Skoczek dla dziecka i jego wpływ na zdrowie
Mogłoby się wydawać, że skoczek to niewinna zabawka, która pozwala spędzić dziecku czas na świetnej zabawie, rodzicom zaś – odrobinę odetchnąć. Niestety, opinie ortopedów dziecięcych na temat skoczków wcale nie są pochlebne.
Pomimo, że dziecko w skoczku bez przerwy pozostaje w ruchu, nie jest to aktywność, która sprzyja jego rozwojowi. W przypadku niemowląt skoczek wpływa bardzo źle na kształtowanie sylwetki (miednica pozostaje wysunięta w przód) i obciąża stawy kolanowe. Ułożenie stóp, które dziecko przyjmuje podczas siedzenia w skoczku jest niewłaściwe, a utrwalone może stanowić nawet przeszkodę w przyszłej nauce chodzenia. Ponadto częste i długie zabawy w skoczku mogą zaburzać zmysł równowagi, zamiast go trenować. Wszystkie te wady dotyczą skoczków „wiszących” oraz skoczków-chodzików.
Skoczek dla dziecka – tak czy nie?
Werdykt wydaje się jasny: z zabawek, takich jak skoczki-huśtawki oraz chodziki, należy bezwzględnie zrezygnować. Są one - tuż obok tradycyjnych chodzików - akcesoriami, które mogą przynieść twojemu dziecku więcej złego niż dobrego. Czy jednak dla niezdrowych skoczków istnieje bezpieczna alternatywa?