Data modyfikacji:

Bujaczek dla dziecka: jaki wybrać?

Każdy młody rodzic stanie w końcu przed pytaniem, czy warto kupić niemowlęciu bujaczek. Gadżet ten ułatwia opiekę nad maluszkiem, ale w sieci można znaleźć też i krytyczne opinie na jego temat. Sprawdź, jakie są jego zalety i wady oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.


bujaczek dla dziecka

Leżaczek bujaczek – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Leżaczek bujaczek to gadżet, który łączy w sobie funkcje krzesełka oraz leżaczka – umożliwia położenie dziecka w pozycji półleżącej lub leżącej i przenoszenie go wszędzie tam, gdzie udaje się rodzic.

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów bujaczków. Najtańsze i najprostsze modele to te, które nie mają regulacji pochylenia, a jedynym dodatkowym gadżetem jest pałąk z kilkoma zabawkami. Bardziej zaawansowany produkt to już taki z regulacją oraz np. z wibracjami. Taki leżaczek bujaczek często można też zamienić w krzesełko. W końcu jest i bujaczek elektryczny, który sam kołysze i uspokaja dziecko, a nawet je usypia.

Bujaczek dla niemowlaka – czy warto go kupić?

Bujaczek dla dziecka ma całe mnóstwo zalet. Najważniejsze to:
  • Ułatwienie dla rodzica
Bujaczek leżaczek umożliwia rodzicowi „odzyskanie rąk” przy jednoczesnym czuwaniu na dzieckiem. Maluszka można wszędzie ze sobą zabrać (np. do łazienki, kiedy mama nakłada makijaż albo układa włosy), a on sam jest dzięki takiemu kontaktowi spokojniejszy.
  • Bezpieczeństwo
Po pierwsze, dziecko jest cały czas „na oku” – rodzic może spokojnie przyrządzić obiad, nie bojąc się, że w tym czasie maluszek przebywający w drugim pokoju zakrztusi się albo np. podpełznie do trującego kwiatu. Po drugie, sam bujaczek jest bezpieczny – niemowlę nie wypadnie z niego, bo jest zabezpieczone szelkami.
  • Ułatwienie usypiania
Niektóre maluszki potrzebują nawet kilkudziesięciu minut bujania, by zasnąć – to z kolei całkowicie wyklucza zajęcie się domem czy innymi dziećmi. Dzięki leżaczkowi z automatycznym bujaniem problem ten może całkowicie zniknąć.
  • Ułatwienie karmienia
Jeśli w mieszkaniu nie ma wystarczająco dużo miejsca na krzesełko do karmienia, funkcję takiego mebla może „przejąć” właśnie leżaczek bujaczek. Trzeba tylko wybrać model, w którym można regulować oparcie siedziska.
  • Łatwe przenoszenie
Leżaczek bujaczek to lekki gadżet, który można złożyć i zabrać ze sobą np. na wizytę u znajomych. Oczywiście należy też wspomnieć o wadach. Przede wszystkim bujaczek uniemożliwia dziecku poruszanie się, przez co nie może ono ćwiczyć pełzania czy raczkowania. Wielu lekarzy odradza korzystania z takich gadżetów również dlatego, że mogą one za bardzo obciążać delikatny kręgosłup niemowlęcia czy noworodka.

Wobec powyższego pojawia się pytanie: czy warto kupić bujaczek dla niemowlaka? Oczywiście – należy tylko pamiętać, żeby nie używać go przez cały dzień, a zaledwie godzinę czy dwie na dobę. Wówczas dziecku z pewnością nie stanie się krzywda.

Leżaczek bujaczek – jaki wybrać?

Kupując bujaczek, zwróć uwagę na następujące kwestie:
  • Przeznaczenie
Wybierz bujaczek dopasowany do wieku swojego dziecka. Dla przykładu, ten dla noworodka powinien mieć odpowiednią wkładkę, która uniemożliwi przyjmowanie maluchowi niesymetrycznej pozycji.
  • Bezpieczeństwo
Po pierwsze, zwróć uwagę na maksymalne obciążenie (najlepiej od razu kup leżaczek bujaczek do 18 kg). Po drugie, pamiętaj, że im szerszy rozstaw nóg leżaczka, tym niższe ryzyko, że dany model się przechyli. W końcu po trzecie – wybierz leżaczek z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa.
  • Dodatkowe funkcje
Najlepsze bujaczki mają funkcję automatycznego kołysania, wibracje i zabawki na pałąku, a do tego odtwarzają kołysanki oraz dźwięki natury.
Autor: Robert Wojtaś