Data publikacji:

Jaki fotelik dla 7-latka wybrać? Polecane produkty

Według przepisów kodeksu drogowego, z fotelika w samochodach osobowych, małych busach i ciężarówkach powinny korzystać dzieci o wzroście do 150 centymetrów. Oznacza to, że zazwyczaj zrezygnować z niego mogą dopiero pasażerowie w wiek 11–12 lat. Poszukując odpowiedniego modelu dla dziecka w wieku 7 lat, szukamy więc solidnego produktu, który powinien posłużyć mu przez długi czas. Przedstawimy zatem polecane modele w tej kategorii.
fotelik dla 7-latka

Fotelik dla 7-latka – co należy wiedzieć?

Foteliki samochodowe pogrupowane są ze względu na wzrost oraz wagę ich użytkownika. Według ogólnie przyjętych norm, do których stosują się wszyscy producenci, wyróżniamy w sumie pięć grup modeli. Dla 7-latków zaleca się produkty z grupy II, przeznaczone dla użytkowników o wadze od 15 kg do 36 kg, a także z grupy III, o wadze od 22 kg do 36 kg. Polecane są tutaj również bardzo uniwersalne modele w kategorii 9–36 kg, których używanie można rozpocząć już w przypadku dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia.
Foteliki przygotowane z myślą o starszych dzieciach nie będą polegać na własnych wewnętrznych zapięciach, do zabezpieczenia dziecka używa się natomiast pasa samochodowego. Foteliki są kompatybilne z każdym typem auta, więc nie musimy przejmować się, czy będą pasować. Ze względu na wzrost dziecka ustawia się je też wyłącznie do kierunku jazdy. 

Czym powinien odznaczać się dobry fotelik dla 7-latka?

Fotelik musi przede wszystkim zapewniać dziecku odpowiednią ochronę podczas wypadków. Kluczowe jest więc tutaj zwrócenie uwagi na to, czy posiada on wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa i był objęty ochroną gwarancyjną w naszym kraju. Podczas wyboru przyjrzymy się też jego ocenom w niezależnych testach, które są zazwyczaj podawane przez producenta.
Nie bez znaczenia jest również to, czy został wyprodukowany przez sprawdzoną markę. Pamiętajmy, że kupowane po okazyjnych cenach modele z aukcji internetowych albo te sprowadzane spoza granic UE najczęściej nie będą spełniały wszystkich standardów i bardziej zaszkodzą niż pomogą podczas wypadku.
Specjaliści odradzają także sięganie po używane foteliki z drugiej ręki, tym bardziej jeżeli chcemy, by dziecko korzystało z nich przez co najmniej kilka lat.
Zwróćmy uwagę na to, aby fotelik dla 7-latka posiadał odpowiednie możliwości jego regulacji, chodzi tu nie tylko o wysokość, ale też jego pochylenie, poprawiające jakość snu, gdy mały pasażer będzie chciał się zdrzemnąć. Mile widziane są też bardziej zaawansowane opcje, jak niezależna zmiana pozycji zagłówka i osłon bocznych. Szybko rosnące dziecko musi czuć się komfortowo podczas jazdy, musi mieć odrobinę luzu. Siedzisko nie powinno być zbyt ciasne, a nogi ustawione pod złym kątem, sprawiającym, że zaczynają one cierpnąć.
Poszukujemy też fotelików wykończonych wysokiej jakości materiałami, sprawiającymi, że oparcie i siedzisko będą przyjemne w dotyku i pozostaną odporne na ścieranie. W usunięciu zabrudzeń pomocny jest też zdejmowany pokrowiec. Funkcja ta pozwoli odświeżyć fotelik po długiej podróży i pozbyć się z niego w pralce plam po jedzeniu czy piciu. 

Fotelik samochodowy dla 7-latka – polecane modele

Kinderkraft JUNIOR FIX 

Fotelik samochodowy dla dzieci o wadze od 15 kg do 36 kg, który wyposażony jest w system zapięcia ISOFIX, a także regulowane oparcie i zagłówek (siedmiostopniowe). Atutem modelu pozostaje również dziesięcioletnia gwarancja producenta i atrakcyjna cena. Opiekunowie mogą wybrać jedną z trzech wersji kolorystycznych zdejmowanej tapicerki. 

Britax & Romer Kidfix 2S 

Fotelik samochodowy dla 7-latka. Model odznacza się specjalną konstrukcją oparcia w kształcie litery V, które wyposażone jest również w system ochrony bocznej SCIT. Dodatkowo ma też zabezpieczenia w okolicy brzucha, które nie ograniczają swobody małego pasażera. Fotelik ma również duży i regulowany zagłówek oraz wygodne oparcie, które można całkowicie wypiąć. Funkcję tę wykorzystujemy w przypadku dzieci o wzroście powyżej 135 cm. Fotelik dostępny jest w pięciu wersjach kolorystycznych.

Graco Junior Maxi 

Fotelik dla dziecka w wieku 7 lat, w kategorii 15–36 kg. Model odznacza się lekką konstrukcją oraz łatwym montażem, pozwalając na regulację położenia zagłówka oraz wysokości i pochylenia oparcia. Opiekunowie mogą zdjąć i wyprać tapicerkę, docenią oni też to, że maluch będzie mógł skorzystać z chowanych uchwytów na kubki, umieszczonych po dwóch stronach siedziska. 

Ricokids Sandro 15–36 kg

Fotelik samochodowy dla 7-latka w bardzo atrakcyjnej cenie. Model spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i posiada dodatkowe zabezpieczenia boczne. Rodzice mogą regulować pozycję zagłówka oraz oparcia. W razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z podstawy fotelika. Zaletą produktu jest też miękka i łatwo zdejmowalna tapicerka nadająca się do prania.

Cybex Solution S2 I-Fix 

Fotelik samochodowy dla 7-latka z zaawansowaną liniową ochroną boczną oraz odchylanym zagłówkiem z 12 pozycjami jego regulacji. Na uwagę zasługuje tutaj system wentylacji siedziska, zapobiegający przegrzewaniu się użytkownika, a także system zapięcia ISOFIX.
Zdjęcie: Envato Elements