznej i zrozumiecie, jak trudne może być skorzystanie z niej w warunkach braku przyciągania ziemskiego.

Układ słoneczny z profesorem Astrokotem, Dominic Walliman i Ben Newman

Dla nieco starszych ciekawa może być książka pt. „Układ słoneczny z profesorem Astrokotem”, wydawnictwa Entliczek. Profesor Astrokot zaprasza młodych odkrywców planet, tym razem opowiada o Układzie Słonecznym. Warto wspomnieć, że autor, Dominic Walliman, jest naukowcem, doktorem fizyki i wykładowcą uniwersyteckim, a na co dzień zajmuje się programowaniem komputerów kwantowych w Vancouver. Ilustracje wykonał Ben Newman – utalentowany ilustrator i autor komiksów z Londynu.

W serii książek Profesora Astrokota ukazały się też inne popularnonaukowe książki dla dzieci, np. „Odyseja po ludzkim ciele” lub „Atomowa przygoda”.

Przyjaciele z krainy uważności, Agnieszka Pawłowska

Szukasz mądrych książek dla dzieci o emocjach? Bardzo ciekawą i lubianą przez dzieci serią jest cykl pt. „Przyjaciele z krainy uważności”. Sympatyczne, ale przy tym bardzo prawdziwe zwierzaki ze swoimi różnymi wadami i słabościami opowiadają o sprawach najważniejszych: o uczuciach.

Bardzo łatwo odnaleźć się w ich przygodach większości dzieciom, i co najważniejsze – zrozumieć, jak działają na nas emocje, zwłaszcza te trudne. Na przykład niedźwiadek Albert pomaga dostrzec, jak krzywdzące dla nas samych może być złoszczenie się na inną osobę i utrzymywanie wobec niej żalu. Niedźwiadek podpowiada dzieciom, po co i jak można wybaczać innym, żeby równocześnie zadbać o samego siebie. Wiewiórka Leti uczy o tym, jak lubić siebie, wilczek Leon opowiada o strachu i tłumaczy, że lęk jest naturalną częścią życia, Szczurek Rysio pokazuje, jak smakować jedzenie i dzięki temu dbać o swoje zdrowie.

Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Jeśli chcesz, by twoje przedszkolne dziecko było świadome emocji, których doświadcza, ale też chcesz pomóc mu w wyciszaniu się i uspokajaniu, przeczytajcie wspólnie mądrą książkę edukacyjną dla przedszkolaków „Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

Pozycja ta uczy, jak pomóc dzieciom przedszkolnym radzić sobie ze stresem w codziennych sytuacjach, np. podczas kłótni na placu zabaw, czy jak opanować atak złości. Książka pomaga zrozumieć, że tłumienie emocji nie jest dobre. Autorka wykorzystuje metodę Self-Reg, opracowaną przez Stuarta Shankera. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, możesz też sięgnąć po książkę „Self-Reg” tego autora.

Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat, Justyna Suchecka

To propozycja dla starszych dzieci szkolnych. Historie zwykłych nastolatków, którzy stworzyli niezwykłe rzeczy. Na przykład Piotrek, który rysował sobie na okładce zeszytu robota – nic dziwnego, chyba każdy czasem sobie rysuje... Ale chłopak na podstawie szkicu opracował i skonstruował robota, który w kilka sekund pobiera próbkę ziemi i bada jej skład. Taka maszyna okazała się bardzo przydatna rolnikom.

Wiele innych dzieciaków również przyczyniło się do tego, że świat stał się lepszy i łatwiejszy. To jest bardzo motywująca książka – zachęca do tego, żeby mieć pasje i zgłębiać swoje zainteresowania. Autorką jest Justyna Suchecka, wspaniała, mądra osoba i doświadczona dziennikarka, od wielu lat pisząca o szkole, obecnie pracująca także w telewizji.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.