Data publikacji:

Biurko dla dziecka. Jak wybrać? Jakie kupić? Poradnik

Twój mały przedszkolak wkracza wkrótce na kolejny szczebel edukacji i zaczyna swoją przygodę ze szkołą? To znak, że czas zaaranżować wygodny kącik do nauki. Centrum wydarzeń będzie tu stanowić oczywiście biurko. Jeśli właśnie urządzasz pokój dla przyszłego ucznia, przekonaj się, jakie biurko dla dziecka wybrać i gdzie je umieścić?
biurko dla dziecka
W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na kompromisy. Tu wszystkie elementy wystroju podlegają ocenie najsurowszego sędziego, czyli twojego dziecka. Jeśli kącik do nauki ma być inspirującym miejscem, gdzie maluch będzie uczył się i zdobywał kolejne umiejętności, nie traktuj biurka dziecięcego po macoszemu. Jak je wybrać?

Czytaj również: Filmy dla całej rodziny

Zwróć uwagę na wymiary biurka dla dziecka

Zanim zaczniesz wybierać konkretne modele biurek dla dzieci, musisz przeanalizować wymiary tych mebli. Wydawać by się mogło, że im większe biurko, tym lepiej, bo będzie rozwiązaniem na lata. Niestety niekoniecznie.

Zbyt duże biurko może być kłopotliwe w użytkowaniu dla malucha, zwłaszcza na pierwszym etapie nauki. W takim przypadku sięgnięcie do odłożonych na bok przyborów może oznaczać konieczność ciągłego wychylania się, co z pewnością nie będzie wygodne. W przypadku biurka dla dziecka blat o wymiarach około 60x90 cm będzie dobrym rozwiązaniem.
Kolejna wartość, której trzeba przyjrzeć się bliżej, to wysokość, na jakiej położony jest blat. Wedle szacunków, dla malucha, który zaczyna naukę w szkole, optymalna wysokość to 55 cm. Pamiętaj jednak, że to jedynie wskazówki, a wszystko zależy od wzrostu twojego dziecka.

Przeczytaj także: Urządzasz pokój dla dziecka? Nie popełnij tych błędów!

Dobrym rozwiązaniem tego problemu są biurka z regulowaną wysokością blatu. Są one co prawda droższe, niż ich klasyczne odpowiedniki, ale tego typu biurko będzie się zmieniać wraz ze wzrostem malucha, co oznacza, że zakup kolejnego odsuniesz w czasie o kilka dobrych lat.

Najczęściej biurka dziecięce tego typu mają też opcję regulacji kąta nachylenia blatu roboczego. To bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ pozwala na zmianę pozycji i dostosowanie jej do aktualnie wykonywanej czynności.

Przykładowo nachylony blat będzie świetnym rozwiązaniem podczas pisania i rysowania. Sugeruje się, aby kąt nachylenia blatu wynosił w takim przypadku 30 stopni, ale to naturalnie należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając biurko dziecięce?

Kolejny element, który ma wpływ na wygodę i komfort użytkowania dziecięcego biurka, to zabezpieczenie narożników i innych newralgicznych miejsc tego typu. Czasem nauka odbywa się przez zabawę, a w trakcie zabawy dzieciaki może ponieść fantazja. Zaokrąglone lub zabezpieczone narożniki biurka sprawią, że ewentualne uderzenie będzie mniej bolesne. 

Gdzie postawić biurko w pokoju dziecięcym?

Przede wszystkim biurko powinno stać w sąsiedztwie okna, które zapewni dopływ światła dziennego. Warto również podzielić pokój dziecięcy na strefy, co pozwoli nie tylko na lepsze zorganizowanie przestrzeni czy utrzymanie porządku, ale też zapewni większe poczucie komfortu maluchowi.

W miejscu, gdzie ustawisz biurko dla dziecka powinno się też znaleźć miejsce na pomoce naukowe, książeczki, zeszyty, kredki i inne przybory szkolne. Jest to zgodne z zasadami pedagogiki Marii Montessori, która zakłada, że dziecko podczas zabawy czy nauki nie powinno napotykać żadnych barier ograniczających twórcze zajęcie. Warto również wybrać odpowiedni organizer na biurko dla dzieci, aby dziecko mogło zachować porządek.

Na koniec, gdy już dobierzesz idealne biurko dziecięce, zwróć też uwagę na krzesełko. Wybierz takie z regulowaną wysokością, aby zmieniać jego ustawienie z czasem.

Przeczytaj także:
  1. Modne fryzury dla dzieci
  2. Co może jeść 6-miesięczne dziecko?
  3. Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny