Data publikacji:

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie?

Pielęgnacja krocza po porodzie to kwestia kluczowa – zwłaszcza dla kobiet, które rodziły siłami natury. I nie ma tu znaczenia, czy poród dziecka wymagał nacięcia krocza, czy też obyło się bez niego. Pęknięcia lub otarcia wewnątrz i dookoła warg sromowych to także dostateczny powód, by zadbać o siebie po urodzeniu malucha. Jaka jest prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie? Odpowiadamy na ważne pytania.
Pielęgnacja krocza po porodzie

Jak wygląda pielęgnacja krocza po porodzie?

Krocze to u kobiet obszar pomiędzy pochwą a odbytem. Jeśli rodziłaś naturalnie, miejsce to wymaga szczególnej pielęgnacji. I zaraz ci wszystko opowiemy, tak żebyś czuła się bezpieczna i zaopiekowana. Jest pewien zbiór zasad – rzeczy, które trzeba wykonywać, oraz czynności, których robić nie wolno.
Te kilka tygodni po porodzie to czas szczególny dla każdej kobiety. Zdajemy sobie sprawę, że możesz nie wyglądać kwitnąco. Poród to duży wysiłek, a maluch wołający ciągle o mleko, nie pomaga w wypoczęciu. Niemniej jednak warto, abyś przestrzegała kilku ważnych zasad, jakich wymaga rana po nacięciu krocza. Pielęgnacja w pierwszych dniach po porodzie może ci sprawiać trudność, zwłaszcza jeśli twoje krocze było zszywane. Ale się nie poddawaj. Odpowiednia pielęgnacja rany po nacięciu krocza pozwala uniknąć niepotrzebnych wizyt w ginekologa.

Krocze po nacięciu – pielęgnacja krok po kroku

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja rany krocza po porodzie? Co robić?
  • Codziennie często podmywaj się, ale nie mniej niż trzy, cztery razy dziennie. Obowiązkowo po każdej wizycie w toalecie.
  • Do podmywania się używaj bieżącej, letniej wody.
  • Wykonuj ruchy podmywania od przodu do tyłu.
  • Używaj samej wody albo delikatnego mydła (na przykład mydła dla dzieci, szarego mydła, łagodnego płynu do higieny intymnej).
  • Krocze osuszaj ręcznikiem jednorazowym.
  • Długie kąpiele w wannie zamień na szybki prysznic.
  • Po skorzystaniu z toalety, przed i po zmienieniu podpaski zawsze myj ręce.
  • Noś bieliznę bawełnianą, która zapewnia dobry przepływ powietrza. Na pierwsze dni po narodzinach dziecka praktyczne jest używanie majtek poporodowych. Jako że wietrzenie krocza, dzięki działaniu powietrza, przyspiesza gojenie rany, jak najczęściej leż bez bielizny, na podkładach poporodowych.
  • Koniec. Nie jest to dużo, prawda? Dasz radę?

    Pielęgnacja krocza po nacięciu – czego nie wolno robić?

    Pielęgnacja rany krocza po porodzie to także zbiór rzeczy, których robić nie wolno. Dlaczego? By nie doprowadzić do rozwinięcia stanu zapalnego, by nie podrażniać, by nie rozprzestrzeniać bakterii.
    Czego nie wolno robić podczas pielęgnacji krocza po porodzie?
  • Nie pocieraj krocza ręcznikiem, by nie naruszyć szwów.
  • Zgodnie z powyższym (oraz wzmianką o ręcznikach jednorazowych, o której czytałaś w poprzednim paragrafie) nie używaj ręczników wielorazowych (bawełnianych) w czasie pielęgnacji krocza w tej strefie.
  • Nie używaj gąbek ani myjek. Są one siedliskiem bakterii, które mogą wniknąć w jeszcze żywą ranę.
  • Nie kąp się w wannie. Korzystaj z prysznica. Długie namaczanie szwów nie wpływa dobrze na proces gojenia.
  • Nie używaj tamponów, tylko wkładek poporodowych, czyli dużych podpasek, które skutecznie wchłaniają wydzieliny z pochwy. Z czasem, kiedy krwawienie po porodzie zacznie się zmieszać, zacznij używać standardowych rozmiarów podpasek ze skrzydełkami. Najlepiej wybieraj te bezzapachowe.
  • Pielęgnacja krocza po porodzie – kosmetyki

    Na pewno warto korzystać z preparatów, które na opakowaniu mają wymienione wskazanie do leczenia ran krocza po porodzie. Takie produkty przyspieszą proces gojenia i złagodzą dolegliwości bólowe.
    Preparaty o działaniu miejscowym zabezpieczą ranę przed nadkażeniem i infekcją, tworząc na jej powierzchni barierę ochronną. Z tego powodu najlepsze są kosmetyki w żelu. Żel o odpowiedniej mieszance zmniejszy obrzęk, przyspieszy proces gojenia oraz zmniejszy prawdopodobieństwo przerostu i przebarwień blizny.
    Co warto, aby miał w składzie kosmetyk do pielęgnacji krocza po porodzie? Ważne jest, aby zawierał składniki, które wspomagają proces leczenia zmian okolic intymnych o charakterze bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Dlaczego? To pomaga minimalizować ryzyko wystąpienia wielorakich infekcji. Sprawdź, czy żel do higieny intymnej, który będziesz używać do podmywania się po porodzie, zawiera kwas hialuronowy oraz witaminę E. Oba składniki dbają o nawilżenie skóry i przyspieszenie gojenia.

    Nacięcie krocza – pielęgnacja. Jak długo trwa?

    Proces gojenia krocza po porodzie trwa 2–3 tygodnie, jednak ostatecznie czas, jaki jest potrzebny do całkowitego wygojenia, jest różny. Określa się, że połóg trwa od 5 do 8 tygodni. Gojenie krocza zależy od tego, jak rozległe było pęknięcie i czy podczas porodu dokonano nacięcia. Gojenie krocza po porodzie to proces, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe i dyskomfort. Możesz odczuwać dyskomfort nawet podczas oddawania moczu. Uczucie pieczenia i szczypania to powszechna bolączka młodych mam.

    Pielęgnacja krocza po porodzie a zdjęcie szwów

    Może tak być, że założone szwy będą ci utrudniać normalne funkcjonowanie. Mogą one powodować tak duży dyskomfort, że kobiety decydują się zdjąć nierozpuszczalne szwy wcześniej niż zalecany tydzień. Szwy zdejmuje ginekolog lub położna. Tylko oni są w stanie ocenić, czy zdjęcie szwów wcześniejsze niż zalecane jest dla ciebie bezpieczne.
    Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu procesu gojenia krocza po porodzie, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem ginekologiem lub położną.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo