Data modyfikacji:

Mity na temat porodu

Autor: Sylwia Stwora

Termin narodzin pierwszego potomka zbliża się nieubłagalnie, a Ty masz mętlik w głowie i jesteś nieco przerażona, bo nasłuchałaś się różnych opowieści o tym, jak przebiega akcja porodowa. Obalamy najpopularniejsze mity na temat porodu, abyś ze spokojem mogła przygotować się do narodzin potomka.

Przede wszystkim, jeśli Twoja mama opowiadała Ci jak wiele trudności i bólu wiązało się z wydaniem Ciebie na świat, nie jest to równoznaczne z tym, ze również Ty będziesz miała ciężki poród. Wynika to nie tylko z cech fizycznych, ale również zmiany samego podejścia co rodzenia - na przestrzeni ostatnich dwóch-trzech dekad nie tylko lekarze i położone zyskały większą wiedzę. Masz do czynienia z nowoczesnym sprzętem, lepszymi warunkami w szpitalu oraz innym podejściem do porodu. Możesz wybierać sposób, w jaki chcesz urodzić, np. w wodzie, w towarzystwie bliskiej osoby itp.

Mitem jest to, że drobne i szczupłe kobiety skazane są na cesarskie cięcie. Nie jest powiedziane również, że będą rodzić długo i ciężko. Wprawdzie szeroki rozstaw bioder ułatwia poród, jednak nie zawsze zostają zachowane odpowiedni proporcje między wielkością miednicy i wzrostem kobiety. Tak naprawdę dużo zależy od wielkości dziecka i doświadczenia lekarza odbierającego poród.

Nie jest też powiedziane, że jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat z pomocą cesarki, to każde kolejne również będziesz rodzić w ten sposób. Wszystko zależy od przebiegu ciąży. Jeśli lekarz nie zauważy żadnych nieprawidłowości, możesz kolejnym razem zdecydować się na naturalny poród.

Między bajki możesz włożyć też obrazek rodem z amerykańskiego filmu, w którym poród trwa krótką chwilę. Przeciętnie rodzi się od 8-14 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę, że możesz nie odczuć początku porodu aż do momentu, gdy zaczną się regularne i przybierające na sile skurcze. Równocześnie nie obawiaj się, że urodzisz gwałtownie, bo rzadko zdarza się, aby wody płodowe odeszły nagle. Zwykle proces ten przebiega bardzo powoli.

Nie rodzi się też na leżąco, bo w tej pozycji trudniej jest dziecku przedostać się przez kanał rodny. Należy ułożyć się tak, aby było Ci wygodnie i komfortowo. Fałszywe jest też przekonanie, że poród w wodzie jest niebezpieczny, zwłaszcza dla dziecka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań spokojnie możesz urodzić w ten sposób. Tym samym uchronisz malca przed gwałtowną zmianą środowiska, a sama będziesz odczuwać mniejszy ból.

* Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.
Sukienki ciążowe

Jaka sukienka ciążowa na wesele?

2019-02-27
Zbliża się ślub Twojej przyjaciółki? A może właśnie otrzymałaś zaproszenie od kuzyna, który chciałby, abyś wspólnie z nim świętowała zawarcie związku małżeńskiego? Pora wybrać idealną kreację, w której przez cały wieczór będziesz się świetnie bawić. Odkryj, jak wybrać sukienkę dla ciężarnych na wesele!