Data modyfikacji:

Zabawki na biegunach. Koniki to nie wszystko

Twoje dziecko na placu zabaw zazwyczaj od razu biegnie do bujaka na sprężynie? A gdy widzi konika na biegunach, błyszczą się mu oczy? Sprawdź, jakie są najlepsze zabawki na biegunach.
zabawki na biegunach
"Zwykła zabawka, mała huśtawka, a rozkołysze, rozbawi."  Konie na biegunach to zabawki, które popularne były już w XVII wieku. Dzięki nim mali chłopcy bawili się w dzielnych rycerzy wygrywających każdą bitwę, pocztylionów, czy samotnych jeźdźców przemierzających bezdroża w poszukiwaniu przygód.

A wszystko jedynie w wyobraźni - bez przemieszczania się po domu i plątania w spódnice zapracowanych opiekunek, co było charakterystyczne dla umocowanego na kółkach poprzednika konia na biegunach. Dziś zabawki na biegunach uwielbiają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Bo jak nie zakochać się w bujaku, który nie dość, że nie zabiera pola wyobraźni, to dostarcza bodźców, ktróre wyobraźnie wspierają?

Rodzaje zabawek na biegunach

Zabawki na biegunach można różnicować ze względu na rozmaite kryteria. Sugeruj się ceną, wiekiem dziecka, materiałem wykonania lub pojemnością zabawki. Zwróć uwagę, czy bujak posiada dodatkowe funkcje. Warto też posłuchać, czego pragnie maluch. Konika? Pieska? A może biedronki?

Przeczytaj także: Czym są laleczki L.O.L. Surprise?

Cena. Widełki cenowe zabawek na biegunach są bardzo duże. Za plastikowy bujak zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Większość bujaków drewnianych i pokrytych pluszem mieści się w przedziale cenowym: 100 PLN - 300 PLN.

Jednak zabawki wykonane z ekologicznych tworzyw lub dębowego drewna, projektowane z dużą dbałością o szczegóły, bądź odwrotnie - o prostym, minimalistycznym designie, mogą przekraczać pułap cenowy 2500 PLN.

Z czego powinny być wykonane zabawki na biegunach?

Zabawki na biegunach mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw:  plastiku, drewna i materiał, a przede wszystkim pluszu.

Jak dobrać konika na biegunach do wieku dziecka?

 Dobierz bujak do wieku malucha. Dla najmłodszych najodpowiedniejsze będą zabawki, których siedziska to dobrze zabezpieczone gondole. Im starsze dziecko, tym bardziej odkryta może być zabawka na biegunach.

Zwróć uwagę na pojemość. Zabawki na biegunach przeznaczone są zazwyczaj dla jednego dziecka. Ale nie zawsze. Producenci oferują także bujaki dla większej liczby maluchów.

Dodatkowe funkcje zabawek na biegunach

Bujanie jest oczywiście pierwszą potrzebą malca, który marzy o zabawce na biegunach. Jednak gros zabawek tego typu posiada także inne funcje. Popularne są kółka, które zamontujesz w razie potrzeby i bujak zamienisz w jeździk.

Często zabawki na biegunach są interaktywne. Produkty przeznaczone dla najmłodszych posiadają kolorowe przyciski, dzięki którym maluch uczy się cyfr, odgłosów zwierząt, piosenek.

Zabawki przeznaczone dla starszych dzieci mogą zachowywać się podobnie do zwierząt, które imitują. A czy różowego mustanga,  który rusza pyskiem oraz ogonem i wydaje zabawne dźwięki, nie pokocha każda dziewczynka?

Przeczytaj także: Dziecko kocha dinozaury. Jakie zabawki kupić?

Co zamiast konika na biegunach?

Zabawka na biegunach to już nie tylko dobrze znany konik. Oferta sklepów z zabawkami jest bogata. Można znaleźć w niej lwa, biedronkę, jelonka, misia, jednorożca, smoka, psa, słonia... a nawet skuter, czy piracki statek.

Jaka zabawka na biegunach dla malucha?

Wybierając bujak dla najmłodszych, kieruj się przede wszystkim stopniem zabezpieczenia przed upadkiem. Koordynacja ruchów dziecka rozwija się wraz z wiekiem. Roczniak, który oczywiście od dawna stabilnie już siedzi, potrzebuje zabezpieczenia w każdej sytuacji niestandardowej, w której stabilność podłoża jest zachwiana.

Zabawki na biegunach dla najmłodszych mają zabudowane siedzisko. Oprócz tego, w środku znajduje się często dodatkowy pas, który chroni przed utratą równowagi i upadkiem. Zabawki na biegunach zawsze mają rączki lub inne uchwyty, za które dziecko powinno łapać. Dla najmłodszych wybierz miękki bujak obity pluszem. Przezorny zawsze ubezpieczony.
Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje zabawki. Interaktywny bujak na pewno zachęci twoje dziecko do intensywnej zabawy. Plastikowym interaktywnym konikom wmontowuje się w grzywę panel, który aktywuje dźwięki, komendy, komunikaty. Twój maluch będzie galopował w rytm wesołej muzyki. A kiedy przejdzie w kłus, czas umilać mu będzie zdobywanie wiedzy o otaczającym go  świecie - po polsku oraz po angielsku.
Jako zabawka dla najmlodszych dobrze sprawdzi się także lekki, plastikowy bujak o formie przypominającej zwierzę. Przystosowany jest do tego, by maluch podczas zabawy  był nie tylko zabezpieczony, ale i czuł się swobodnie. Bujak ma opływowy kształt oraz niewielką wysokość, która pozwala na swobodne uginanie kolan.

"Konika" można praktycznie opleść ciałem, nie tylko go dosiąść. Płozy wmontowane w strukturę na całej długości  sprawiają, że zabawka jest stabilna, a dziecko w taki sposób jej dosiada, w jaki jest to dla niego najwygodniejsze.

Jaka zabawka na biegunach dla starszego dziecka?

Starszak nie potrzebuje tyle zabezpieczeń, co jego młodsze rodzeństwo.  Dla niego najważniejsze  będzie, jak prezentuje się zabawka  i jak dobrze może się na niej bawić. Kupując bujak dla starszego dziecka, zwróć więc uwagę na wygięcie płóz. Im mniejsze, tym słabiej będzie pozwalał się rozbujać.  Warto zapytać  przyszłego właściciela  konia o zdanie ,zanim wybierzesz odpowiedni model zabawki. To, co podoba się dorosłym, nie koniecznie urzeknie kilkulatka.

Jaki bujak zamiast konia na biegunach?

Dla malucha świetną opcją jest  muszelka. Usadzony w niej, będzie balansować całym ciałem  i bujać się we wszystkie strony, ćwicząc jednocześnie koordynację ruchów.
Natomiast  starszak z pewnością nie będzie się mógł oprzeć sprężonowcowi. Zabawka osadzona na sprężynie dostarczy mu niezapomnianych  wrażeń.