Data publikacji:

Jaki telefon dla dziecka wybrać? 

Współczesne dzieci już od najmłodszych lat uczą się korzystać z gadżetów elektronicznych z dotykowym ekranem. Zazwyczaj swoją przygodę z urządzeniami tego typu zaczynają od tabletów, dlatego bardzo często jak najszybciej chcą stać się właścicielami własnego smartfona. Oczywiście kwestia pierwszego telefonu dla dziecka zależy w dużej mierze od rodziców. Zazwyczaj bardzo słusznie odsuwają oni w czasie decyzję o jego zakupie, aż do chwili gdy z różnych względów sprzęt będzie naprawdę niezbędny. Pojawia się wówczas pytanie, jaki telefon dla dziecka najlepiej wybrać, a także na co zwrócić szczególną uwagę, przeglądając oferty sklepów. W artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
telefon dla dziecka

W jakim wieku wręczamy dziecku pierwszy telefon?

Zazwyczaj pierwszy telefon dzieci otrzymują niedługo po przekroczeniu progu szkoły podstawowej, a więc w wieku około 7–10 lat. Pociechy zdobywają wówczas większą samodzielność, korzystają z oferty zajęć dodatkowych, często również wracają samodzielnie do domu, więc rodzice chcą być w nim w stałym kontakcie, a także mieć z nimi kontakt w sytuacjach awaryjnych. Bardzo często dzieci otrzymują też pierwszy telefon jako prezent komunijny. W specjalnych sytuacjach może się zdarzy, że urządzenie trafia też w ręce 6-latka. 
Wręczając telefon, musimy pamiętać, by ustalić z góry pewne zasady jego wykorzystania. Możemy być bowiem pewni, że poza kontaktem z rodziną będzie on służył w dużej mierze jako źródło rozrywki (oglądanie filmów, słuchanie muzyki, granie, a także rozmowy ze znajomymi), bardzo często odwracające uwagę od codziennych obowiązków domowych lub nauki. Nie bądźmy jednak zbyt stanowczy w ograniczeniu dostępu do urządzenia. Warto pamiętać, że równie często może być źródłem inspiracji i narzędziem rozwijania pasji, mogąc zainteresować dziecko muzyką, fotografią albo innymi ciekawymi hobby.
Wielu rodziców bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii dostępu do sieci w telefonie. Warto w tym przypadku zachować ostrożność. Wytłumaczyć dziecku podstawowe kwestie związane z ochroną jego prywatności oraz niebezpieczeństw czyhających w internecie. Pomocne mogą być tutaj aplikacje blokujące dostęp do pewnych witryn lub aplikacji. Najlepszym sposobem na ominięcie problemów tego typu jest skorzystanie z karty SIM z ograniczonymi transferami w sieci. Wówczas dziecko może skorzystać z internetu jedynie przy pomocy domowej sieci Wi-Fi. 
Polecamy również: Jaki krokomierz dla dzieci?

Telefon dla dziecka – najważniejsze cechy, na które zwracamy uwagę

Rodzaj telefonu

Rodzice wybierający telefon dla dzieci, mogą zdecydować się na zakup smartfona albo klasycznej komórki z klawiaturą numeryczną oraz ograniczonymi możliwościami komunikacji z internetem. Urządzenia z tej drugiej kategorii kupimy już za około 200–300 złotych i dzięki swoim ograniczonym funkcjom nie będą rozpraszać dziecka i służyć wyłącznie do komunikacji głosowej z rodziną. Warto jednak pamiętać, że sprzęt powinien być rozwiązaniem tymczasowym. Dla 11-letniego lub 12-letniego chłopca lub dziewczynki będzie już kompletnie niewystarczające i utrudni kontakt ze znajomymi. 

Wielkość ekranu

Przekątna wyświetlacza jest niezwykle ważnym aspektem w przypadku telefonu dla dziecka. Zdecydowanie zalecane są w tym przypadku telefony z małymi ekranami w okolicach około 5–6 cali. Nie tylko zajmują one mniej miejsca w szkolnym plecaku, ale też ułatwią maluchowi korzystanie z urządzenia. 

Cena i moc telefonu

Najlepszym wyborem dla dziecka będzie prosty i tani smartfon. Jak ognia powinniśmy unikać wręczania drogich flagowców, a nawet modeli ze średniej półki cenowej, kosztujących w okolicach około 1200–2500 złotych. Nawet jeżeli urządzenia takie nie są dla nas wielkim wydatkiem, nie warto inwestować aż tak dużych pieniędzy w urządzenie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że 8-latek lub 9-latek nie skorzysta nawet w części z potencjału drzemiącego w bardzo drogim smartfonie (aparat, moc obliczeniowa, dodatkowe specjalistyczne funkcje). Jest też duże prawdopodobieństwo, że może go zgubić lub uszkodzić, co będzie bardzo kosztowne. Oczywiście niektórzy rodzice traktują najlepsze na rynku telefony jako symbol statusu materialnego. Prezentując je dziecku, dają mu jednak złą lekcję, poprawiając głównie własne poczucie wartości. 
Smartfony do około 1200 złotych sprawdzonych marek, takich jak Samsung czy Xiaomi, sprawdzą się bardzo dobrze do większości podstawowych zadań i sprostają oczekiwaniom wszystkich dzieci. Nieco starsze pociechy, które zdążył udowodnić, że dbają o swoją własność, mogą zasłużyć na smartfon ze średniej półki. Często obietnica jego zakupu może być dobrą motywacją do nauki lub pokonania innych wyzwań i codziennego wypełniania obowiązków domowych. 
Interesującą alternatywą jest też zakup kilkuletniego flagowego telefonu. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy dziecku zależy szczególnie np. na iPhonie. Możemy postawić na modele używane, dostępne w sieci lub sklepach stacjonarnych. Oczywiście trzeba się tutaj pogodzić z brakiem gwarancji producenta, ale dziecko otrzymuje w zamian wysokiej klasy sprzęt w bardzo atrakcyjnej cenie. Mamy też mniej zmartwień, gdy telefon ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu. 

Najlepszy telefon dla dziecka – polecane modele

Poniżej przedstawiamy listę kilku polecanych modeli telefonów, które świetnie sprawdzą się w rękach najmłodszych.

Samsung Galaxy A32

Bardzo dobry i tani smartfon dla dziecka z systemem Android. Model przeznaczony jest dla nieco starszych pociech, ze względu na wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala. Jest on wyposażony w pojemną baterią 5000 mAh, 128 GB miejsca na zapisywanie danych (rozszerzane za pomocą kart pamięci), a także solidny aparat fotograficzny.

Nokia 230

Propozycja dla opiekunów wręczających dziecku klasyczny telefon z klawiaturą numeryczną. Model nie ma możliwości połączenia się z internetem i może odbierać jedynie wiadomości tekstowe oraz rozmowy telefoniczne. Wyposażony jest malutki 2,8-calowy kolorowy ekran i najprostszy cyfrowy aparat. Sporym atutem jest tutaj długi czas pracy baterii oraz niezwykle niska cena. 

iPhone SE 2020

Świetny wybór dla starszych dzieci marzących o iPhonie. Premiera telefonu miała miejsce w 2020 roku i jak na produkty Apple’a jest to bardzo tani model, którego główną zaletą są niewielkie rozmiary. Wyświetlacz ma przekątną zaledwie 4,7 cala. W sklepach znajdziemy warianty z 64 GB, 128 GB lub 256 GB miejsca na zapisywanie danych. Z tyłu obudowy znajdziemy pojedynczy aparat 12 megapikseli.

Motorola Moto G31

Tani smartfon dla dziecka dostępny w cenie około 600–700 złotych. Mimo bardzo atrakcyjnej ceny oferuje on potrójny aparat 50 megapikseli i bardzo wydajne podzespoły. Producent udostępnił w nim 64 GB przestrzeni na zapisywanie danych, którą rozszerzamy za pomocą kart pamięci. Dzięki swojej energooszczędnej konstrukcji model może też pochwalić się długim czasem działania na jednym ładowaniu.

Alcatel 1

Bardzo prosty smartfon w cenie około 300 złotych, który może być idealnym pierwszym telefonem dla dziecka. Model wyposażony jest w kompaktowy ekran dotykowy o przekątnej 5 cali, a dzięki niewielkiej mocy odznacza się bardzo długim czasem działania na jednym ładowaniu. Producent zainstalował na nim uproszczoną wersję systemu Android (Android 11 Go Edition), która ma ograniczoną funkcjonalność.
Zdjęcie: Envato Elements