Trampolina dla dzieci. Jaka trampolina ogrodowa będzie najlepsza?

Trampoliny dla dzieci coraz częściej goszczą w przydomowych ogrodach. Rodzice chętnie sięgają po tę formę rozrywki dla swoich pociech. Jednak czy jest to bezpieczne? Na co zwrócić uwagę, kupując trampolinę ogrodową dla dziecka i od jakiego wieku można z niej korzystać? Przedstawiamy ranking najlepszych produktów.
trampolina dla dzieci

Jaką trampolinę dla dzieci wybrać na początek?

Przede wszystkim warto podkreślić, że na rynku istnieje kilka rodzajów trampolin o nieco innym przeznaczeniu. Przed zakupem trampoliny ogrodowej, można zdecydować się na nieco tańszą trampolinę domową lub fitness – dzięki temu w prosty sposób rodzic może zaznajomić pociechy z taką formą aktywności fizycznej i jednocześnie sprawdzić, czy dzieci są w ogóle zainteresowane zabawą na tym akcesorium. Kolejnym krokiem w świat skoków i akrobacji jest zdecydowanie się na większy rodzaj trampoliny – czyli tę ogrodową.

Czy trampolina ogrodowa jest bezpieczna dla dzieci?

To jedno z pierwszych pytań, które pojawiają się w głowie rodziców przed dokonaniem zakupu. Jeśli trampolina ogrodowa dla dzieci jest wykonana z wysokiej jakości elementów, posiada wszelkie niezbędne atesty oraz wykorzystywana jest zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami producentów – dziecku nic nie grozi. Oczywiście nadzór rodziców nad nieco młodszymi pociechami jest niezbędny.

Na co zwrócić uwagę, kupując trampolinę ogrodową?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, zawsze, w każdym przypadku powinno się stawiać przede wszystkim na jakość. Na co szczególnie zwrócić uwagę, kupując trampolinę ogrodową?
  1. Stelaż – powinien być wykonany z grubych, wytrzymałych materiałów zgodnie z normami Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem jest pokrycie metalowych elementów pianką, która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi otarciami podczas skakania.
  2. Dostosowanie do wieku – aby niwelować ryzyko urazów, na rynku istnieją trampoliny dedykowane maluchom do 3. roku życia, nieco starszym dzieciom oraz nastolatkom.
  3. Maksymalna waga – jak łatwo się domyślić, mata posiada ograniczenia co do łącznej wagi dzieci bawiących się na trampolinie, przekroczenie maksymalnego obciążenia może skutkować poważnym wypadkiem.
  4. Kształt – najlepsze trampoliny ogrodowe dla dzieci są okrągłe, na rynku istnieje także wersja prostokątna, jednak jest ona zalecana doświadczonym użytkownikom.
  5. Sprężyny – jest to kluczowy element każdej trampoliny, to one odpowiadają za możliwość skakania, przez co są bezpośrednio narażone na zniszczenie. Sprężyny powinny być wykonane z wysokiej jakości trwałych materiałów, w przypadku trampolin ogrodowych ważna jest także odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, zaleca się pokrycie sprężyn osłonami, które chronią zarówno dziecko, jak i konstrukcję trampoliny.
  6. Mata – należy zwrócić uwagę na jej średnicę, materiał, z którego jest wykonana, oraz obszycie, które zabezpiecza przed rozdarciem. Warto także jeszcze przed kupnem sprawdzić, czy istnieje możliwość wymiany maty na nową, bez konieczności kupna nowego stelaża. Jest to ekonomiczne rozwiązanie na wiele lat.
  7. Siatka – oczywiście w sklepach są dostępne modele trampolin ogrodowych dla dzieci zarówno z siatką, jak i bez niej. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo podopiecznych, warto zdecydować się na wersję z siatką, która ogranicza możliwość niekontrolowanego upadku poza stelaż oraz niweluje wszelkie urazy.
  8. Drabina – nie jest to konieczny ekwipunek, jednak znacznie ułatwia dzieciom wchodzenie oraz schodzenie z trampoliny.

Jaki rozmiar trampoliny ogrodowej dla dzieci wybrać?

Dla najmłodszych zaleca się trampoliny o niewielkiej średnicy. W przypadku nieco starszych dzieci wybór należy do rodziców – należy jednak kierować się zasadą – im więcej dzieci, tym większa średnica i maksymalne obciążenie. Wraz z większą średnicą wzrasta możliwość wybicia się podczas skoku, zatem wraz z wielkością maty powinna rosnąć wysokość siatki zabezpieczającej przed wypadnięciem.

Najlepsza trampolina ogrodowa dla dziecka – ranking produktów

Jaka trampolina ogrodowa będzie najlepsza dla mojego dziecka? Aby pomóc odpowiedzieć sobie na to pytanie, przedstawiamy nasz ranking najlepszych produktów.

Neo Sport trampolina ogrodowa 8Ft 312 cm z siatką zewnętrzną i drabinką

Mała trampolina ogrodowa, która najlepiej sprawdzi się dla małych dzieci. Średnica maty wynosi 3,12 metra, a jej maksymalne obciążenie to 100 kg, dzięki czemu w zabawie może uczestniczyć także rodzic. Trampolina spełnia wszelkie unijne wymogi dotyczące bezpieczeństwa: solidny metalowy stelaż z osłonami, siatka zewnętrzna chroniąca przed wypadnięciem z możliwością zapięcia od zewnątrz, wytrzymała mata, solidna drabinka ułatwiająca wejście i zejście.

Zipro trampolina ogrodowa z siatką zewnętrzną 312 cm

Trampolina określana przez wielu rodziców jako najlepsza dla maluchów. Średnica maty wynosi 3,12 metra, a maksymalne obciążenie to 150 kg. Akcesorium wyposażone jest w siatkę zewnętrzną oraz wewnętrzną, które gwarantują bezpieczeństwo. Stelaż wykonany jest z ocynkowanej, odpornej na warunki atmosferyczne stali galwanizowanej, zabezpieczonej wraz ze sprężynami, aby chronić przed ewentualnymi urazami. Sprężysta mata także jest dostosowana do zmiennych warunków pogodowych.

Jumpi trampolina ogrodowa 435 cm 14Ft

Trampolina ogrodowa w bardzo nowoczesnym wydaniu i nietypowym designie. Średnica maty wynosi 4,35 metra, a jej maksymalne obciążenie wynosi 180 kg. Dzięki specjalnie rozstawionym nogom, akcesorium charakteryzuje się dużą stabilnością. Siatka wewnętrzna pozwala uniknąć kontaktu dzieci z metalowymi elementami stelażu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa trampolina dla dzieci zawiera kotwy umożliwiające dodatkowe przytwierdzenie jej do podłoża, stelaż wykonany jest z materiałów odpornych na różne warunki pogodowe. Ponadto posiada ona certyfikat CE oraz niemiecki certyfikat GS TUV.

Sonifit trampolina ogrodowa Pro 16Ft 487 cm

Trampolina ogrodowa przeznaczona dla starszych dzieci, chociażby przez wzgląd na jej średnicę wynoszącą prawie 5 metrów, co umożliwia efektywne akrobacje i wysoki wyskok. Jest to produkt z nieco wyższej półki cenowej, jednak poszczególne elementy wykonane są z niesamowitą dbałością oraz jakością. Solidny, odporny na uszkodzenia stelaż, 6 podwójnych nóg, 108 galwanizowanych sprężyn, wytrzymała siatka wewnętrzna z żyłki polietylenowej, która stanowi najtrwalszy możliwy materiał, osłonki wykonane z PVC oraz gąbki – to wszystko składa się na bezpieczeństwo dziecka. Trampolina wyposażona jest także w drabinkę.

Trampolina ogrodowa naziemna EXIT 244 x 427 cm

Nieco odmienna propozycja w naszym rankingu – jest to otoczona siatką naziemna trampolina ogrodowa w kształcie prostokąta o wymiarach 244 x 427 cm. Zaletą takiego rozwiązania jest wtopienie się akcesorium w otoczenie ogrodu oraz bezpośrednie ułożenie na ziemi, dzięki czemu można uniknąć korzystania z drabinki. Przez wielu użytkowników trampoliny naziemne uważane są jako najlepszy rodzaj trampolin ogrodowych, bowiem ich montaż opiera się na wykonaniu otworu w ziemi i zabezpieczeniu stelaża, co gwarantuje stabilizację akcesorium podczas zabaw. Trampolina EXIT Elegant posiada certyfikaty takie jak: GS, CE, EN71 oraz TUV.