Data modyfikacji:

Gry dla dzieci w wieku 5 lat

Gry to świetna zabawa dla maluchów, ponieważ doskonale integrują dzieci, a także rozwijają logiczne myślenie i wyobraźnię. Jakie gry dla 5-latków wybrać? Przed wami garść inspiracji!

Jaką grę dla 5-latka kupić?

5 lat to dobry wiek, aby kupić dziecku pierwsze gry. Dzieci w tym wieku są już na tyle duże, aby zrozumieć zasady i skupić się na rozgrywce. Oczywiście warto dopasować grę do dojrzałości swojego malucha, aby go nie zniechęcić. Najbardziej polecamy planszówki i gry edukacyjne, które oprócz dobrej zabawy pozytywnie wpłyną na rozwój twojej pociechy:

  1. Gry z serii Alexander
  2. Dobble Kids
  3. Uno Junior
  4. Alibi 3w1
  5. Piotruś
  6. Bierki
  7. Monopoly junior
  8. Spadające małpki
  9. Kalambury
  10. Abecadło
  11. Memory
  12. Szachy
  13. Chińczyk

1. Gry z serii Alexander

Gry bardzo skutecznie rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie. „Opowiem Ci mamo” z serii Alexander to wyjątkowa zabawa, polegająca na układaniu kart z obrazkami tak, aby razem tworzyły ciekawą i spójną historyjkę. W taką grę dziecko może grać z rówieśnikami lub samodzielnie.

2. Dobble Kids

Dobble to jedna z najpopularniejszych gier imprezowych dla dorosłych. Wersja junior zasadami przypomina standardowy wariant i polega na wyłapywaniu na kartach przeciwników symboli tożsamych z symbolami na własnych kartach. Dobble Kids świetnie się sprawdzi jako gra integracyjna dla grupy maluchów, a także jako atrakcja np. przyjęcia urodzinowego.

3. Uno Junior

Tak jak w przykładzie powyżej, Uno Junior to odpowiednik klasycznej karcianej gry Uno, ale stworzony z myślą o najmłodszych. Gra pozwala na rozgrywkę w dwóch wariantach – pierwszy, ułatwiony wariant został stworzony z myślą o dzieciach od 3. roku życia, a dla troszkę starszych maluchów gra przewiduje rozgrywkę z użyciem dodatkowych kart.

4. Alibi 3w1

Alibi zastępuje trzy tradycyjne gry: Jengę, Domino oraz Memory. Kolorowe klocki zapewniają superzabawę i pozwalają rozwijać różne kompetencje: od strategicznego myślenia po zręczność manualną.

5. Piotruś

Piotruś to gra, którą większość dorosłych pamięta ze swojego dzieciństwa. Pozbycie się nieparzystej, niepasującej do żadnej innej karty było nie lada wyzwaniem. Dużą zaletą tej gry są jej niewielkie rozmiary, co pozwala na zabranie talii do znajomych czy w podróż.

6. Bierki

Bierki to jedna z tych gier, którą z czasów dzieciństwa pamiętają nawet nasi rodzice. Podczas rozgrywki należy wyciągać patyczki ze stosu rozrzuconego na stole, tak aby nie poruszyć żadnego innego oprócz tego, który się wyciąga. Zabawa uczy zręczności. Bierki świetnie sprawdzą się dla pięciolatków, a nawet u odrobinę młodszych dzieci.

7. Monopoly junior

Monopoly junior to gra, która zapewni zabawę całej rodzinie. Dużym uatrakcyjnieniem jest możliwość doboru wersji z ulubionymi bohaterami dziecka np. ze Świnką Peppą lub Autami. Rozgrywka jest zbliżona do tej, którą znamy z klasycznego Monopoly, czyli polega na kupowaniu nieruchomości i zarządzaniu nimi.

8. Spadające małpki

Kolejną zasługującą na wyróżnienie jest gra Spadające małpki, która doskonale ćwiczy koncentrację oraz zręczność. Rozgrywka polega na wkładaniu kolorowych patyczków do pnia palmy. O patyczki zahaczają się małpki, a zadaniem uczestników zabawy jest wyciąganie kolejno patyczków, tak aby żadna małpka nie spadła na ziemię.

9. Kalambury

Kalambury polegają na pokazywaniu haseł swojej drużynie. Wersja dla dzieci posiada hasła rysunkowe, aby w rozgrywce mogły uczestniczyć także maluchy, które nie potrafią jeszcze czytać. Kalambury to świetna zabawa dla całej rodziny oraz grupy dzieci. Pokazywanie haseł wymaga skupienia i używania wyobraźni, co bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka.

10. Abecadło

Abecadło to bardzo ciekawa gra edukacyjna, w której liczy się spostrzegawczość. Rozgrywka polega na zapamiętaniu wszystkich pytań z karty, a następnie odpowiedzeniu na nie po ich zasłonięciu.

11. Memory

Memory świetnie rozwija pamięć. Zadaniem dzieci jest odnalezienie par wśród rozłożonych, zakrytych kart. Podczas rozgrywki liczy się spostrzegawczość i umiejętność zapamiętania pozycji poszczególnych symboli. Memory to świetna gra zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.

12. Szachy

Chociaż szachy wydają się grą dla dorosłych, to większość mistrzów szachowych rozpoczynała naukę tej gry już od najmłodszych lat. Szachy świetnie rozwijają logiczne i strategiczne myślenie. Jeśli chcesz stopniowo wprowadzać swoje dziecko do świata tej gry, to proponujemy zacząć do warcab, w które można grać na tej samej szachownicy.

13. Chińczyk

Chińczyk to kolejna pozycja, którą większość osób pamięta jeszcze z czasów swojego dzieciństwa. Można w nią grać całą rodziną. Rozgrywka ma w sobie dużo losowości, ale świetnie sprawdza się jako umilacz czasu wolnego.

Autorka: Oliwia Stradowska