Termin narodzin pierwszego potomka zbliża się nieubłagalnie, a Ty masz mętlik w głowie i jesteś nieco przerażona, bo nasłuchałaś się różnych opowieści o tym, jak przebiega akcja porodowa. Obalamy najpopularniejsze mity na temat porodu, abyś ze spokojem mogła przygotować się do narodzin potomka.
Przede wszystkim, jeśli Twoja mama opowiadała Ci jak wiele trudności i bólu wiązało się z wydaniem Ciebie na świat, nie jest to równoznaczne z tym, ze również Ty będziesz miała ciężki poród. Wynika to nie tylko z cech fizycznych, ale również zmiany samego podejścia co rodzenia - na przestrzeni ostatnich dwóch-trzech dekad nie tylko lekarze i położone zyskały większą wiedzę. Masz do czynienia z nowoczesnym sprzętem, lepszymi warunkami w szpitalu oraz innym podejściem do porodu. Możesz wybierać sposób, w jaki chcesz urodzić, np. w wodzie, w towarzystwie bliskiej osoby itp.
Mitem jest to, że drobne i szczupłe kobiety skazane są na cesarskie cięcie. Nie jest powiedziane również, że będą rodzić długo i ciężko. Wprawdzie szeroki rozstaw bioder ułatwia poród, jednak nie zawsze zostają zachowane odpowiedni proporcje między wielkością miednicy i wzrostem kobiety. Tak naprawdę dużo zależy od wielkości dziecka i doświadczenia lekarza odbierającego poród.
Nie jest też powiedziane, że jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat z pomocą cesarki, to każde kolejne również będziesz rodzić w ten sposób. Wszystko zależy od przebiegu ciąży. Jeśli lekarz nie zauważy żadnych nieprawidłowości, możesz kolejnym razem zdecydować się na naturalny poród.
Między bajki możesz włożyć też obrazek rodem z amerykańskiego filmu, w którym poród trwa krótką chwilę. Przeciętnie rodzi się od 8-14 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę, że możesz nie odczuć początku porodu aż do momentu, gdy zaczną się regularne i przybierające na sile skurcze. Równocześnie nie obawiaj się, że urodzisz gwałtownie, bo rzadko zdarza się, aby wody płodowe odeszły nagle. Zwykle proces ten przebiega bardzo powoli.
Nie rodzi się też na leżąco, bo w tej pozycji trudniej jest dziecku przedostać się przez kanał rodny. Należy ułożyć się tak, aby było Ci wygodnie i komfortowo. Fałszywe jest też przekonanie, że poród w wodzie jest niebezpieczny, zwłaszcza dla dziecka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań spokojnie możesz urodzić w ten sposób. Tym samym uchronisz malca przed gwałtowną zmianą środowiska, a sama będziesz odczuwać mniejszy ból.
* Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie