Data modyfikacji:

Płyn do prania dla niemowląt: jaki jest najlepszy?

Każdy rodzic doskonale wie, że skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Istotne są nie tylko kosmetyki, tj. krem na odparzenia, oliwka do ciała czy talk, ale nawet płyn do prania dla niemowląt. Jaki zatem produkt piorący wybrać? Co będzie lepsze – płyn czy proszek? Zapraszamy do artykułu po garść porad.

płyn do prania dla niemowląt

Jaki płyn do prania dla niemowląt?

  1. Proszek czy płyn do prania dla niemowląt – co będzie lepsze?
  2. Płyn do prania dla niemowląt – czym kierować się podczas wyboru?
  3. Płyn do prania dla niemowląt – ranking
  4. Płyn do prania dla niemowląt alergików
  5. Płyn do prania dla niemowląt z AZS

Sprawdź również, jaka czapka dla noworodka będzie najlepsza.

Proszek czy płyn do prania dla niemowląt – co będzie lepsze?

Czy płyn do prania dla niemowląt jest bezpieczniejszy od proszku? Nie istnieją żadne dowody, które potwierdzają tę tezę. Płyn od proszku różni się jedynie konsystencją, a więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji rodzica. Warto zaznaczyć, że płyn sprawdza się lepiej podczas prania ręcznego – wówczas nie ma ryzyka, że grudki proszku się nie rozpuszczą i pozostaną na ubrankach.

Nie bez znaczenia jest także dozowanie odpowiedniej ilości proszku do prania. Jeśli wsypiecie go za dużo, to nawet po kilku cyklach płukania jego resztki zostaną na ubrankach, a w efekcie mogą spowodować podrażnienie wrażliwej skóry dziecka. Z płynem nie ma takiego problemu, ponieważ jego konsystencja łatwo rozpuszcza się w wodzie – nawet jeśli wlejemy go nieco za dużo.

Płyn do prania dla niemowląt – czym kierować się podczas wyboru?

Wybierając płyn do prania dla niemowląt, przede wszystkim szukaj produktów hipoalergicznych, czyli takich, które znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Unikajcie także płynów o silnej kompozycji zapachowej oraz tych z wybielaczami i fosforanami w składzie. Wszystkie z tych substancji mogą wywoływać podrażnienia i silne reakcje alergiczne.

Jeśli nie macie w zwyczaju czytania składów kupowanych środków piorących, to kierujcie się poleceniami – w tym przypadku rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka. Logo instytutu, znajdujące się na wybranym płynie, oznacza, że dany produkt posiada specjalne atesty i będzie bezpieczny dla wrażliwej skóry maluchów.

Płyn do prania dla niemowląt – ranking

Zastanawiasz się, jaki płyn do prania będzie najbezpieczniejszy dla niemowlaka? Zapraszamy do naszego rankingu, dzięki któremu wybór odpowiedniego środka piorącego stanie się o wiele łatwiejszy.

Lovela, mleczko do prania bieli i mleczko do prania kolorów

Płyny do prania dla niemowląt marki Lovela uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, co oznacza, że są całkowicie bezpiecznie dla skóry malucha. Ponadto ich formuła została przebadana dermatologicznie. Płyn nadaje się dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Sprawdza się także dla nieco większych maluchów – producent zaleca stosowanie płynu nawet do 3. roku życia. Warto dodać, że podczas prania w tym płynie dziecięcej bielizny i pieluszek, należy później wypłukać ją dwa razy.

JELP 0+, hipoalergiczne mleczko do prania białego

Hipoalergiczne mleczko do prania białych ubranek niemowlęcych marki JELP 0+ jest produktem hipoalergicznym i posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Płyn nadaje się do stosowania już od 1. dnia życia. Ponadto ma subtelny zapach i sprawdzi się zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce.

Ludwik, płyn do prania ubranek niemowlęcych

Kolejny produkt z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Sprawdzi się zarówno do prania kolorowego, jak i białego, a także pieluszek. Rodzice cenią go za subtelny zapach, wydajność i skuteczność.

Bobini Baby, płyn do prania niemowlęcych ubrań 

Płyn Bobini jest doceniany przez wielu rodziców, którzy oceniają go pozytywnie ze względu na dobry skład, bezzapachową formułę i dużą wydajność. W jego składzie znajdziemy m.in. mydło marsylskie – ma ono za zadanie delikatnie, ale i skutecznie usuwać zabrudzenia.

Ponadto do produkcji płynu użyto mleczka bawełnianego – to z kolei nadaje dziecięcym ubrankom miękkość i delikatność. Warto zauważyć, że płyn od Bobini nie posiada enzymów, barwników ani fosforanów. Co więcej, sprawdzi się do prania nie tylko dziecięcych ubranek – śmiało możecie prać w nim także ubrania pozostałych domowników.

Płyn do prania dla niemowląt alergików

Twój maluch jest alergikiem i potrzebuje niezwykle delikatnego płynu do prania? Stawiaj wyłącznie na płyny do prania polecane przez Instytut Matki i Dziecka. Są one hipoalergiczne i dokładnie przebadane przez najlepszych lekarzy dermatologów, więc nie powinny wywołać reakcji alergicznej u twojego malucha.

Ponadto ogólne zalecenia lekarzy pediatrów mówią, że ubranka dziecięce należy prać w specjalnie do tego przeznaczonych środkach nawet do 3. roku życia. U maluchów z alergiami ta granica nieco się wydłuża i warto rozważyć stosowanie podobnych środków piorących nawet po 3. roku życia.

Płyn do prania dla niemowląt z AZS

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba zapalna, której głównymi objawami są świąd, wysypka oraz pieczenie. Ponadto dzieci z AZS mają nadmiernie przesuszoną skórę. U dzieci z takim schorzeniem można stosować płyny nazywane hipoalergicznymi, natomiast należy wówczas zachować szczególną ostrożność.

Jeśli wybrany środek piorący powoduje zaostrzenie objawów, to należy natychmiast z niego zrezygnować. Zamiast płynów i proszków do prania niektórzy z rodziców polecają używanie płatków mydlanych – warto rozważyć też taką opcję, jeśli twoje dziecko zmaga się z AZS.

Niemowlęcych ubranek nie należy prać w płynach, których używamy na co dzień do prania własnych rzeczy. W ich składzie jest zbyt dużo silnych detergentów – te z kolei mogą podrażniać wrażliwą skórę malucha i prowadzić do reakcji alergicznych. Wybierając idealny płyn do prania dla niemowląt, kierujcie się naszymi powyższymi radami i poleceniami – jesteśmy pewni, że z taką wiedzą znajdziecie idealny środek piorący dla waszej pociechy.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.