Data publikacji:

Najlepsze książki dla 12-latki

Czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację, pobudza wyobraźnię, odpręża oraz pozwala poznawać nowe słownictwo i zdobywać wiedzę. Jeśli twoje dziecko chętnie oddaje się tej czynności, to możesz być dumnym rodzicem. Wspieraj jego hobby, wypożyczając lub kupując nowe tytuły. W tym artykule przygotowaliśmy najlepsze książki dla 12-latki. Te lektury zachwycą każdą dziewczynkę w tym wieku.
książki dla 12-latki

Fajne książki dla 12-latki – czego szukać w księgarniach?

W przypadku książek dla 12-latki warto zrezygnować z prostych bajek, a zamiast nich wybierać ciekawe, wciągające lektury, które sprawią, że odłożenie powieści będzie nie lada wyzwaniem. Nie powinno być to trudne. W końcu na rynku co roku pojawiają się setki nowych propozycji – zarówno od znanych i lubianych autorów, jak i od debiutantów.
Jak znaleźć wśród nich ciekawe książki dla 12-latki? Strzałem w dziesiątkę są pozycje z nastoletnimi wątkami miłosnymi, wciągające opowieści przygodowe czy przenoszące do zupełnie innego świata powieści fantasy.
Poniżej przygotowaliśmy przegląd polecanych książek dla 12-latki. Na pewno znajdziesz wśród nich idealną pozycję na prezent dla nastolatki.

J.K. Rowling, „Harry Potter”

Absolutny klasyk w świecie książek fantasy dla 12-latki i nie tylko, bo po „Harry'ego Pottera” równie chętnie sięgają z sentymentem dorośli – w końcu dla wielu z nich jest on częścią dzieciństwa. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby o losach Harry'ego. To pozornie normalny chłopiec, który po śmierci rodziców zamieszkał w komórce pod schodami w domu jego ciotki.
Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin głównego bohatera, gdy niespodziewany gość zdradza mu sekret, który zmienia całe jego życie. Jak się okazuje, Harry jest niezwykłym chłopcem – czarodziejem, o którym słyszał cały magiczny świat. Jak potoczą się jego losy? Seria obejmuje aż siedem tomów o całkiem imponującej długości, pełnych przygód Harry'ego i jego przyjaciół.

Anita Naik, „Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Nastoletnie lata to początek wczesnego dojrzewania, a co za tym idzie – coraz bardziej widocznych zmian w ciele dziewczynki. Właśnie dlatego w naszym przeglądzie polecanych książek dla 12-latki nie mogło zabraknąć przyjemnego w odbiorze poradnika, który wytłumaczy jej, co właśnie się dzieje i czego powinna spodziewać się w przyszłości.
To mnóstwo rad i wskazówek połączonych z pięknymi obrazkami. Razem odpowiadają na wiele pytań 12-latki, które być może wstydzi się zadać swoim rówieśniczkom albo rodzicom.

Robin Stevens, „Zbrodnia niezbyt elegancka”

Dziewczynka uwielbia przygody i bez mrugnięcia oka rozwiązuje proste zagadki? W takim razie strzałem w dziesiątkę jest seria autorstwa Robina Stevens – „Zbrodnia niezbyt elegancka”. To aż pięć tomów, w których czytelnik przenosi się do kryminalnego świata. Choć pojawiają się w nich motywy zbrodni, to autorka podeszła do nich w delikatny, odpowiedni dla wieku sposób.
Co ciekawe, Robin Stevens została okrzyknięta „Agatą Christie dla młodzieży". To najlepszy dowód na to, że nie znajdziesz fajniejszej książki dla 12-latki.

Barbara Kosmowska, „Panna Foch”

Tytuł książki nie jest przypadkowy i doskonale opisuje główną bohaterkę. To nastoletnia Pola, która została zmuszona do przeprowadzki z ukochanego miasta na wieś. Co może pójść nie tak? Jak to bywa w książkach: wszystko. Dziewczyna jednak zmienia się na oczach czytelników w kogoś zupełnie innego – nawiązuje przyjaźnie i znajduje swoje miejsce w nowym świecie.

Antonina Kasprzak, „Wiłka, smocza dziewczynka”

Jak to mówią influencerki – pytacie nas w listach, jakie polecamy książki dla 12-latki. Oto kolejna godna uwagi propozycja. Powieść Antoniny Kasprzak zachęca przepiękną okładką. Po rozpoczęciu czytania jest jeszcze lepiej. To kolejna opowieść, w której pojawia się Pola, tym razem z Bułeczką – swoją siostrą. Ich mama trafia do szpitala, a dziewczynki muszą poradzić sobie same, gdy tata jest zbyt zajęty pracą.
Jak na dzieci przystało, Pola i Bułeczka wpadają w tarapaty. Wszystko zaczyna się od odkrycia dziewczynki zamkniętej w domu przez jej mamę. Nie jest zwykłym dzieckiem. A kim? Odpowiedź czeka w tej fajnej książce dla 12-latki.

Boguś Janiszewski, „Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią”

Nastolatka jest ciekawa świata? W takim razie śmiało kup jej tę ciekawą książkę dla 12-latki. Tytuł jest swego rodzaju puszczeniem oczka do czytelnika, bo skrywa tajemnice, które zaskoczą nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Jak możemy przeczytać w opisie wydawcy, działanie mózgu zostało wytłumaczone w książce „w sposób zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat)”.
Zapowiada się dobrze, prawda? To zbiór informacji przedstawionych w czytelny, pełen humoru sposób. O czym pisze autor? Janiszewski tłumaczy, czy nastolatki rzeczywiście myślą inaczej, skąd się bierze myślenie na skróty i nie tylko. Genialne pióro autora połączono z ilustracjami, które sprawią, że przechodzenie do kolejnych stron będzie czystą przyjemnością.

L. M. Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Najlepszy sposób na zakończenie przeglądu polecanych książek dla 12-latki? Klasyk, który podobnie jak „Harry Potter”, wielu kobietom kojarzy się z dzieciństwem. To „Ania z Zielonego Wzgórza” – powieść, od której trudno się oderwać. Główna bohaterka, Ania, trafia na tytułowe Zielone Wzgórze całkiem przypadkiem. I od tego momentu nieustannie wpada w kłopoty. Całkiem nieświadomie, bo ma najzwyczajniej pecha. Ale to właśnie w tym tkwi jej urok, a przygody Ani rozbawią każdą nastoletnią czytelniczkę do łez.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.