Data modyfikacji:

Skoczek dla dziecka: czy jest bezpieczny?

Skoczek dla dziecka to bardzo popularna zabawka, która pozwala zająć malucha na dłuższy czas. Czy jednak aby na pewno jest bezpieczna dla jego zdrowia? Sprawdziliśmy, jak skoczki wpływają na rozwój malucha i jak korzystać z nich we właściwy sposób.

skoczek dla dziecka

Czym są skoczki dla dzieci?

Skoczki to powszechna nazwa grupy zabawek, które służą dzieciom – jak sama nazwa wskazuje – do podskakiwania. Na rynku znajdziemy 3 rodzaje takich akcesoriów:
  • skoczki dla dzieci w formie huśtawek, które należy przymocować do sufitu, futryny w drzwiach bądź specjalnego stelaża dołączonego do zestawu. Dziecko w takim skoczku umieszcza się w elastycznym siedzisku, a następnie zabezpiecza szelkami,
  • skoczek-chodzik, wyposażony w dodatkowe zabawki,
  • skoczek gumowy dla dzieci, które samodzielnie chodzą i potrafią utrzymać równowagę. Takie skoczki można przyrównać do dmuchanych piłek fitness, z tą różnicą, że przyjmują one np. postać zwierzątek.

Skoczek dla dziecka i jego wpływ na zdrowie

Mogłoby się wydawać, że skoczek to niewinna zabawka, która pozwala spędzić dziecku czas na świetnej zabawie, rodzicom zaś – odrobinę odetchnąć. Niestety, opinie ortopedów dziecięcych na temat skoczków wcale nie są pochlebne.

Pomimo, że dziecko w skoczku bez przerwy pozostaje w ruchu, nie jest to aktywność, która sprzyja jego rozwojowi. W przypadku niemowląt skoczek wpływa bardzo źle na kształtowanie sylwetki (miednica pozostaje wysunięta w przód) i obciąża stawy kolanowe. Ułożenie stóp, które dziecko przyjmuje podczas siedzenia w skoczku jest niewłaściwe, a utrwalone może stanowić nawet przeszkodę w przyszłej nauce chodzenia. Ponadto częste i długie zabawy w skoczku mogą zaburzać zmysł równowagi, zamiast go trenować. Wszystkie te wady dotyczą skoczków „wiszących” oraz skoczków-chodzików.

Skoczek dla dziecka – tak czy nie?

Werdykt wydaje się jasny: z zabawek, takich jak skoczki-huśtawki oraz chodziki, należy bezwzględnie zrezygnować. Są one - tuż obok tradycyjnych chodzików - akcesoriami, które mogą przynieść twojemu dziecku więcej złego niż dobrego. Czy jednak dla niezdrowych skoczków istnieje bezpieczna alternatywa?

Co zamiast skoczka dla dzieci?

Dla rodziców, którzy od czasu do czasu marzą o tym, by zająć czymś swoje maleństwo mamy dobre wieści – istnieją inne akcesoria dla dzieci, które zatrzymają brzdąca w jednym miejscu na dłuższy czas, a zarazem nie wpłyną źle na rozwój jego układu kostno-mięśniowego.
  • Polecanym przez wiele mam rozwiązaniem są bujaczki. Te najlepsze świetnie przystosowują się do sylwetki malucha. Świetnie sprawdzają się podczas zabawy, ale także pomagają w usypianiu dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że maluch nie powinien spędzać w bujaku zbyt wiele czasu.
  • Dzieciom, które uczą się chodzić, zamiast chodzika lub skoczka warto zaproponować tzw. pchacze. Tego typu zabawki pozwalają dziecku uczyć się pierwszych kroków w anatomicznie właściwy sposób, bez obciążenia kręgosłupa oraz stawów.
  • Twoje dziecko naprawdę lubi skakać? Jeśli tylko potrafi już utrzymać równowagę samodzielnie, możesz zaproponować mu gumowego skoczka. To jedyny z trzech typów zabawek do podskakiwania, który jest bezpieczny dla maluchów. Mało tego, wybierając skoczka w formie piłki sportowej, zapewnisz swojemu dziecku pożyteczną aktywność fizyczną.
Jak widać, nie wszystkie popularne zabawki dziecięce zasługują na to, by zaproponować je małym konsumentom. Warto zaufać lekarzom, którzy zdecydowanie odradzają sadzanie dzieci w zwykłych skoczkach i poszukać bezpieczniejszego rozwiązania. Na rynku nie brakuje zabawek ruchowych, które nie tylko zajmą twoje dziecko na dłużej, ale także wspomogą jego rozwój ruchowy.